JÁTÉKRA FEL!

Hegyi Tímea: Bizalom játék

  1. A játék neve, címe: Bizalom játék
  2. A játék pedagógiai célja: Közősségépítés, egymásra figyelés képességének fejlesztése, kommunikációs készség fejlesztése, kooperáció fejlesztése.
  3. A játék jellege: Bizalmi
  4. A baleseti kockázat szintje: Közepes
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: Megfelelő tér biztosítása, ahol minden apró akadály korábban elpakoltunk. Szabályok pontos ismertetése,
  6. Résztvevők száma: 8-14,15-20,21-30
  7. Résztvevők életkora: 7+,10+,14+
  8. Játékidő: 15+
  9. Helyszín: A játék bárhol játszható
  10. Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye
  11. Kellékigény: Bóják a terület határainak kijelölésére és a játék során az összeszedéshez. Opcionálisan sálak a diákok szemének bekötéséhez.
  12. Technikai igény: Egyéb technikai igénye nincs a játéknak.
  13. Az előkészítés feladatai: A terület pontos kijelölése bójákkal.
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: A résztvevők segíthetnek lerakni a bójákat.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: A játék megnyitásakor a szabályok ismertetésén túl nagy hangsúlyt kell fektetni a pontos utasítások fontosságára.
  17. A játék menete, játékszabályok: Az alapjáték: A játék a tanulók létszámához képest kis területen zajlik. A tanulók párokba állnak, a pár egyik tagja elöl, a másik a háta mögött áll kb. 1m távolságra. Az elöl álló tanuló csukott szemmel sétál a megadott területen, annak megfelelően, ahogy a társa (akinek nyitva van a szeme) szóban irányítja. Cél: Az ütközések nélküli haladás. Ha ez már jó megy, akkor lehet áttérni a következő részre. Bizalmi fogójáték: Az alapjátékhoz hasonlóan a diákok párokban haladnak. Néhány kijelölt pár a fogó, aki igyekszik a menekülő párokat elkapni. Fontos, hogy csak gyaloglás a közlekedési mód. Akit elkapnak szintén fogó lesz. Variálható azzal, hogy csak minden második elkapott pár nem fogó lesz, hanem szoborként a pályán marad nehezítve a többiek dolgát. Bizalmi játék bójagyűjtögetéssel: A pároknak a megadott területen szétszórt bójákat kell összegyűjteni és egy megadott helyre vinni. Fontos, hogy egyszerre csak egy bóját vihetnek, vagyis minden bóját külön kell levinni a kijelölt területre.
  18. A játék lezárása: Akár a fogójáték, akár a bójagyűjtögetés befejeződik, ha a fogók mindenkit elkapnak vagy ha az összes bóját összegyűjtötték.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: A mozgásos játékok legnagyobb előnye, hogy a játék önmagában is jutalom. Ha ezt a tanórán (testnevelésen) használjuk akkor könnyen beilleszthető az értékelési rendszerünkbe, jutalompontokat gyűjthetnek a legjobbak, amiket aztán jegyre válthatnak a későbbiekben.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Mind a fogójáték, mind pedig a bójagyűjtögetés továbbfejleszthető. A egyik nehezítés a terület méretének változtatása. További játékvariációk lehetnek az alábbiak:: Bizalmi sávfogó: A fogók egy középső sávban mozoghatnak, itt igyekeznek megérinteni az egyik oldalról átjutni készülő párokat. Csapatos bizalmi játék bójagyűjtögetéssel: Több tanuló áll egyes oszlopban egymás mögé. Vállfogás. Minden tanuló becsukja a szemét. A legutolsó tanuló egy méterre a csoport mögött halad és szóban irányítja a csapatot. A cél, hogy a csapat minél több bóját gyűjtsön össze.
  21. A játékvezető speciális feladatai: A játékvezető (ideális esetben) csak a gyerekek biztonságára kell hogy ügyeljen, mivel csukott szemmel közlekednek.
  22. Egyéb/megjegyzés:
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Hegyi Tímea