JÁTÉKRA FEL!

Csendó_Gusztics Judit: Vigyázz a bombára

  1. A játék neve, címe: Vigyázz a bombára
  2. A játék pedagógiai célja: Témától függően az ismeretek szélesítése, kézügyesség fejlesztése, figyelemfejlesztés, fegyelem.
  3. A játék jellege: Energetizáló
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: Ne legyen semmilyen útakadály a játékosok lába alatt, célszerű 30-40 fokos melegben, szabadban játszani.
  6. Résztvevők száma: -8,8-14
  7. Résztvevők életkora: 5+
  8. Játékidő: 1-5 perc
  9. Helyszín: Elsősorban szabadtéren játszható
  10. Helyigény: Nagyobb kör: Akkora hely, ahol a résztvevők hátra tudnak lépni
  11. Kellékigény: vízibomba, játszótéri csap
  12. Technikai igény: Vagy előre megtöltjük és adott számú bomba elhasználásáig játszhatják, vagy a megtöltésbe a játékosokat is bevonhatjuk.
  13. Az előkészítés feladatai: Vízibombák megtöltése
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: Azért választottam ezt a feladatot, mert nyáron a nagy melegben nincs az a vízibomba mennyiség, amit a gyerekek el ne tudnának használni. Nem feltétlen az egymásra, egymás közelébe dobálás szokott a cél lenni. Már maga a megtöltés is egy jó móka, a lezárás, begörcsölés fejleszti a részvevők kézügyességét. Utána mindenki maga köré felsorakoztatja a hadseregét. Szoktunk célba dobósat játszani, ki tudja messzebbre gurítani, anélkül, hogy kipukkadna. Vagy csak a játékvezető elrejti a játékosok elől egy nagyobb térben pl. játszótér a 8-8-8…kék, sárga, zöld..stb színű bombákat…és adott idő alatt pl. ki találja meg a legtöbbet a saját színéből.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: Tapasztalat, hogy a játszótérről, ahol nyáron összegyűlnek a környékbeli gyerekek, barátok ismerősök nagyon nehéz elindulni hazafele. Vízi bombás játékot egy játszótéri délután lezáró akkordjaként is elképzelhetjük, és lehet felmenni, lefürödni, átöltözni, s elfogyasztani a finom vacsorát. Bár többnyire csak minket felnőtteket zavar, ha vizes a gyerkőc még a 35 fokos melegben is..ők még biztos órákig eljátszanának ezután is.
  17. A játék menete, játékszabályok: : A részvevők körbe, vagy páros játék esetén szembe állnak egymással/ se nem túl közel, se nem túl távol egymástól.. legalább olyan 2méterre/ Az alapjátékban az egyik játékos felvesz egy vízibombát, amit a másik játékostársnak kell úgy eljuttatni, hogy lehetőleg ne pukkadjon ki. Közben egy meghatározott témában kell szavakat mondani. A részvevők életkorától függően változhatnak a témák az egyszerű pl. növény, állat stb. témakörtől a híres történelmi személyig, matematikai alapfogalmakig. Ha nem tudunk az adott témában a folyamatos adogatásig szót mondani, vagy a bomba kipukkad az ellenfélnek jár a pont. 10 pontig játszhatjuk, illetve megbeszélés kérdése.
  18. A játék lezárása: Ha elérte valaki a 10 pontot. Ő nyert, aztán következhet a visszavágó, vagy más játék a bombákkal.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: : A játék lejátszása, rögzítése után egyáltalán nem volt szükség átöltözésre. A fiúk jól érezték magukat a játék során. Az a nyertes, aki hamarabb eléri a 10 pontot. Jutalmul ő választhatta meg jelen esetben a következő játékot, ami most a foci pályára vezetett.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Változhatnak a témakörök akár egy adott játékon belül is. Változtatható a távolság: ha messzebbre kell dobni, valószínű hamarabb kipukkan.
  21. A játékvezető speciális feladatai: A játékvezető felügyeli a játék menetét, ha vitatott helyzet alakul ki, ő dönt.. Ha úgy érzi, hogy a játék menete hosszúra nyúlna, lankadna a figyelem, vagy már ismétlés fordul el a szavakban, felvethet egy új témát.
  22. Egyéb/megjegyzés: Nagyon szépen köszönöm, hogy részese lehettem ennek a képzésnek! Sok ötlettel lettem gazdagabb. Elhatároztam, hogy lejegyzem nemcsak a képzésen látott játékokat, hanem amelyeket a gyerekektől tanulok, esetleg közös ötletelés során kitalálunk. Még egyszer köszönöm az élményt és a lehetőséget!
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó:
  24. A Játékot lejegyezte: Csendó_Gusztics Judit