JÁTÉKRA FEL!

Toplak Mónika: Trónok harca

  1. A játék neve, címe: Trónok harca
  2. A játék pedagógiai célja: Nevelés: együttműködés, tolerancia, önzetlenség, figyelemmegosztás, szociális készség, energetizálás.
  3. A játék jellege: Együttműködési
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: A labdával való dobásnál kiemelten arra figyelünk, hogy egymást csak a testén dobhatjuk meg, fejre tilos. Futás közben egymás testi épségére ügyelünk.
  6. Résztvevők száma: -8
  7. Résztvevők életkora: 5+
  8. Játékidő: 5-10 perc
  9. Helyszín: A játék bárhol játszható
  10. Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye
  11. Kellékigény: Koronák, palást a királynak és királynőnek. Labda a kidobóhoz. Zsámolyok, pléd a trónhoz. Szalagok a fiúknak.
  12. Technikai igény: Trón előkészítése zsámolyokból, plédből.
  13. Az előkészítés feladatai: Az elkészített koronákat a trónra helyezzük. A szalagokat a fiúknak egy zsámolyra tesszük. Párokba rendeződés.
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: Együtt készítjük el a két koronát, felpróbáljuk a szalagokat a fiúknak. A trónt a gyerekek bevonásával alkotjuk.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: Kedves királyok és királylányok!Nagy lelkesedéssel készítettetek egy csodálatos trónt, amit a legügyesebb királypáros el is foglalhat a játék végén, ha teljesíti a próbát. Csak először harcot kell vívni ezért a trónért. Hogy mit is jelent ez? A királynak és a királynénak egy kidobó párbajban kell részt vennie, amiben csak együtt nyerhetnek. A király védi a királynőjét, és megpróbálja a másik királynőket kidobni, nehogy ők nyerjék meg a trónt. A királyok csak királynékat dobhatnak ki, a királylányok pedig csak királyokat. A párok úgy védhetik egymást, hogy elé állnak a másiknak, akkor nem tudják eltalálni. Ha az egyikőtöket kidobják, akkor a párja is kiesik. Az a királypáros győz, akiket nem tudnak kidobni.
  17. A játék menete, játékszabályok: A teremben szétszórt alakzatban helyezkednek el a párok. Nem kötelező szorosan egymás mellett állniuk, de a védés miatt ajánlatos a közelben lenniük. Dobni kizárólag csak testre lehet, főleg lábra, hátra. Arcra, fejre tilos. Egy labda áll rendelkezésre, amit én dobok be közéjük. Az a király/királyné kezd, aki el tudja elsőre kapni. A királyokat szalag jelzi. Szalagos csak szalag nélküli királynét dobhat, és fordítva. Ha a királyt kidobták, akkor vele együtt a párja is kiesik. Ez fordított esetben is így van. Úgy védhetik a párjukat, hogy elé állnak, így hiába dob a király királyra, nem érvényes, nem esnek ki, hanem szereztek egy labdát.
  18. A játék lezárása: Az utolsó királyi pár, akit nem dobtak ki, győzött. Beöltöznek királyi palástba, megkoronázzák őket és elfoglalják a trónt. Egész nap viselhetik a koronát a csoportban. Ők aznap a királyi felség és feleség az Ugrifüles csoportban.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Amikor a trónra ülnek a győztesek, körbeüljük a többiekkel törökülésben, mi leszünk a nép. Beszélgetünk, hogy érezték magukat, mi tetszett a legjobban, milyen érzés volt védeni a másikat, mi volt a legnehezebb, legizgalmasabb, szeretnék-e többször is játszani? Jutalomként egész nap koronában lehetnek a csoportban.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: A játékot lehet bővíteni és nehezíteni, ha két labdával játsszuk. A létszámot is lehet hozzá emelni. Variációként meghatározzuk, hogy a párok messzebb álljanak egymástól, úgy védelmezzenek. Következő lehetőség, hogy a párok kiválasztását véletlenszerűen, kiszámolással döntjük el.
  21. A játékvezető speciális feladatai: Figyelnem kell a párok kiválasztásánál arra, hogy mennyire kedvelik/ismerik/tolerálják egymást. Mivel ismerem őket, először én nevezem meg a párosokat. Természetesen van ennek is buktatója, ha mégsem tudnak együttműködni kellően.
  22. Egyéb/megjegyzés:
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Toplak Mónika