JÁTÉKRA FEL!

Szilaj Katalin: Gyümölcskosár

  1. A játék neve, címe: Gyümölcskosár
  2. A játék pedagógiai célja: Mozgáskoncentráció. Konfliktushelyzet pozitív kezelése. Gyűjtőfogalmak (gyümölcsök) nevének bevésése.
  3. A játék jellege: Bemelegítő, ráhangoló
  4. A baleseti kockázat szintje: Közepes
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: Felhívom a figyelmüket, hogy a helyváltoztatásnál nagyon figyeljenek egymás testi épségére. Olyan székeket vittünk ki az udvarra, amik biztonságosak.
  6. Résztvevők száma: 8-14
  7. Résztvevők életkora: 7+
  8. Játékidő: 10-15 perc
  9. Helyszín: A játék bárhol játszható
  10. Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye
  11. Kellékigény: A résztvevő gyerekek számánál egyel kevesebb szék.
  12. Technikai igény: Székek, kosár, gyümölcsképek.
  13. Az előkészítés feladatai: Az udvarra a székeket a gyerekek vitték ki. Körbe raktuk egymástól megfelelő távolságra.
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: Székek kivitele az udvarra.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: Mivel ma az egészséges életmóddal foglalkozunk és gyümölcssalátát fogunk készíteni, egy hozzá kapcsolódó játékot hoztam nektek. A játékot megelőzően itt a teremben mindenki húzzon a kosárból egy gyümölcsképet. A játékban ez lesz az ő neve.
  17. A játék menete, játékszabályok: Az udvaron mindenki elfoglalt egy széket. Aki szék nélkül maradt, az beáll középre. Amikor ő elkiáltja magát, hogy „ az ananász cseréljen helyet a banánnal” akkor a két megnevezett játékos feláll és egymással minél gyorsabban helyet cserélnek. Ugyanakkor a középen álló megpróbál az egyikük helyére leülni. Akinek nem jut szék, középre megy és ő lesz a játékvezető. Ha a középső ember azt kiáltja:”kiborult a gyümölcskosár” akkor mindenkinek fel kell állnia és máshova le kell ülnie. Szabályok: ha ketten ülnek le a székre, aki először ült rá, azé a hely másikat lelökni a székről nem lehet, „lökdösődő” áll be középre. „Kiborult a gyümölcskosár!” utasításnál nem ülhet vissza a régi helyére ő lesz a játékvezető.
  18. A játék lezárása: Mi ezt a játékot következmény és versenyhelyzet nélkül játszottuk. A mozgás, a játékélmény és a gyümölcsnevek bevésése volt a fő célom. A játéknak én vetettem véget. A legvégén a kosárban lévő gyümölcsök képét felmutatva visszakérdeztem a nevüket.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Mindenkit megdicsértem a szabályok betartásáért, az egymás iránti udvarias viselkedéséért. Mindenki elmondhatta, hogyan érezte magát a játék alatt. A legvégén megköszöntem, hogy játszottak velem.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Gyümölcssaláta Több gyerek esetén 3-4 gyümölcsnévvel játszható. A középen álló elkiáltja magát:” pl.: alma” , akkor az almák cserélnek egymással helyet, a középen álló pedig igyekszik valakinek a helyét elfoglalni. Akinek nem jut szék, az áll be középre és kezdi a következő kört. Ha azt kiabálja”gyümölcssaláta” mindenki mindenkivel helyet cserél.
  21. A játékvezető speciális feladatai: Vigyáznom kellett, hogy ne durvuljon el a játék, nehogy megsérüljön valaki.
  22. Egyéb/megjegyzés: Nagyon vidám, nagy nevetésekkel kísért játék, a gyerekek nagyon élvezték.
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Szilaj Katalin