JÁTÉKRA FEL!

Bangóné Nagy Cecília: Mikulás-hegy

  1. A játék neve, címe: Mikulás-hegy
  2. A játék pedagógiai célja: Csoportfejlesztés, kéz-lábkoordináció fejlesztése, térérzékelés fejlesztése.
  3. A játék jellege: Csoport vagy párképző
  4. A baleseti kockázat szintje: Közepes
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: Gyermekek figyelmeztetése, hogy ne lépjenek egymás lábára, ne menjenek fejjel egymás hátába, vagy kezükkel véletlenül ne csapják meg egymást.
  6. Résztvevők száma: 15-20
  7. Résztvevők életkora: 10+
  8. Játékidő: 10-15 perc
  9. Helyszín: A játék bárhol játszható
  10. Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye
  11. Kellékigény: – 2 db Mikulás-zsák (piros zsák, vagy szatyor, kosár) – 2 db egyéb zsák (fehér színű zsák, vagy szatyor, kosárka) – 2 db manósapka (manósapkának kinevezett sapka, ami úgy áll, mint egy mesebeli manó, vagy törpe sapija) – Mikulás anyónak kötény (karácsonyi, vagy piros), valamint kendő (piros) a fejére. – körbe adogatható tárgyak, ami akár a végén a gyerekeké lehet (kisebb plüss, szaloncukor, matrica, cukor, csoki, alma, egész dió, stb.). Ennek a mennyisége a játékosok számától függ. Mindenkinek jusson a csomagból a játék végén 2 meglepetés.
  12. Technikai igény: Nincs.
  13. Az előkészítés feladatai: Terem rendezése. Megfelelő nagyságú játéktér kialakítása a padok és székek terem szélére való rendezésével. Gyermekek bevonásával.)
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: Több mint 5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: Hozzanak magukkal manósapira hasonlító sapkát!
  16. A játék megnyitása, nyitánya: Ha ez az első játék, akkor a felvezetés így szól: Én Mikulás anyó vagyok. Ti pedig az én és a Mikulás manósegédei lesztek a Mikulás-hegy című játékban. Álljatok két csoportba! Ti fogjátok alkotni a Mikulás-hegy barlangokkal, járatokkal teli hegyrendszerét. Ha ez a játékok közül nem az első játék, hanem a bemelegítő, ráhangoló játék után következik: Kedves manóőrök! Most pedig a Mikulás-hegy című játék következik. Álljatok két csoportba! Ti fogjátok alkotni a Mikulás-hegy barlangokkal teli rendszerét.
  17. A játék menete, játékszabályok: A két csoport most alkosson két sort, majd ismertetem a játék menetét! A két sor lesz a két hegy. Álljatok terpeszbe! Így alkotjátok meg a lábaitok alatt az alsó alagútrendszert. Majd emeljétek a magasba a karjaitokat! Így alkotjátok meg a második alagútrendszert. A kezeitekkel, pedig ti fogjátok szállítani az alsó és felső alagutakban az ajándékokat a Mikulás zsákjába. Olyan távolságra álljatok egymástól, hogy ha lehajoltok, kényelmesen adogathassátok a lábaitok között a csomagokat. A hegyeket vezető manóknak nagy szerepük lesz. Az ő karjukon lesz az ajándékkal teli fehér zsák, amiből adják az alagútba a meglepetéseket. Ők fogják indítani a Mikulás meglepetéseit a lábaitok alatt, amiket ti egymásnak adogattok át a lábaitok között. Az utolsó ember, pedig ha hozzá érkezett a csomag, akkor azt a felső alagútrendszerbe továbbítja úgy, hogy a fejetek felett indítja a szállítmányt. Ti ekkor a fejetek felett adogatjátok azokat át egymásnak, így visszajuttatjátok a hegy elejére, majd az első ember beteszi azt a piros Mikulás-zsákba. Egyszerre több ajándék is lehet az alagútban, de egyszerre, csak egyet lehet indítani. A Mikulás anyó ügyel a csomagok indítására. Ha a csomag a zsákba került, a hegy egy manótalp-méretnyit halad előre. Ez a lábnyomotokkal megegyező méret, mivel ti vagytok a manók. Így a hegy lépésenként halad előre. Az a csapat győz, aki előbb ér a célba.
  18. A játék lezárása: A célba ért Mikulás-hegy első manója felkapja a célban lévő manósapkát, amit a fejére húz, magasba emeli a Mikulás-zsákot és elkiáltja magát: Megtelt a zsák, megjött a mikulás! ,vagy Megtelt a zsák, jöhet a Mikulás!, vagy A manók elkészültek, tele a zsák, jöhet a Mikulás!. Megvárjuk a második csapat beérkezését is, vagy ahol vannak, ott maradnak. A csapatok megkapják a csomagokban összegyűjtött kincseket. A győztes csapat még kaphat egy csomag cukrot, vagy mást, mivel ők voltak az elsők.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Játékosok megdicsérése, részvétel megköszönése. Ha több játék is volt egymás után, akkor kérdezzük meg, hogy melyik tetszett a legjobban! Miért tetszett? Ha erről az egy játékról van szó, akkor kérdezzük meg, hogy tetszett-e a játék! Mi volt a játék legjobb része? Mi okozott esetleg nehézséget?
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Ebben a játékban a Mikulás anyó felügyelte a csomagokat. Akár egy-egy manó is segédkezhet a csomagok elindításában és zsákba gyűjtésében, valamint a zsákok előbbre juttatásában.
  21. A játékvezető speciális feladatai: A játékvezető itt a Mikulás anyó, vagy Hó apó (a Mikulás jó barátja). Itt a játékvezető felügyelte a csomagok indítását, zsákba helyezését, az oszlop balesetmentes előbbre haladását és a célba érést. A játékvezető feladata az esetleges hibák orvoslása, igazságos javítása (pl.: Leesik a csomag. Mi történjen?). Ügyelni kell a játékosok testi épségére, lelki egyensúlyára!
  22. Egyéb/megjegyzés: A játékosoknak tetszett a Mikulás-napi játék, feladat. A játék jellegét tekintve én több csoportba soroltam, mint a fentiek: szórakoztató, energetizáló csoportjáték, sorjáték.
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Bangóné Nagy Cecília