JÁTÉKRA FEL!

Hegedüsné Kajári Mariann: Lopd el a kulcsot!

  1. A játék neve, címe: Lopd el a kulcsot!
  2. A játék pedagógiai célja: A részvevők együttműködési készségének, hallási figyelmének, türelmének fejlesztése.
  3. A játék jellege: Egyéb
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: Szabad tér kialakítása a köralakításhoz, a gyerekek figyelmének felhívása arra, hogy csendben legyenek.
  6. Résztvevők száma: -8,8-14
  7. Résztvevők életkora: 5+
  8. Játékidő: 10-15 perc
  9. Helyszín: A játék bárhol játszható
  10. Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni
  11. Kellékigény: szék, kendő, kosár, kulcscsomó
  12. Technikai igény: nincs
  13. Az előkészítés feladatai: A játéktér kialakítása, hogy ott körben állva/ülve, biztonságosan tudjunk játszani, a kulcsőr székének elhelyezése.
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: A játéktér kialakításába (bútorok elpakolása) bevonhatók a gyerekek is.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: A játékszabály ismertetése, megbeszélése. A gyerekek körbeállnak és egy tetszőlegesen választott mondókával kiszámolják, hogy ki lesz először a kulcs őrzője és a tolvaj.
  17. A játék menete, játékszabályok: A kulcsőr leül a székre háttal az osztálynak. A szemét bekötjük, úgy, hogy gyorsan le tudja venni a szeméről a kendőt. A szék mögé egy kosárba beleteszünk egy kulcscsomót. A feladat az, hogy a tolvaj próbálja meg csöndben kilopni azt a kosárból. Ha ez sikerül neki, a széken ülő gyerek a tolvajjal helyet cserél, és beáll a körbe. A széken ülő gyereknek csak akkor szabad megfordulni és a szeméről levenni a kendőt, ha biztos benne, hogy a kulcs csörgését hallja. Ha a tolvaj még nem érte el, vagy nincs a kezében a kulcs, a széken ülő gyerek kiesik. Ha pont abban a pillanatban fordul meg, amikor a tolvaj kezében van a kulcs, a tolvaj kiesik, visszaáll a körbe, és a széken ülő gyerek választhat maga helyett más őrt, a következő tolvajt a játékvezető választja.
  18. A játék lezárása: Lehetőleg akkor fejezzük be a játékot, ha mindenkire sor került. Így mindenki sikerélményhez juthat, és a játékkal elérjük a célt, hogy mindenki számára pozitív élmény lesz.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Folyamatos dicséret. A végén javasolt megbeszélni, hogy ki hogyan érezte magát a játék közben.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: 1. Ha a gyerekek már nagyon ügyesek a feladatmegoldásában, nehezíteni lehet a játékot, ha a kulcsot átcseréljük esetleg valamilyen hangszerre (pl. száncsengő). Sokkal óvatosabban kell megmozdítani. 2. Másik lehetőség, hogy az az őr, akitől ellopják a kulcsot, valamint az a tolvaj, aki nem tudja ellopni a kulcsot az kiesik a játékból,. Így azok nyernek, akik a játék végéig a körben tudnak maradni. Ezt a változatot inkább nagyobb gyerekeknél ajánlom, vagy akkor,ha már jól begyakorolták a játékot a gyerekek.
  21. A játékvezető speciális feladatai: A gyerekeknek folyamatosan jelezni, ügyeljenek arra, hogy csendben legyenek.
  22. Egyéb/megjegyzés: A gyerekek nagyon élvezték a játékot, szívesen játszottak. Jó szórakozást kívánok!
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó:
  24. A Játékot lejegyezte: Hegedüsné Kajári Mariann