JÁTÉKRA FEL!

Némethné Oros Erika: Tojásgyűjtő

  1. A játék neve, címe: Tojásgyűjtő
  2. A játék pedagógiai célja: Fejlődjön az egymáshoz való alkalmazkodási képességük,az együttműködés,a szabálytudatuk.Gyakorolják a szabad térben való tájékozódást,a játékszabály betartásával az önfegyelmet és az empátiát.Örömszerzés a mozgással,magával a tevékenységgel.
  3. A játék jellege: Energetizáló
  4. A baleseti kockázat szintje: Közepes
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: 1.Megfelelő nagyságú játéktér biztosítása. 2,Figyelmeztetni kell a játékosokat,hogy futás, vetődés közben figyeljenek egymásra./Ha szükséges,meg kell állítani a játékot./
  6. Résztvevők száma: 8-14
  7. Résztvevők életkora: -5
  8. Játékidő: 5-10 perc
  9. Helyszín: Elsősorban szabadtéren játszható
  10. Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye
  11. Kellékigény: -színes labdák -1 db színében/mintájában/méretében különböző labda -2 kosár -térfelezésre alkalmas eszkök /pl. kötél/.Itt a focipálya felfestett felező vonala.
  12. Technikai igény:
  13. Az előkészítés feladatai: A játék előtt a szükséges eszközök összegyűjtése és bekészítése a játék helyszínére.
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: Maga a játék motiváló kellékeket nem igényelt.A játék helyszínére készítésben segíthetnek a gyerekek.Mivel azonban a Tojásgyűjtő egy játéksor része volt,így ebbe sem vontam be őket.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: A játék a húsvétra való hangolódás,húsvétváró foglalkozás része.Az óvodásoknál a legjobb motiváció a kerettörténet,amikor beleélhetik magukat egy szerepbe,egy más világba.Ez a szerep volt,hogy húsvéti nyuszik bőrébe bújtak,akiről énekeltek,mondókáztak,akik futkároztak,tojást gyűjtöttek,fényesítettek és répát csemegéztek.Mindezt egy -egy játék segítségével,összefűzve. Először két báb segítségével elénekeltem a Hová mégy te kisnyulacska.. kezdetű dalt.Majd nyuszivá változtunk,nyuszi módon futkároztunk,billegtettük a füleinket.Majd felvezettem a nyuszik fontos húsvéti feladatát, elhelyezkedtünk és ismertettem a szabályokat.
  17. A játék menete, játékszabályok: A játékosokat két csapatra kell osztani,ha lehet,egyenlő létszámban./Itt adódott a fiúk-lányok lehetőség/.Középen van a felezővonal,ettől egyenlő távolságra helyezkednek el a csapatok./Az udvari focipálya mindent kijelölt./ A felezővonalra rászórom a színes labdákat: a nyuszik kosarából kigurultak a hímes tojások.Ezeket kell összegyűjteni újra,minden csapatnak a saját kosarába-eközben a kosarakat mögéjük helyezem. -csakhogy a tojások törékenyek,ezért egyszerre egyet szabad a kosárba vinni.Ha többet visz valaki.akkor a figyelmeztetésemre vissza kell helyezni a vonalra. -az összes tojást össze kell gyűjteni. -kíváncsi vagyok,hol vannak a szorgalmasabb nyulacskák. /Itt kell a biztonsági óvintést elmondani./ A játékosok a jelzésemre egyszerre indulnak. Kifáradástól függően így,vagy variációkkal többször játsszuk el.
  18. A játék lezárása: Akkor van vége a gyűjtögetésnek,ha minden tojás-labda a kosarakba került.Mint játékvezető nagy nyuszi a kosarakat összegyűjtöm,számolást mímelek.Majd kihírdetem az eredményt.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: A cél az örömszerzés,a mozgásigény kielégítése,az együttműködés fejlesztése.Így nem kell feltétlenül győztesnek lennie.Dicséret jár a gyorsaságért és megbeszéljük a szorgalom fontosságát. Mivel nem cél a tényleges darabszám,nem baj,ha a játékos létszám nem felezhető pontosan. Abban az esetben,ha valaki többszöri figyelmeztetésre is szabályt szeg,lehet a másik csapat javára dönteni-mivel ebben az életkorban a szabálytudat is képlékeny és alakítása játék során feladatunk.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: -Egy, a többitől különböző labda a záptojás.Ezt tilos begyűjteni,a vonalon kell hagyni. -Párok alakulnak csapaton belül és együtt gyűjtik a tojásokat.A párok nem szakadhatnak szét.Továbbra is fejenként egy-egy tojást gyűjthetnek.
  21. A játékvezető speciális feladatai: A játékot,szabályokat az elhelyezkedéssel,kellékek elhelyezésével párhuzamosan,fokozatosan ismertetem. Játék közben ügyelek a szabályok betartására és a biztonságos játékra.Ha kell,megállítom a játékot. Játék,ill. a variációk ismétlésekor figyelembe kell venni a gyerekek fizikai kifáradását. Értékeléskor számításba veszem az életkorukból adódó kudarctűrésüket.
  22. Egyéb/megjegyzés: A játék és a mozgás a gyerekek lételeme.A mozgásszükségletük kielégítéséhez,a mozgásos játékkal való fejlesztéshez alapvető joguk van.Ez a játék más kerettörténettel számtalanszor eljátszható.Kedvelt játék.
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Némethné Oros Erika