JÁTÉKRA FEL!

Deákné Juhász Éva: Pókháló

  1. A játék neve, címe: Pókháló Alapötlet forrása: https://www.osztalyfonok.hu/cikk.php?id=177#pokhalo
  2. A játék pedagógiai célja: A táborlakók ismerjék meg minél jobban egymás nevét és egymást. Önbizalom növelése az egyedül énekléshez, egyáltalán a megszólaláshoz. Közös zenélés, éneklés. A táborlakók közösséggé formálása.
  3. A játék jellege: Ismerkedős
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: A játékosok körül ne legyen elszórva kellék, díszlet, kotta, hangszer… Árnyékban játszanak, nyár van, tűz a nap. A játék elkezdése előtt felhívni a figyelmet arra, hogy a fonalat ne húzzák ki túl feszesre, mert a kezük megsérülhet, ha nagyon meghúzzák. A fonal ne legyen olyan színű, amilyen a környezet. Pl: Ne zöld fonalat válasszunk, ha a fűben játszanak.
  6. Résztvevők száma: 8-14
  7. Résztvevők életkora: 7+
  8. Játékidő: 5-10 perc
  9. Helyszín: A játék bárhol játszható
  10. Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni
  11. Kellékigény: Egy gombolyag fonal, mely akkora, hogy a gyermek meg tudja egy kézzel is fogni. A változatokhoz nagy papír, esetleg csomagoló papír, filctoll, vagy zsírkréta.
  12. Technikai igény: nincs
  13. Az előkészítés feladatai: Fonal gombolyag beszerzése. A csomagolópapírra pókháló előrajzolása.
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: Több mint 5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: Ha kisebb gyerekekről van szó, lehet előzetesen fonalakat gombolyaggá formálni. Letekerni, feltekerni. Fejleszti a finommotorikát, és jó móka is. Lehet nagy pókhálókat rajzolni a csomagolópapírokra. Ezt minden korosztály el tudja készíteni.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: Délelőtt a Mondd meg a nevedet c. énekes játékot játsszuk, melyben mindenki elénekeli a nevét. Ez több szempontból is jó gyakorlás. A játékot is előkészíti, de a tábor zenei jellegét is erősíti. A rögtönzés, a szólóban való megnyilvánulás pedig bátorítja a táborlakókat, akik az óvodás kortól a középiskolás időszakig jelen lesznek a táborban. Aki fél a pókoktól, nem játszik először. Nézze végig a játékot, majd utána bekapcsolódhat. Ha van olyan, aki egyáltalán nem akar játszani, akkor ő figyeli, hogy jó nevet mondanak-e, vagy lerajzolhatja a hálót, ami kijött a végén. Esetleg rajzolhat feladványt nagy pókhálót. Keretmese elmondása, mely kapcsolódik a tábor témájához. Kerettörténet: Mivel a tábor témája a Maugli c. patchwork zenés mese megtanulása, előadása, ezért a játék kerettörténete is ehhez kapcsolódik. A dzsungelben sok állat él. A pókok mindenhol megtalálhatóak. A mi dzsungelünkben minden állat tud beszélni, énekelni. A pókok is. Nem kell tőlük félni, mert nem bántanak senkit, csak a maguk hálóját szövögetik. Segítsünk nekik szőni!
  17. A játék menete, játékszabályok: A játékban a csoport, azaz 10 fő leül körben egymáshoz közel. Ha törökülésben ülnek, a térdük érjen össze, de legalább legyen nagyon közel egymáshoz. Az egyik játékos kap egy gombolyag fonalat. Kimondja a saját nevét, majd előre hajol és átadja valakinek a gombolyagot. Közben lefejt annyi fonalat, hogy enyhén kifeszítve egy szál keletkezzen, mely elvezet a másik játékosig, s az egyik végét megtartja az ujjai között. A következő játékos kimondja az előző játékos nevét, és a sajátját. Tovább adja. Közben a gombolyagról mindig lefejtődik egy rész fonal. A játékosok tartják kezükben a fonal rájuk eső részét. Fontos, hogy mindig olyannak dobják, adják a fonalat, aki még nem került sorra. A játék végeztével egy pókháló keletkezik a kör belsejében. Most visszafelé történik a játék. A játékos visszafejti, tekeri a gombolyagot, kimondja a saját nevét és azét, akinek adja a fonalat. Addig folytatódik a játék, amíg el nem tűnik a pókháló a kör közepéről.
