JÁTÉKRA FEL!

Bukszár Andrásné: Vízcsepp

  1. A játék neve, címe: Vízcsepp
  2. A játék pedagógiai célja: Mozgásfejlesztés, matematikai ismeretek gyakorlása, együttműködés megtapasztalása, együttes élmény, jó hangulat teremtése
  3. A játék jellege: Együttműködési
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: Elpakolás a teremben, hogy legyen hely a játékhoz, futáshoz, friss levegő biztosítása, a padló portalanítása, a gyermekek figyelmének felhívása, hogy vigyázzanak egymásra, egymás testi épségére
  6. Résztvevők száma: 21-30
  7. Résztvevők életkora: -5
  8. Játékidő: 1-5 perc
  9. Helyszín: Elsősorban beltérben játszható
  10. Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni
  11. Kellékigény: gyermek székek
  12. Technikai igény: nincs
  13. Az előkészítés feladatai: Szabad helyet biztosítok a játékhoz, elpakoljuk az asztalokat, a kis székeket nagy körben körberakjuk, legyen a székek között hely, nagy kör legyen
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: Az elpakolásba és a kör kialakításába is be tudom vonni a gyermekeket
  16. A játék megnyitása, nyitánya: A víz világnapján játszottuk először, de azóta többször játsszuk és majd fejlesztjük is a játékot. Elmesélem a gyermekeknek, hogy ez a kör itt egy nagy tó lesz, varázsoljuk azzá. Varázsigével elvarázsoljuk. Ti lesztek a tóban a vízcseppek. Hogy vízcseppekké változzatok mondjuk el a varázsigét és forduljatok meg magatok körül háromszor. Üljetek le a székre kis vízcseppek, én vagyok a szél és én irányítalak benneteket.
  17. A játék menete, játékszabályok: Figyeljetek rám: ha azt mondom hullám, kis szél támad és minden vízcseppet a menetirány szerint egy székkel arrébb fúj, tehát üljetek egy székkel arrébb. Ha azt mondom árvíz, nagy szél támad és minden vízcseppet elfúj a helyéről egy másik székre. Ilyenkor keressetek egy másik széket és arra üljetek le. Felváltva használom a vezényszavakat.A vezényszavak tempóját / gyorsan mondom egymás után, vagy lassan /változtathatom ha a gyermekek már ismerik a játékot.
  18. A játék lezárása: Most már nem fúj a szél, nem mozognak a vízcseppek. Ha tetszett nektek a játék máskor is játszhatjuk. Helyreállíthatjuk a terem rendjét, vagy folytathatjuk más játékkal, amihez hasonló helyigény kell. A játék után felhívom a gyermekek figyelmét a folyadék fogyasztásra, és gyümölcsöt is szoktunk enni a mozgás után.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: A játék végén értékelés, dicséret, ha beépítve használom játékcsoportba, folytatás a kapcsolódó játékkal.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Később használhatom a jobb-bal irány gyakorlására, merre menjen a hullám, vagy kiesős formában, az árvíz vezényszónál elvenni egy-egy széket, akinek nem jut hely kiesik. Másik variáció lehet már nagycsoportban, hogy egy gyermek irányítja a játékot, ő mondja a vezényszavakat, az árvíz vezényszónál ő is leül egy székre és akinek nem jutott hely, az a gyermek lesz az irányító.
  21. A játékvezető speciális feladatai: A körön kívül helyezkedem el hogy ne zavarjam a gyermekeket a helyváltoztatásban
  22. Egyéb/megjegyzés:
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Bukszár Andrásné