JÁTÉKRA FEL!

Kovács Anita: Szakácsok versenye

  1. A játék neve, címe: Szakácsok versenye
  2. A játék pedagógiai célja: szakmai szókincs gyakorlása, íráskészség fejlesztése idegen nyelven
  3. A játék jellege: Egyéb
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: nagyobb tér kialakítása
  6. Résztvevők száma: 8-14,15-20
  7. Résztvevők életkora: 14+
  8. Játékidő: 15+
  9. Helyszín: A játék bárhol játszható
  10. Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye
  11. Kellékigény: recepthozzávalók: valós termékek, üres dobozok ill. képek formájában, papír és toll
  12. Technikai igény: nincs
  13. Az előkészítés feladatai: Recepthozzávalók összegyűjtése, terem elrendezése
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: Több mint 5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: gyűjtsenek képeket, hozzanak otthonról hozzávalókat, amikből főzni lehetne.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: A játék megnyitása, kerettörténete: Egy jó szakács mindig igyekszik a szezonnak megfelelő nyersanyagok felhasználásával elkészíteni ételeit, na és a költségeket is alacsonyan tartani. Ma Nektek kell beszereznetek a megfelelő hozzávalókat és az étel elkészítését leírnotok. Vegyétek meg az akcióban, amire szükségetek van és írjátok le, mit készítenétek belőle! Ne aggódjatok, mindig más van akcióban és erről a hangosbemondó tájékoztatja is a vásárlókat! 3 csapatban fogtok először bevásárolni, majd az ételt és elkészítését kitalálni. (Kialakítjuk a 3 csoportot). Úgy vásároljatok, hogy abból egy ételt kell majd elkészítenetek. Alapdolgok vannak a konyhátokban, mint olaj, liszt, só, cukor stb. (Mivel egy vendéglátóipari szakközépiskola és szakgimnáziumban tanítok többek között vendéglősöket és szakácsokat szakmai német nyelvre, ezért ezt a játékot németül játsszuk. A játékszabály ismertetése is németül történik. Ehhez a diákok közül felkérek egy tolmácsot, hogy segítsen és a játék ismertetése után összegezze, hogy biztosan mindenki megértse a játékot.)
  17. A játék menete, játékszabályok: 3 csapatban fogtok először bevásárolni, majd az ételt és elkészítését kitalálni. Úgy vásároljatok, hogy abból egy ételt kell majd elkészítenetek. Alapdolgok vannak a konyhátokban, mint olaj, liszt, só, cukor stb. 1. Ki szeretne főszakács lenni ma? (kiválasztjuk a csapatvezetőket) Válasszatok magatok mellé konyhai segítőket! (csapatok kialakítása) Mindegyik csapatból kérek egy jelentkezőt, aki felméri, mi lesz ma akciós! (Majd mindhárom csapatból egy-egy játékos felváltva ismerteti, vagyis megnevezi németül és kipakolja a játékvezető által előre összekészített hozzávalókat. Majd a hozzávalókat kategóriákba rendezik, melyik hol kapható.) Most hogy már ismeritek az akciós termékeket, tervezzétek meg, mit szeretnétek főzni, mire lesz majd szükségetek. 2. Álljatok oszlopokba, mindig az épp elöl álló játékos szerezheti meg az akciós terméket, úgy hogy odaszalad és elhozza. Azé lesz az akciós termék, aki a leggyorsabban elveszi, és a csapatához viszi pl. a szalonna képét, vagy magát a terméket (– a résztvevők odafutnak, és elveszik. Ehhez értenie is kell a szót és ki kell választani a húsbolt termékei közül a megfelelőt.) Pl: Akcióban van a húsboltban a füstölt szalonna! 3. Ha minden akciós termék elfogyott, a csapatok nekiállnak kitalálni, mit is főznének a hozzávalókból és leírják az étel elkészítését, majd prezentálják egymásnak a végeredményt. (megj: lehet vicces ételeket is készíteni, ha a beszerzett hozzávalók ezt teszik csak lehetővé.) Most, hogy bevásároltatok, találjátok ki, a megszerzett hozzávalókból, mit tudnátok készíteni és írjátok le a receptjét. Nehezítés: Állítsatok össze 2 fogást! (itt már arra is kell ügyelniük, hogy az ételek passzoljanak egymáshoz, megfeleljenek a menü összeállítás szabályainak) Példák a hozzávalókra: Húsbolt: kolbász, szalonna, marhahús, sertéshús Pékség: kenyér, kifli, zsemlyemorzsa Piac: tojás, tej, tejföl, fűszerpaprika, mák Zöldséges: vöröshagyma, fokhagyma, paradicsom, spenót, káposzta egyéb bolt: tarhonya, száraztészta, vörösbor, túró, sajt A hozzávalók összeállításánál a következőkre gondoltam: pl. a lecsó, vörösboros marhapörkölt, rántott szelet, túrós csusza, spenótos tészta, mákos guba, de biztosan sok más ételt is el lehetne készíteni, a fantáziájukra van bízva!) Metzgerei: Wurst, Rindfleisch, geräucherter Speck, Schweinefleisch Bäckerei: Weißbrot, Kipferl, Semmelbrösel Markt: Eier, Milch, Sauersahne, Gewürzpaprika, Mohn Obst und Gemüse Laden: Zwiebel, Paprika, Tomate, Knoblauch, Spinat, Kohl, Im Supermarkt: Eiergraupe, Nudeln, Sauersahne, Rotwein, Quark, Käse
  18. A játék lezárása: A játék végén, mikor elkészültek a receptek, a résztvevők ismertetik a kitalált ételeket és a recepteket társaikkal. (Megjegyzés: tanórán adtam időkorlátot a receptek elkészítésére) Ha tetszett Nektek a javasolt étel, jelezzétek pl így: „Lecker!”
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Melyik ételt készítenéd el vagy ennéd meg szívesen? -ezzel összegezzük, melyik étel tetszik a nekik a legjobban. Zárásként összeállíthatunk egy napi menüt, v. mini-szakácskönyvet az elkészült receptekből. Osztályzattal is értékelhetjük a jól elvégzett munkát.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Nehezítés: Állítsatok össze 2 v. akár 3 fogást! (itt már arra is kell ügyelniük, hogy az ételek passzoljanak egymáshoz, megfeleljenek a menü összeállítás szabályainak)
  21. A játékvezető speciális feladatai: a játék levezetése, vita esetén (pl. kié a hozzávaló) döntés meghozatala, esetleg nyelvi segítségnyújtás
  22. Egyéb/megjegyzés:
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Kovács Anita