JÁTÉKRA FEL!

Barta-Vörös Ildikó: Gyerekgubancoló

  1. A játék neve, címe: Gyerekgubancoló
  2. A játék pedagógiai célja: Közösségépítés, a kooperáció és az alkalmazkodás fejlesztése
  3. A játék jellege: Együttműködési
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: Előzetes tájékozódás a váll-, könyök-, és csuklóízületek épségéről. A megfelelő helyszín kiválasztása.
  6. Résztvevők száma: 8-14,15-20
  7. Résztvevők életkora: 7+,10+,14+
  8. Játékidő: 5-10 perc
  9. Helyszín: A játék bárhol játszható
  10. Helyigény: Nagyobb kör: Akkora hely, ahol a résztvevők hátra tudnak lépni
  11. Kellékigény: Semmilyen kellékre nincs szükség.
  12. Technikai igény: Nincs
  13. Az előkészítés feladatai: Ha tanteremben játsszuk, el kell pakolni a padokat, székeket, hogy elegendő hely legyen egy nagyobb kör kialakítására.
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: Az elpakolásban a gyerekek is tudnak segíteni, már itt is fejlődhet a kooperáció és az egymásra figyelés.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: Elmondom a kerettörténetet. (Zeneiskolás gyerekeknek: az erdei állatok eIhatározták, hogy az unalmas napokon mind megtanulnak egy-egy hangszeren játszani. A magányos zenélés nem okozott nekik örömet, ezért hát elhatározták, hogy együtt fognak muzsikálni. Azám, de mindenki húzta, cincogta, fújta a magáét, de sehogy sem lett zene belőle. Úgy döntöttek, hogy kigubancolják a hangokat közös munkával és gyönyörű muzsikát varázsolnak az erdő lakóinak.) Ismertetem a játékszabályokat. Megbeszéljük, hogy miként oldható meg a játék. Elengedhetetlen az egymásra figyelés és a kommunikáció. Felhívom a figyelmüket, hogy vigyázzanak egymásra, ne rángassák egymás kezét.
  17. A játék menete, játékszabályok: A játékosok körben állnak kinyújtott karokkal. Becsukott szemmel, kinyújtott karral elindulnak egymás felé. A cél az, hogy mindkét kinyújtott kézzel megfogjanak egy-egy másik kezet. Amikor minden kéz megtalálta a párját ki lehet nyitni a szemeket és kezdődhet a játék. Az a feladat, hogy az így keletkezett gombolyagot gabalyítsuk ki úgy, hogy a végére képezzünk egy vagy több szabályos kört, miközben a kezeket tilos elengedni.
  18. A játék lezárása: Ha szépen kisimul a kör, kézen fogva szoktunk énekelni egyet, hogy érezzük a közös munka gyümölcsét, a kigabalyított hangok szépségét.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Ha sikerült kigubancolódni, akkor megbeszéljük a tanulságokat, hogy melyik technikák működtek a legjobban és mi az, amivel esetleg hatékonyabban, gyorsabban sikerülhetett volna. Ha nem sikerül, akkor pedig annak a tanulságait vonjuk le.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Eddig csak 8-10 fővel próbáltuk, de minél több ember vesz részt benne, annál bonyolultabb.
  21. A játékvezető speciális feladatai: Folyamatos figyelem a baleset megelőzésre. A játékosok közötti kommunikáció segítése.
  22. Egyéb/megjegyzés: Nagyon vicces pillanatokat élnek meg együtt a gyerekek, miközben nem is érzik mennyire egymásra vannak utalva, így ezáltal jobban megismerik egymás egyéb tulajdonságait.
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Barta-Vörös Ildikó