JÁTÉKRA FEL!

Hersits Anikó: Pocokvadászat

  1. A játék neve, címe: Pocokvadászat
  2. A játék pedagógiai célja: A résztvevők /az osztály tanulói/ egy fárasztó nap után kikapcsolódnak az iskolához közel lévő tisztáson, fás ligetben. A játék célja a közösségi szellem- és a figyelemkoncentráció erősítése, „erőgyűjtés” a délutáni tanuláshoz.
  3. A játék jellege: Energetizáló
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: Indulás előtt védelem a veszélyes rovarok ellen, a játék megkezdése előtt felhívom a figyelmet arra, hogy a kis pockok elkapásakor nehogy egymás szemébe nyúljanak. Pszichésen felkészülünk a veszteség okozta kudarcra is.
  6. Résztvevők száma: 8-14
  7. Résztvevők életkora: 7+
  8. Játékidő: 10-15 perc
  9. Helyszín: A játék bárhol játszható
  10. Helyigény: Nagyobb kör: Akkora hely, ahol a résztvevők hátra tudnak lépni
  11. Kellékigény: Egyen pólók: pocok-fehér bagoly-zöld, „Bölcsességek könyve”, barett, párna /a fatörzset szimbolizálva/
  12. Technikai igény: A játékhoz nincs szükség rá.
  13. Az előkészítés feladatai: A helyszínre érve egyenletes terep kiválasztása, bagoly úr „fatörzsének” elhelyezése, a pólók szétosztása, felvétele.
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: Verstanulás, ritmizálás a játék megkezdése előtt, hogy a játéktevékenység zökkenőmentesen menjen.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: Minden szerepváltáskor, amikor a helyemet átveszi valaki, mondókával indítunk. Ez a következő: Baglyocska hunyorog, fatönkön kuporog, nagy fejét ingatja, hol erre, hol arra.
  17. A játék menete, játékszabályok: A játék szabályait keretmesével ismertettem: Én vagyok Bagoly tanító úr a Tölgyerdő tanodából. Ma „Éleslátás” órán az lesz a tananyagunk, hogyan lehet figyelmünket éberen tartani. Sorakozzatok fel előttem, a páratlan játékosok alkossanak külső kört, ti lesztek az erdő őrei! A páros játékosok a belső körben a baglyok finom csemegéi, a pockok. Álljatok párban úgy, hogy mindenki a kör közepe felé nézzen! A külső körben lévő vigyázók legyenek éberek, mert a belső körben álló pockok egyikének kacsintok, aki megpróbál hozzám menekülni, hisz kacsintásom felér egy pocokcsemegével. Miközben a szökevény megpróbál hozzám futni, utána kell kapni annak, aki mögötte áll. Előre nem szabad senkit leszorítani, a „bagolyszárnyak” hátul vannak, a mozgás pillanatában szabad csak elkapni a menekülőt. A szökevények előttem leülnek, ők az enyémek lesznek. A pár nélkül maradt baglyok kiesnek a játékból. Fülesbaglyok pocokvadászatra fel!
  18. A játék lezárása: I. kör: Ha már mindenki volt bagoly ill. pocok, leintem a játékot. II. kör: Ha kiesnek a baglyok, vége a játéknak, azaz,ha begyűjtöttem az összes pockot.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Pihenésképpen, a fűben ülve elmondták a gyermekek a véleményüket a játékról, kortyoltak a magukkal hozott innivalóból, s elmondtam, hogy az lesz az ajándékuk , hogy tovább barangolunk a természetben a környező fák koronáját szemlélve megfigyeljük a környéken honos madarakat. Ha szerencsénk lesz, megpillanthatjuk távcsövön a sűrű lombok közt az alvó főszereplőnket.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: II. kör: – A pár nélkül maradt „baglyok” mögöttem felsorakoznak újabb kiképzésre. – A diák is lehet „Bagoly tanító”
  21. A játékvezető speciális feladatai: A szabályok ismertetése a fokozatosság elvét betartva.
  22. Egyéb/megjegyzés: Jó időben, jó hangulatban biztonságosan zajlott a játék.
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Hersits Anikó