JÁTÉKRA FEL!

Nagyné Barna Henriett Georgina: Levegő,föld,víz!

  1. A játék neve, címe: Levegő,föld,víz!
  2. A játék pedagógiai célja: A résztvevők játékos formában felidézzék korábbi tudásukat az állatokról.(Élőhely,mozgásterük)
  3. A játék jellege: Bemelegítő, ráhangoló
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: Felhívom a gyerekek figyelmét,hogy rá is nézek arra,akinek a labát dobom.Nehogy többen ugorjanak fel érte és baleset érjen valakit. Azon kívül próbálják elkapni a labdát.A kezüket tartsák úgy,nehogy arcon üsse őket.
  6. Résztvevők száma: -8
  7. Résztvevők életkora: 7+
  8. Játékidő: 5-10 perc
  9. Helyszín: A játék bárhol játszható
  10. Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni
  11. Kellékigény: Mindenkinek egy pohár málnaszörp(a kerettörténet varázsitala),szék,labda,"zálogok".
  12. Technikai igény: Minden kisgyereknek van egy széke és egy pohár málnaszörpje.
  13. Az előkészítés feladatai: Berendezzük közösen a helyszínt,hogy ott körbeülve biztonságosan tudjunk játszani.
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: Előzetesen egy közös foglalkoáson Magyarország térképén,amelyen jelölve vannak az aktuális helyen élő állatok. Beszélgetés az ott látott állatok hangadásáról ,mozgásáról,élőhelyéről. De lehetséges még egy előkészítő játék is az „Állati suttogó”.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: A mai napon egy különleges osztálykirándulásra fogunk elutazni.a kirándulásunk úticélja egy mesebeli erdő lesz. Különleges módon fogunk eljutni a mesebeli erdőnkbe!Meg kell innunk a varázsitalunkat(málnaszörp) és rögtön egy különleges erdei tisztáson fogjuk magunkat találni.A varázsital elfogyasztása után már meg is érkeztünk.Ezen a tisztáson körbevesz minket a világ összes állata!Jól nézetek körül!A tisztásunk közepén pedig két tó van.Az egyikban az édesvízi állatok ,a másikban a sós vízi állatok élnek.Jól nézzetek körül mennyi állat vesz minket körül,.Figyeld meg melyik állat hol él!(kb.1 perc). Amikor körülnéztél kezdjük a „Levegő,föld,víz!” játékot!
  17. A játék menete, játékszabályok: A játékvezető a kör közepén áll egy labdával a kezében.A három szó közül választ egyet (pl.:levegő)majd odadobja a kiszemelt játékosnak a labdát.A játékosnak olyan állatot kell mondania ,amely a levegőben mozog(él).(Ha föld-et mond akkor ott élőt-,ha vizet mond a játékvezető akkor ott élő állat nevét kell mondani. Aki nem tud mondani álllat nevet, kiesik és"zálogot"ad! Aki már elhangzott állatnevet mond az is kieseik a játékból és "zálogot"ad. Aki vagy akik 5 perc letelte után(amit a játékvezető felügyel) nem estek ki a játékból,azok mondhatnak a kiesett játékosoknak feladatokat a "zálogok" kiváltásáért.
  18. A játék lezárása: 5 perc után ,akik játékban maradtak mondhatnak feladatokat a „zálogok” kiváltására. Amikor minden "zálog"kiváltásra kerül akkor ér teljesen véget a játék. A kerettörténet befejezése: Mint mindennek a mi különleges osztálykirándulásunknak is vége lesz egyszer. Ahhoz,hogy visszajussunk az iskolaudvarra meg kell innunk a a „varázsitalunk” másik felét és már otthon is vagyunk.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Minden kisgyereket megdicsérek.Megkérdezem tetszett-e a játék és mit tanultak a játék során.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: A játékot lehet fordítottan is játszani. A játékvezető egy állat nevét mondja a játékosnak akinek a labdát dobja az pedig a Levegő,föld,víz! közül az oda megfelelőt! Ha már jól mennek a változatok gyosítani is lehet a tempón. Később amikor már több tudással rendelkeznek a gyerekek a játék címét lehet változtatni "Vad,házi,mezei!" címre. A szabályok ugyanezek csak a szavaknak megfelelő álllatot kell mondaniuk,(PL.: vad-őz)stb. További ismeretek elsajátítása után pedig a játék címe lehet:"Ragadozó,növényevő,rovarevő!"
  21. A játékvezető speciális feladatai: Mindenképpen érdemes egy próbajátékot játszani a gyerekekkel.Majd ha már jól megy a játék gyorsítani a játék tempóján.
  22. Egyéb/megjegyzés: Nagyon élvezték a játékot a gyerekek!Látszott a gyerekek arcán,hogy a kerettörténetbe teljesen beleélték magukat. Valóban elvarázsolódtak.
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Nagyné Barna Henriett Georgina