JÁTÉKRA FEL!

Vass Tímea: Menekülés a tűzgolyótól

  1. A játék neve, címe: Menekülés a tűzgolyótól
  2. A játék pedagógiai célja: Célbadobás gyakorlása.
  3. A játék jellege: Együttműködési
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: Figyelmeztetés, hogy ne egymás fejére célozzanak.
  6. Résztvevők száma: 8-14
  7. Résztvevők életkora: 7+
  8. Játékidő: 5-10 perc
  9. Helyszín: Elsősorban beltérben játszható
  10. Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye
  11. Kellékigény: Maroklabdák a létszámtól függően. Célként, "Tűzgolyóként" egy nagyobb labda. Több variáció esetében lehet: focilabda, kosárlabda, illetve gimnasztikai gumilabda. 2db tornapad. Nehezítésként a labdák lehetnek laposak is, hogy nehezebben guruljanak a találatkor.
  12. Technikai igény: Nincs.
  13. Az előkészítés feladatai: Játéktér kialakítása.A terem középvonalától egyenlő távolságra helyezzük el a padokat, párhuzamosan egymással szemben. Az elhelyezés terem nagyságától függően lehet. Kezdhető közelebbről, majd később növeljük a távolságokat.
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: Minden csapatnak vannak saját labdaszedői, akik a játék során a labdákat visszajuttatják a csapatuknak. Őket a játék során többször lehet cserélni. Így új feladatot kaphatnak a játék közben.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: Van két várvédő vonalunk. Ezek a padok. A padok mögött helyezkednek el a harcosok, akiknek védeni kell saját terüket, a várat és lakóit. Át kell bombázni a tűzgolyót az ellenfél területére. A várvédők kiküldenek a terepre egy lovagot is, aki nekik segít.
  17. A játék menete, játékszabályok: A gyerekeket két csapatba osztjuk, ügyelve arra, hogy a jó célbadobó játékosok arányosan kerüljenek a két csapatba. Mindkét csapatból kijelölünk egy-egy labdaszedőt. Ők a két pad közötti belső területen helyezkednek el. A többi játékos a tornapadok mögött, a pálya egész szélességében eloszolva. A labdát a terem középpontjára helyezzük. A játékvezető sípjelzése után megkezdődik a bombázás. Mindkét csapat játékosai pontos dobásokkal igyekeznek eltalálni a középen lévő labdát. Ha a „tűzgolyó” átgurul az ellenfél gólvonalához, jelen esetben megérinti a padot, akkor az a csapat kap pontot. A játéktéren csak a labdaszedők tartózkodhatnak, akik a kislabdákat szedik össze.A dobó játékosok nem léphetnek be a pályára a padokon keresztül.Minden pontszerzés után középkezdéssel folytatjuk a játékot. A játék többször ismétlődhet.
  18. A játék lezárása: Az a csapat nyer, amely a játék meghatározott ideje alatt több pontot ért el. Ügyesen védte várát az ellenség tűzgolyójától.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: A pontozást aranytallér osztásával, gyűjtésével is lehet érdekesebbé tenni. Melyik csapat gyűjtött több aranytallért?
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: – A padok közötti távolság növelése. – Labdaszedők száma lehet csapatonként 2-2 is. – Különböző nagyságú „tűzgolyók”, labdák használata. – A hajszolt labda lehet enyhén lapos is, így növelhetjük a dobás erősségének fejlesztését is.
  21. A játékvezető speciális feladatai: Érthető játékszabályok ismertetése, figyelmeztetés az előfordulható balesetre, ügyelni a szabályok betartására, játék levezetése, majd értékelés.
  22. Egyéb/megjegyzés: Célunk: játszva tanulni!
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Vass Tímea