JÁTÉKRA FEL!

Tapodyné Bernáth Irén: CSAVARGÓ MEDVEBOCSOK

  1. A játék neve, címe: CSAVARGÓ MEDVEBOCSOK
  2. A játék pedagógiai célja: Érezzék át a közös tevékenység, játék örömét. Fejlődjön együttműködő képességük,alakuljon szabálytudatuk,megfigyelőképességük.
  3. A játék jellege: Együttműködési
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: Asztalok,székek átpakolása a csoportszoba másik végébe. Elbújáshoz kartondobozt használok.Felborítása esetén nem okoz sérülést.
  6. Résztvevők száma: -8
  7. Résztvevők életkora: -5
  8. Játékidő: 1-5 perc
  9. Helyszín: A játék bárhol játszható
  10. Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni
  11. Kellékigény: Kosár, állatos mesekártyák, melyben a medvék száma a játékosok számával egyenlő. Kartondoboz, melynek mérete akkora legyen,hogy mögé bújva a gyermeket ne lehessen látni. Kartonra rajzolt fa, színezéshez ceruza, levelek ragasztásához zöld papír. Fejpánt medvefülecskékkel. 1 db szék a barlangba. Kötél a barlang helyének megjelölésére.
  12. Technikai igény:
  13. Az előkészítés feladatai: Állatos mesekártyák kinyomtatása (medvék, mókusok, nyuszik). Fejpánt beszerzése, macifül megrajzolása, vágása,ragasztása. Kartonlapra fa rajzolása, gyermekek segítségével színezése, levelek ragasztása. Kartondoboz beszerzése,fa ráragasztása,elhelyezése a meseszőnyeg egyik végére. A meseszőnyeg másik végén a barlang kijelölése kötéllel. 1 db gyermekszék elhelyezése.
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: Több mint 5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: Fa színezése,levelek ragasztása (beszélgetés a tavaszról). A bundám szőrös, kócos, talpaim nagyok c. dal éneklése. Medvefejdísz felpróbálása. Medve mozgásának utánzása, a Dirmeg-dörmög a medve c. mondókára. A nagyobb gyermekek segítségével az asztalok, székek átpakolása a megfelelő nagyságú hely kialakításához, a biztonságos játékhoz. A játékhoz szükséges tér berendezése, eszközök elhelyezése.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: Kosár a kezemben, melyben benne vannak az állatos kártyák, közben játékra felhívásként énekelem- Ki játszik ilyet, majd megmondom milyet. A mesém címe: Csavargó medvebocsok. A kosárban állatos képeket találtok, aki játszani szeretne húzzon egy kártyát és nevezze meg a rajta levő állatot. Akinek macija van az be is mehet a barlangba (megmutatom a barlangot). A kiválasztott medvemama foglaljon helyet a széken. Fejére tesszük a fejpántot. A többiek, ha szeretnék kiszínezhetik a mókusokat, nyuszikat vagy végignézhetik a játékot, de választhatnak más szabadon választott tevékenységet is. Keretmese: A csavargó medvebocsok. Hol volt, hol nem volt, volt egyszer egy nagy kerek erdő.Erdő szélén egy barlang.Barlangban lakott medvemama öt kis bocsával.Igen hosszú volt már a tél,nagyon nyugtalanok voltak, már szerettek volna az erdőben szaladgálni,játszani,bújócskázni. Mamájuk rájuk parancsolt- maradjatok nyugton,játszatok bent a barlang biztonságos rejtekén. A kis bocsok tudták, hogy medveanyó nagyon elfáradt, hamarosan el fog aludni, így is történt. Becsukta a szemét és már mélyen aludt is. A roszcsontok csak erre vártak, kiosontak a barlangból és beszaladtak az erdőbe, jókedvűen énekeltek.Volt köztük egy nagyon huncut mackó aki elbújt egy fa mögé. A többiek nagyon megijedtek, hogy elveszett a testvérük, de nem tudták, hogy ki hiányzik közülük. Szaladtak haza és kiabáltak-Jaj,jaj az erdőben jártunk,keltünk egy testvérünk elvesztettük. Mondd meg mama, mondd meg nekünk, ki az aki nincsen velünk. Medvemama felriadt, körülnéz és igyekszik kitalálni, hogy melyik gyermeke hiányzik.
  17. A játék menete, játékszabályok: A kezével takarja el a szemét, hajtsa fejét az ölébe. Ekkor a kis medvék elindulnak az erdőbe medvék foglalják el helyüket a barlangban. Medvemama üljön a székre, elé telepedjenek le a bocsok. Játékvezető én vagyok, a szőnyeg széléről irányítom a játékot. Medvemama elalszik ( két, a szőnyeg közepére érve sétálgatnak a medve mozgását utánozva közben brummognak. Amelyik gyermeknek megérintem a fejét a kezemmel, el kell bújnia a kartondoboz mögé fa mögé). A többi bocs felé fordulok és elindítom a közös versmondást.- Az erdőben jártunk, keltünk…. A kis medvék a barlanghoz érve kérdezzék, hogy mond meg mama, mond meg nekünk, ki az aki nincsen velünk. Medvemamának ki kell találni, hogy melyik gyermeke hiányzik, ki kell mondania a nevét, ha nem tudja, a fa mögött rejtőző medvebocs brummoghat kettőt. Ha így sem sikerül kitalálni, akkor kidughatja a lábát vagy karját. Ha felismerte a gyermeket, akkor sor kerülhet a szerepcserére.
  18. A játék lezárása: A gyermekek-bocsok a játék végén öleljék meg egymást, fejezzék ki szeretetüket, örömüket, hogy ismét együtt lehetnek.A játékot addig játsszuk, míg mindenki bele nem bújt a medvemama szerepébe.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Kedves mackócsalád,kedves gyerekek megdicsérlek benneteket, látom nagyon szeretitek egymást,és ha valaki nincs jelen hiányoljátok,keresitek őt. Ez azt jelenti, mi egy összetartozó, egymást szerető csoport vagyunk. Most pedig adok nektek mackó színezőt, színezzétek ki és ajándékozzátok meg vele a legjobb barátotokat. Aki szeretne tovább játszani, játszhat a barlangban és az erdőben.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Növelhetjük a medvebocsok számát.A játékvezető lehet gyermek is.
  21. A játékvezető speciális feladatai: Érthető szabályközlés. Életkornak megfelelően fontos volt a motiváció pl. eszközök, ismert dalok, mondókák. Feladatom volt a dicséret,buzdítás, de a legfontosabb volt,hogy a gyermek lássa, hogy én is élvezem a játékot, azonosulok a szereplőkkel.
  22. Egyéb/megjegyzés:
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Tapodyné Bernáth Irén