  18. A játék lezárása: A pókhálót le lehet fotózni, majd máskor lerajzolni, és pókhálószépségversenyt szervezni belőle, ahol az a fontos, hogy minél érdekesebb formákat készítsenek. Több csoportot is lehet alkotni, akik egymás után játsszák a játékot. Korosztálytól, képességektől függően a megfelelő változatot választva. Amikor a pókháló kibogozódott a csapat nyert, és teljesítette a feladatot. Fontos, hogy a név megfelelő legyen, mindenkinek a saját nevét mondják ki. Tévedés esetén segítünk. A játék játszása után mindenképpen el kell rakni a fonalat, nehogy valaki elessen benne, vagy ne lehessen egy összegubancolódott fonallal többet játszani.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Szóbeli dicséret.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: A második, és későbbi napokon lehet a szerepbéli nevükkel is játszani. Nem a saját nevet kell kimondani, hanem a Maugli c. zenés darab szerepeinek megfelelőt. Lehet a saját és a szerepe nevét is mondani. A legnehezebb változat, ha néhány nap múlva csak a dallamot énekelik, ami a nevükhöz „hozzánőtt” a napok során. Fel kell ismerni, kire gondolt a játékos, és jelentkezni, hogy neki szánta a gombolyagot. Lehet ugyanezt a nevének ritmusával játszani. Csak a név ritmusát mondjuk ki, és a másiknak ki kell találnia, hogy rá gondoltak. Pl: Tá ti ti : Sárika Lehet énekelve megnevezni saját magát, és a másik játékost. Ha nem megy a fonalgombolyítás, lehet egy nagy papírt középre tenni, és zsírkrétával, filctollal meghúzni a vonalat a másik játékosig. Ilyenkor nem lehet visszafejteni a vonalakat, ha elfogynak a játékosok, a lapot meg lehet fordítani, cserélni. Az éneklés lehet egyre bonyolultabb. Nagyobbakkal lehet nehezíteni úgy, hogy nem csak két nevet kell mondani, vagy énekelni, hanem mindenkiét felsorolni, akit addig kimondtak. Lehet előre megrajzolni egy pókhálót, a játékosok körbe ülnek, majd úgy adogatják és mondják, énekelik a neveket, ahogy a rajzon látják. Ebben az esetben lehet a csapatok idejét mérni, mindenki ugyanazt a rajzot követi, melyik csoport végez előbb, hiba nélkül. Egyik csapat a másiknak rajzol feladványt. Ha a másik csapatnak nem sikerül a pókháló, akkor a rajzoló csapat nyert. A rajzot lehet forgatni egy új csapat soron következésekor.
  21. A játékvezető speciális feladatai: Minél több gyerekek bevonni a játékba. Biztatni a kicsiket is a részvételben. Figyelni arra, hogy a játék ne legyen túl bonyolult az aktuálisan játszó gyermekek számára. Ne legyen annyira gyors a játék, hogy közben valakire nem tudunk odafigyelni, és kihagyjuk pl. a dicséretet. Amikor már mindenki jól ismeri a játékot, rábízhatjuk a vezetést egy nagyobb táborlakóra is.
  22. Egyéb/megjegyzés: A játék lehet mindennap a nap lezárása.
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: https://drive.google.com/open?id=0B9FoYKT33t9CeTh5VUhGY2RTTWc
  24. A Játékot lejegyezte: Deákné Juhász Éva