JÁTÉKRA FEL!

Báthory Csabáné: Gyíkfogó

  1. A játék neve, címe: Gyíkfogó
  2. A játék pedagógiai célja: Fejlődjön a gyermekek gyors reagáló képessége, figyelme, ügyessége. Játék közben figyeljenek egymásra, ne ütközzenek össze, ne menjenek egymásnak!
  3. A játék jellege: Egyéb
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: A megfelelő balesetmentes helyet megteremtem a játékhoz. Részletesen ismertetem a gyermekek számára az elvárt szabályokat, melyek betartását megkövetelem.
  6. Résztvevők száma: 8-14
  7. Résztvevők életkora: 5+
  8. Játékidő: 10-15 perc
  9. Helyszín: A játék bárhol játszható
  10. Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye
  11. Kellékigény: Minden játékos számára kendő
  12. Technikai igény: A játék nem igényel technikai eszközt.
  13. Az előkészítés feladatai: A csoportszobát átrendezem. Biztosítom a gyermekek számára a minél nagyobb balesetmentes helyszínt. Előkészítem minden gyermekek számára a kendőket. Kijelölöm a játékhoz szükséges "házat".
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: Bevonom a gyermekeket a teremrendezésbe. Segítenek a székeket, asztalokat elhelyezni az általam kért megfelelő helyre.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: Gyerekek a mai nap gyíkfogó játékot fogunk játszani. Álljatok körbe! Minden kis gyíknak nemsokára egy farkot fogok helyezni hátul a nadrágja derekához. A kis gyíkok szaladgálnak a réten. Én pedig egy settenkedő macska leszek, miau, aki szeretné a kis gyíkok farkát elkapni. Igen ám, de a kis gyíkok farka a macska elkapása után leesnek, így védekeznek a kis gyíkok a macska megfogásától. Míg a macska kezében marad a kis gyík farka, addig a kis gyík elmenekül a házába és újranöveszti a farkát. Az lesz a legügyesebb gyíkocska, akinek a macska a farkát a legkésőbb tudja megszerezni. Ha a macska minden kis gyíkot elkapott kezdődik elölről a játék, mert addig újra kinőtt a gyíkok farka. A második játéknál a gyerekek közül választok macskát fogónak.
  17. A játék menete, játékszabályok: Ismertetem a játékot az előzőekben felsorolt módon. (kerettörténet) Szabályok: Akinek a farkát a macska megfogta kihúzta, az a gyíkocska beáll a házba ( kijelölt terület a terem egyik sarkánál) és ott újra fog nőnie a farka Amíg a macska az utolsó gyermeket el nem kapta, addig nő ki a gyíkok farka addig ők nem állhatnak be futkározni A futás előtt felhívom a figyelmüket arra, hogy egymásra ügyeljenek, egy irányba fussanak, hogy ne ütközzenek össze A szabályok ismertetése után osztom ki az eszközöket, hogy ne vonjam el a figyelmüket a játékszabály ismertetésétől. A gyerekek körben haladva egy kendőt kapnak, melyet minden kisgyermeknek hátul a nadrágja derekához helyezek és kezdődhet utána a játék.
  18. A játék lezárása: A gyerekek segítségével összegyűjtöm egy kosárba a kendőket. Visszarendezzük a termet az eredeti állapotába. Az asztalok, székek visszapakolásába bevonom a gyermekeket. Felhívom a figyelmüket arra, hogy hogyan fogják meg a székeket, asztalokat. Felhívom a gyermekek figyelmét a folyadékpótlásra!
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Értékelem a gyermekek csoportteljesítményét. (gyorsaság, ügyesség, figyelem) Értékelem a csoporttagok kapcsolatát.(ügyeltek-e egymásra, nem történt-e baleset, egy irányba futottak-e, így nem történt összeütközés) Egyénileg is értékelem a gyermekeket, (teljesítményüket, magatartásukat) pozitív értékelést nyújtok a számukra.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Ha a gyerekek a játékot már jól megtanulták, akkor a játékot lehet több macskával (fogóval) játszani, így a több fogóra kell egyszerre figyelniük.
  21. A játékvezető speciális feladatai: A játékot előre megterveztem, a balesetmentes helyszínt biztosítottam. A kommunikációm és a cselekedeteim összhangban voltak a pedagógiai céljaimmal.A játékszabály ismertetése előtt végiggondoltam, hogy mitől lesz a játékszabály ismertetése érthető. Játékvezetés közben lelkes, energikus voltam, mely segített abban, hogy a gyermekek figyelmét felkeltsem. (motiváció) Játék közben figyeltem a szabályok betartására. A fokozatosság elvét alkalmaztam, a játékot ismertettem, bemutattam. A tanulságokat levontam, megvizsgáltam a saját játékvezetői tevékenységemet.
  22. Egyéb/megjegyzés:
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Báthory Csabáné