JÁTÉKRA FEL!

Kovácsné Bajáki Enikő Piroska: Baglyos játék

  1. A játék neve, címe: Baglyos játék
  2. A játék pedagógiai célja: Napszakok gyakorlása éjjel-nappal, sötét-világos.Szórakoztató figyelem, koncentráció, ügyességfejlesztő játék.Csendteremtésre alkalmas.
  3. A játék jellege: Egyéb
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: Felhívom a gyerekek figyelmét,hogy helyváltoztatáskor ügyeljenek egymásra.
  6. Résztvevők száma: 8-14
  7. Résztvevők életkora: -5
  8. Játékidő: 5-10 perc
  9. Helyszín: Elsősorban beltérben játszható
  10. Helyigény: Nagyobb kör: Akkora hely, ahol a résztvevők hátra tudnak lépni
  11. Kellékigény: Nincs szükség különleges kellékre.
  12. Technikai igény: Villanykapcsoló
  13. Az előkészítés feladatai: Tornateremben nagy körben állunk, mely feltétele a biztonságos játéknak.
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: nem szükséges előkészület
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: A játékot megelőzően óvodai foglalkozáson az ősz témakörben baglyokat készítettünk a gyerekekkel, újrahasznosítottuk a már nem működő CD lemezeket. Beszélgettünk a baglyok életéről és tanultunk egy verset is. Baglyocska a bagolyvárban, Nappal alszik odújában, Éjjel keres jó vacsorát, Bagoly szeme mindent meglát.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: Nagy körben állunk, a kör a bagolyvár, gyerekek a kisbaglyok. Éjszaka-sötétben a baglyok vadásznak, repkednek, nappal-világosban alszanak, pihennek.
  17. A játék menete, játékszabályok: Felállunk a tornateremben egy nagy körben. Ez lesz a bagolyvár. A baglyokcsák (gyerekek) a bagolyvárban guggolnak, bagolyszokás szerint alszanak, összetett tenyerüket fejük alá helyezik. Nappal van, a lámpa felkapcsolva. Az óvónő-játékvezető leoltja a lámpát, baglyok kijönnek a bagolyvárból, repdesnek, huhognak, szaladgálnak, vadásznak. Váltakozva kezeljül a kapcsolót, föl és le. A szórakozás kedvéért megtéveszthetjük a gyerekeket, mintha le illetve felkapcsolnánk azt. A gyerekek feladata figyelni a lámpát, amely a napszakot szimbolizálja. Az az ügyes, aki jól koncentrál és megfelelően végzi a feladatot.
  18. A játék lezárása: A játékból senki sem esik ki. Cél a figyelemkoncentráció fejlesztése, figyelni tudjanak csak a fény hatásra, szóbeli kommunikáció nélkül.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Megköszönöm a játékban való részvételt illetve azt, hogy probléma -és balesetmentesen végezték a játékot. Figyelmesen, vizuálisan, maximálisan, koncentráltan végezték a feladatot. Türelemmel, egymásra figyeléssel segítették a kisebbeket.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Készítünk Nap és Hold rajzot. A játékvezető-ovónő, ha a Napot tartja fönt, akkor a bagylok alszanak. Ha a Hold képét emeli föl, akkor a bagylocskák szaladgálnak, vadásznak. Folyamatosan, váltakozva mutatjuk föl a Nap és a Hold képét. A gyerekeknek itt is vizuálisan kell figyelniük, verbális, szóbeli kommunikáció nincs.
  21. A játékvezető speciális feladatai: A szabályokat többször ismertetni kell, továbbfejleszett változat kipróbálása, eljátszása, hátha az életkori sajátosságaiknak ez jobban megfelel. Lehet gyorsabban is kapcsolgatni a lámpát, illetve emelgetni a képet, de ez már lehet, hogy felpörgeti a gyerekeket. Ügyelni kell, hogy biztonságosan, balesetmentesen történjen a játék.
  22. Egyéb/megjegyzés: A gyerekek a játék során megkedvelték a baglyos játékot.
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Kovácsné Bajáki Enikő Piroska