JÁTÉKRA FEL!

Udvarhelyi Dávid: Offenzíva

  1. A játék neve, címe: Offenzíva
  2. A játék pedagógiai célja: A második világháború 1939 és 1941/43 közötti időszakának német támadásainak bemutatása, az ezzel kapcsolatos események és az azokhoz kapcsolódó történelmi fogalmak elsajátítása, begyakorlása.
  3. A játék jellege: Egyéb
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: A teremben lévő padok félretolása, a játékosok egymáshoz megfelelő távolságra állítása.
  6. Résztvevők száma: 8-14
  7. Résztvevők életkora: 10+
  8. Játékidő: 15+
  9. Helyszín: A játék bárhol játszható
  10. Helyigény: Nagyobb kör: Akkora hely, ahol a résztvevők hátra tudnak lépni
  11. Kellékigény: Pontozáshoz pl. öntapadós cetlik.
  12. Technikai igény: Segédanyagként projektor (nem szükséges feltétel).
  13. Az előkészítés feladatai: A teremben lévő padok fal mellé állítása.
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: A padok eltolásában, az öntapadós cetlik szétvágásában.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: A játékvezető ismerteti a játék háttértörténetét, mely a második világháború 1939 és 1941/43 közötti időszakának német támadásait mutatja be, tehát nagy vonalakban elmondja a legfontosabb folyamatokat. A játék célja az ezzel kapcsolatos események és az azokhoz kapcsolódó történelmi fogalmak elsajátítása, begyakorlása.
  17. A játék menete, játékszabályok: A játékosok a játékvezető köré állnak, nagyjából egyforma távolságra. 1. Ha a játékvezető kezével Hitler-bajuszt imitál, majd rámutat valakire, s azt mondja, „Wehrmacht!”, ezzel a németek Lengyelország elleni támadását, a 2. világháború kezdetét jelzi. Akire rámutatott, lesz Lengyelország, amely két hét alatt vereséget szenvedett, összeomlott. Neki le kell guggolnia, s azt mondania: „Lengyelország”. Két szomszédja játssza Nagy-Britannia és Franciaország szerepét, akik a német támadáskor hadat üzentek, de nem indítottak támadást (egy évig), ez volt a „furcsa háború”. Lengyelország két szomszédjának furcsa arckifejezéseket, grimaszokat kell vágniuk, s közben azt mondaniuk: „furcsa háború”. 2. Ha a játékvezető Zeusz-módra villámot szór valaki felé, s azt kiáltja: „Villám!”, a németek Franciaország elleni villámháborúját jelzi, amelyben a franciák hetek alatt vesztettek, s fegyverszünetet kötöttek, kapituláltak. Akire a játékvezető rámutatott, lesz tehát Franciaország: neki fel kell tennie a kezét, s azt kell mondania: „kapituláció”. Két szomszédjának ekkor Churchillnek, Nagy-Britannia náciellenes miniszterelnökének szerepét kell, hogy eljátssza: szivarozó mozdulatokat kell tenni, s annyit kell mondaniuk: „Churchill”. 3. Ha a játékvezető az állát/szakállát kezdi simogatni, majd rámutat valakire, azt kiáltva: „Barbarossa” („vörös szakáll”), a németek Szovjetunió elleni támadását jelzi. Akire rámutatott, lesz a sztálini Szovjetunió: neki előre kell nyújtania karját, tenyerét a játékvezető felé fordítani, így jelezve, hogy a szovjetek megállították a német támadást (1942-43-ra), s azt kell mondania: „Vörös Hadsereg”. Két szomszédjának ekkor Nagy-Britannia és az USA szerepét játszva a szovjetekkel való szövetség jeleként kézfogást kell imitálniuk, s azt kell mondaniuk: „szövetségesek”.
  18. A játék lezárása: A pontozásos verzióban mindenkinek 3 öntapadós papírdarab van a ruhájára ragasztva, s egyet le kell dobnia, ha lassan vagy rosszul reagál. A végén bent maradó 3 játékos nyer.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Minden résztvevő verbális, esetleg osztályzattal történő jutalmazása.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: A játék átalakítható más történelmi korszakra, más tantárgyra.
  21. A játékvezető speciális feladatai: A segédanyag elkészítése (A teremben projektorral kivetítve folyamatosan láthatóak a német támadásokra adott lehetséges válaszreakciók képek és piktogramok által, így a játékosoknak lehetőségük van puskázni, ha szükséges.)
  22. Egyéb/megjegyzés: A 2017. 09. 07-én lejátszott játék résztvevőinek nagyon tetszett, kérték, máskor is kerítsünk sort erre a játékra.
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Udvarhelyi Dávid