JÁTÉKRA FEL!

Mészáros Ágnes: Téli mackóbarlang

  1. A játék neve, címe: Téli mackóbarlang
  2. A játék pedagógiai célja: A résztvevők a folyton váltakozó társakkal tudjanak együttműködni, az összeszokott csoportok nyitása.
  3. A játék jellege: Együttműködési
  4. A baleseti kockázat szintje: Közepes
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: A csoportok kialakításakor (ITT A TÉL mondat elhangzásakor) figyeljenek egymásra!
  6. Résztvevők száma: 8-14,15-20,21-30
  7. Résztvevők életkora: 10+
  8. Játékidő: 5-10 perc
  9. Helyszín: A játék bárhol játszható
  10. Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye
  11. Kellékigény: Kisebb méretű (tenyérben elférő), különböző színű labdák (minden színből 3-3 darab).
  12. Technikai igény: A játékhoz nincs szükség semmilyen speciális technikai kellékre.
  13. Az előkészítés feladatai: A játékteret üressé kell tenni, hogy a csoportok kialakításakor semmibe ne ütközhessenek bele. A létszámtól függően elő kell készíteni a színes labdákat: minden színből 3-3 darab tenyérben elférő labda kell (9-12 fő esetén 2 különböző szín; 13-16 fő esetén 3 különböző szín; 17-20 fő esetén 4 különböző szín; 21-24 fő esetén 5 különböző szín; 25-28 fő esetén 6 különböző szín; 29-32 fő esetén 7 különböző szín)
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: Labdák helyett színes papír- vagy fonalgombolyagokat is használhatunk, melyek elkészítésében néhány játékos is bevonható.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: A játékosok beállnak körbe és a játékvezető elmondja a kerettörténetet és a játékszabályokat.
  17. A játék menete, játékszabályok: A játékosok körben állnak. Színes labdákat kell húzniuk egy kis zsákból, azonban nem jut mindenkinek, így a játékvezető véletlenszerűen kihagy egy-egy játékost. Ha minden labda elfogyott, akkor megkérjük a játékosokat, hogy a hátuk mögött egy előre meghatározott irányban adják körbe-körbe a labdákat. A játékvezető közben elkezd mesélni egy történetet. (Pl.: Az őszi erdő minden lakója készülődik a télre. A színes levelek között ugrándozó mókus makkot rejt az odújába, a sün egy védett zugot keres, a medve is menedék után néz. Azonban a vártnál hamarabb itt a tél.) Amikor elhangzik az ITT A TÉL mondat, akkor akinél van labda, megkeresi az ugyanolyan színű labdás embereket és egymással összeállva egy U alakban barlangot formáznak. Akiknél nincs labda, ők lesznek a medvék és barlangot keresnek. Egy barlangba csak egy medve költözhet be. Akiknek nem jut barlang, azok kiesnek. Ezután egy színt kiveszünk a játékból. A többiek véletlenszerűen ismét körbe állnak, folytatódik a történet és a labdák körbe adogatása. A végén már csak egy szín van játékban. A barlangot alkotó három ember és a medve lesz a győztes.
  18. A játék lezárása: A játéknak akkor van vége, ha már csak egy szín van, az azokat birtokló játékosok barlangot formáltak, amibe egy medve beköltözött, a többiek pedig kiestek.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Megköszönjük a részvételt, megdicsérjük a résztvevőket, megkérdezzük, hogy szeretnének-e még egyszer játszani, hogyan érezték magukat.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Minden színből 4-4 labdát viszünk a játékba, melyek közül három teljesen egyforma, egy pedig meg van jelölve. Ekkor a három egyforma labdát birtokló játékos barlangot alkot, az azonos színű, megjelölt labdával rendelkező játékos erdei manó lesz, aki abban a barlangban lakik. A többiek a medve szerepét játsszák. A medve az erdei manóval Kő-papír-olló játékkal megküzd. Amelyikük három Kő-papír-olló-ból többet nyer, azé a barlang, a másik kiesik. Ha egy barlang előtt több medve is van, akkor előbb ők mérkőznek meg egymással.
  21. A játékvezető speciális feladatai: A kerettörténetet és a szerepeket tisztázni kell. Megfelelő számú labdát kell előkészíteni.
  22. Egyéb/megjegyzés:
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Mészáros Ágnes