JÁTÉKRA FEL!

Kutyik Ilona: Simon mondja….

  1. A játék neve, címe: Simon mondja….
  2. A játék pedagógiai célja: A résztvevők játékosan gyakorolják az irányokat ( bal,jobb,előre,hátra,föl,le….stb) A játék közben megtanulják az apostolok neveit..( egyházi fenntartású iskolában dolgozom,első osztályosokkal)
  3. A játék jellege: Energetizáló
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: Nem szükségesek,bár minden esetben felhívom a figyelmet arra,hogy mivel tanteremben játszunk,be ne üssék mozgás közben magukat a pad,vagy szék sarkába…
  6. Résztvevők száma: 15-20
  7. Résztvevők életkora: 7+
  8. Játékidő: 5-10 perc
  9. Helyszín: A játék bárhol játszható
  10. Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni
  11. Kellékigény: Nincs szükség kellékekre
  12. Technikai igény: nincs
  13. Az előkészítés feladatai: nincs szükség különösebb előkészületekre
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: nem szükséges előkészület
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: Tapasztalatom szerint minden gyermek szívesen részt vesz a játékban,bár sosem kötelező,csak,aki kedvet érez hozzá,
  16. A játék megnyitása, nyitánya: A játék feltölt,kedvet csinál a tanóra további folytatásához……Első osztályosok lévén..a lankadó figyelem észlelésekor,akár a tanórát megszakítva is alkalmazható. Aki kedvet érez egy kis mozgáshoz,feláll a helyén és követi a vezényszavakat.
  17. A játék menete, játékszabályok: A játék szabályai: Különböző mozgásos feladatokat ad a játékvezető,mindig egy-egy apostol nevét használva..pl…János mondja,ülj le!!! Vagy András mondja tartsd magasra a bal kezed…..stb…..A feladatot csak akkor lehet végrehajtani,ha Simon nevét hallják a gyerekek ( hisz ez a játék címe is )pl.Simon mondja,fordulj balra….stb….akkor minden résztvevő balra fordul…..aki hibázik,kiesik a játékból és leül a helyére. Természetesen,ha egy másik apostol neve hallatán is elvégzi a kiadott utasítást,szintén kiesik a játékból……Az utasításokba rengeteg humort lehet belevinni,pl….Simon mondja,húzd meg a füled!…..Vagy Simon mondja,légy komoly!….aztán gyorsan utána…János mondja,mosolyogj! Természetesen,aki elneveti magát,kiesik a játékból……stb…. Tapasztalatom szerint a 7 éves,elsős gyerekek nagyon élvezik ezt a játékot,más korosztállyal még nem próbáltam…( némi nehezítéssel jól működhetne nagyobbakkal is) . Egy 20 fős osztállyal ez a játék csak néhány percet vesz igénybe,az utasítások gyorsasága,nehézsége,humora függvényében.
  18. A játék lezárása: Akkor van vége a játéknak, ha már csak egy gyermek marad állva…ő a győztes…a többiek kiesve már ülnek a helyükön..
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Aki utoljára marad állva..ő a győztes….jutalma lehet egy matrica,egy ölelés…egy nagy taps a többiektől…..stb…azt gondolom,ez mindig a játékvezetőn múlik.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Természetesen a játékot lehet továbbfejleszteni,mindig az adott helyszín függvényében. Én a teremben szoktam játszani,ahol helyszűke miatt behatárolódnak a mozgási lehetőségek. De egy sportudvaron,tornateremben másfajta,több helyet igénylő mozgásos utasításokat is lehet adni a gyerekeknek. Vagy egy másik lehetőség….pl.orvosi vizsgálatra várakozunk egy szűkös váróban…akkor csak egy helyben állva,mimikával és kéz-ujj mozgásokkal dolgozunk…..ezt mindig az adott helyzet határozza meg és természetesen a pedagógus kreativitása.
  21. A játékvezető speciális feladatai: Jól érthető vezényszavak,ötletesség,humor.….
  22. Egyéb/megjegyzés: Itt jegyezném meg,hogy ez a játék variálható iskola típusnak megfelelően. Mivel,én egyházi iskolában dolgozom.a gyerekek játék közben,vidáman elsajátítják az apostolok neveit,ami egyébként nem egyszerű feladat egy pici kisdiák számára. Természetesen teljesen más nevekkel,vagy akár állatok neveivel is elképzelhető ez az egyszerű,de nagyszerű játék
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Kutyik Ilona