JÁTÉKRA FEL!

Kolozsi Judit: A tenger

  1. A játék neve, címe: A tenger
  2. A játék pedagógiai célja: Együttműködés erősítése, egymásra hangolódás és jó móka. Jó bevezetése lehet egy vízzel kapcsolatos tanítási órának, lehet az környezetismeret vagy olvasás (jelen esetben 1. osztályos hittan órán a Jézus lecsillapítja a tengert).
  3. A játék jellege: Együttműködési
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: : A gyermekek mozgása ne legyen akadályozott. Padokat, székeket el kell eltávolítani a játéktérből.
  6. Résztvevők száma: 15-20
  7. Résztvevők életkora: 7+
  8. Játékidő: 5-10 perc
  9. Helyszín: A játék bárhol játszható
  10. Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni
  11. Kellékigény: Egy 5*5 méteres nem lépésálló fólia (kék színű lenne a legjobb, de én sajnos ilyet nem kaptam), illetve 1-2 db üveggolyó.
  12. Technikai igény: Háttérzenének én Enya: Only time című dalát választottam, amit a laptopon elindítottam, de ha nincs ilyen technikai lehetőség a teremben, zene nélkül is lehet játszani.
  13. Az előkészítés feladatai: Padok, székek eltávolítása, zene bekapcsolása. A fólia széthajtogatása.
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: A padok és székek eltávolítása a játéktérből.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: A mai játékunk során a termünkbe varázsoljuk a tengert. A tengerben úszkál egy pici halacska, de a nagy hullámok hatására könnyen a partra sodródhat. Neked a feladatot az lesz, hogy megakadályozd a kis halat, hogy partra vetődjön és megfulladjon.
  17. A játék menete, játékszabályok: Mindenki megfogja a fólia szélét, figyeljetek arra, hogy ne túl feszesen, mert akkor könnyen kiszakadhat. Ha aprókat mozdítasz a fólián, akkor észre veszed, hogy egyre inkább kezd hasonlítani a tenger hullámzására. Az egyik pillanatban bedobok egy üveggolyót a fólia közepére, a te feladatod az lesz, hogy megakadályozd, hogy leguruljon róla. Fontos, hogy a tenger hullámzása kövesse a zene hangulatát.
  18. A játék lezárása: Kisebb gyerekeknél a golyó többször kigurul a fóliáról, az egyik ilyen után le lehet zárni a játékot, ha nem kiesős. Nagyobbaknál, mivel ügyesebbek és akár több percig is képesek benn tartani a golyót, ki lehet tűzni pl. 3 percet, hogy addig képesek-e a játékot folyamatosan játszani.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Az alapjátéknál nincs jutalmazás, a továbbfejlesztésnél lehet a kalózkalap. A gyerekeknek egyértelmű, ha bent tudják tartani a halacskát, akkor ügyesek, ha nem, akkor a játék során fejleszthetik az együttműködésüket, ügyességüket. Meg lehet beszélni, hogy ki, milyen stratégiát alkalmazott az üveggolyó benntartására.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Lehet kiesős is a játék. Azok a gyerekek, akik között legurul a golyó a fóliáról, azok kiesnek. A játék végén a legügyesebb gyermek jutalma arra az órára egy kalózkalap lehet. A játék lehetséges nehezítése még, hogy 2 db üveggolyóval játsszuk.
  21. A játékvezető speciális feladatai:
  22. Egyéb/megjegyzés: Érdemes először üveggolyó nélkül kipróbálni a fólia mozgatását.
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Kolozsi Judit