JÁTÉKRA FEL!

Benczéné Katona Erzsébet: Játékos vagy szurkoló?

  1. A játék neve, címe: Játékos vagy szurkoló?
  2. A játék pedagógiai célja: Célom a játékkal: • játék során legyenek képesek a szabályok betartására és azok alkalmazására • fejlődjön a figyelmük, emlékezetük, helyzetfelismerő képességük • koncentrációjuk, reakcióidejük javuljon, döntéshozataluk erősödjön • toleranciájuk, konfliktuskezelő képességük fejlődjön • motiváltan, örömmel játszanak
  3. A játék jellege: Kommunikációs
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: A tanteremben lévő padok, asztalok és székek oldalra helyezése.
  6. Résztvevők száma: 8-14
  7. Résztvevők életkora: 10+
  8. Játékidő: 10-15 perc
  9. Helyszín: A játék bárhol játszható
  10. Helyigény: Nagyobb kör: Akkora hely, ahol a résztvevők hátra tudnak lépni
  11. Kellékigény: Egy doboz, 4db. fehér és 4db. kék papírcsík szükséges.
  12. Technikai igény: Nincs
  13. Az előkészítés feladatai: A színes papírok formára való nyírása és a doboz előkészítése.
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: A játékhoz szükséges tér kialakításához a tanulókat kérem meg.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: Gyerekek! Egy fontos mérkőzésre készül az osztály! Minden játékosra és szurkolóra szükségünk van! Nehéz a választás a sok ügyes focista lány és fiú között. A mai játékunkkal kell eldönteni, hogy ki fog játékosként és ki fog szurkolóként részt venni ezen a meccsen. Ki a leggyorsabb, legfigyelmesebb focista közületek? 
  17. A játék menete, játékszabályok: A kezemben lévő dobozból húzzon mindenki egy papírt! Még ne mutassátok meg egymásnak, csak a tenyeretekben rejtsétek el! Emelje fel a kezét, aki fehér színű papírt húzott! Ők kerülnek egy csoportba. Akik kéket húztak, szintén egy csoportot alkotnak. Egy tanulónak nem jutott színes papír. Ő mellettem marad, ő lesz a játékmester. Álljon velem szemben libasorba, az egyik és másik csoport is! Most távolodjatok egymástól el és forduljatok mindannyian a másik csoport tagjaival szembe! A szabályok szerint harcolni fogtok. Szabályunk az, hogy amit a játékmesterünk csinál, mindenkinek utánoznia kell! Aki téveszt, az kiesik és a játékvezető csoportjának szurkolója lesz. Három utasítás után valamelyik gyerekkel helyet cserél a játékirányító. Nem csak a saját csoportjában lévő gyerekkel cserélhet! Akivel cserélt, az lesz új játékmester. Próbajáték! Játékra fel!
  18. A játék lezárása: Felmutatom a dobozt. A játék végét jelenti. A dobozunkba vissza fognak kerülni a kihúzott papírok. A kék és fehér papírcsíkot felmutatva mindenki visszamegy az eredeti csoportjába.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Hány gyerek lett szurkoló? Kiből lett játékos? Melyik csoportból lett a legtöbb játékos? A játékban nincs vesztes, csupán tanulni lehet belőle! Mi az, amire még jobban kell figyelni, hogy fejlődj! Mi az, ami miatt lemaradtál és legközelebb már tudni fogod, hogyan cselekedj hasonló helyzetben! Semmi baj, ha szurkoló lettél! Sokat fogunk játszani továbbra is és mindenki tudni fogja ezek után, hogy mit kell tennie! Ügyesek, kreatívok voltatok! Ki érzi úgy, hogy tudja, miben kell fejlődnie még?
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Nehezítjük a játékot azzal, hogy játékmesterünk mondja a saját nevét és csak akkor utánozzátok, ha a neve is elhangzott. Ha más utasításra mozdulsz meg, a játékvezető jelenlegi csoportjába kerülsz szurkolónak. Pl. Noémi azt mondja, fogd meg a füled! Ez rendben, ha csinálod. Emeld fel a lábad! Nincs rendben, mert nem hangzott el a játékvezető neve, nem kellett volna megmozdulnod! Kiesőként szurkoló leszel. Három utasítás után mindig egy új játékvezetőt kell választani a jelenlegi játékmesternek. Mindenkinek lehetőséget kell adni!
  21. A játékvezető speciális feladatai: A szabályok elmondása és betartatása. A szükséges kellékek elkészítése, tanulók segítése. A balesetek elkerülése miatt az akadálymentes környezet biztosítása. A játék végét jelző doboz felmutatása.
  22. Egyéb/megjegyzés: Élvezhetőbb a játék, ha szabadban történik.
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Benczéné Katona Erzsébet