JÁTÉKRA FEL!

Trázsi Erika: Pingvinek a jégtáblán

  1. A játék neve, címe: Pingvinek a jégtáblán
  2. A játék pedagógiai célja: Együttműködési készség, egyensúlyérzék fejlesztése.
  3. A játék jellege: Energetizáló
  4. A baleseti kockázat szintje: Közepes
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: : Fel kell hívni a gyerekek figyelmét arra, hogy az egyre zsugorodó helyen nagyon ügyeljenek egymásra, segítsék a másikat, figyeljenek arra, nehogy ellökjék a másikat.
  6. Résztvevők száma: 8-14,15-20,21-30
  7. Résztvevők életkora: 5+,7+,10+
  8. Játékidő: 5-10 perc
  9. Helyszín: A játék bárhol játszható
  10. Helyigény: Nagyobb kör: Akkora hely, ahol a résztvevők hátra tudnak lépni
  11. Kellékigény: Egy nagyméretű lepedő szükséges a játékhoz.
  12. Technikai igény:
  13. Az előkészítés feladatai: A tanteremben összetoljuk a padokat, hogy létrehozzuk az üres teret, ahol leteríthetjük a lepedőt.
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: A gyerekekkel közösen végezzük a teremrendezési feladatot. Ha kész, akkor körülüljük a lepedőt, amiről eddig nem tudták, hogy milyen szerepe lesz. Elmondom, hogy ez egy jégtábla. Beszélgetőkörben összegyűjtjük az ismereteket a jégtáblákról, előfordulási helyükről, irányítva a beszélgetést a sarkok jégvilágához, az ott élő állatokhoz, majd a pingvinekről szedjük össze a fontos tudnivalókat.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: A játék kezdéseként felállítok mindenkit. Tanteremben levetetem a cipőt, papucsot. A gyerekek pingvinekké változnak, utánozzák a mozgásukat, sétálnak a jégtábla körül. Kerettörténet: Képzeletben elutazunk a Déli-sarkra. Mindenfelé jégtáblákat látok. Itt is egy jégtábla. Háromszor forduljunk meg magunk körül, és átváltozunk pingvinekké! Totyogjunk, mint a pingvinek! Úszkálunk a jégtábla körül, de ha halljátok, hogy azt mondom: „Vihar közeledik!”, minden pingvinnek rá kell állnia a jégtáblára!
  17. A játék menete, játékszabályok: A játékosok körbeállják a lepedőt, én pedig ismertetem a játékszabályokat: A játékosok a jégtábla (lepedő) körül járkálnak. Ha azt mondom: „Vihar közeledik!”, minden pingvinnek rá kell állnia a jégtáblára! Aki nem fér fel, az kiesik.Minden vihar után kisebbre hajtom a lepedőt, így egyre nehezebb helyet találnia mindenkinek. Vigyázzatok, mert a jégtábla lassan olvad, és egyre kisebb lesz! Segítsetek egymásnak, hogy minden kis pingvin ráférjen a jégtáblára! Aki nem tud ráállni, kiesik a játékból, és oldalról figyeli a többieket törökülésben. Az a játékos a legügyesebb, aki minden körben rajta tud maradni a lepedőn.
  18. A játék lezárása: A játéknak akkor van vége, ha már csak egy résztvevő marad a játékban. Ő lesz a pingvinkirály, akit a kiesett játékosok pingvintapssal jutalmaznak.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Megdicsérem a játékosokat. Megkérem őket, hogy vágjon mindenki olyan arcot, ahogyan érezte magát a játék közben. Jól érezték-e magukat? Miért? Miért nem? Tetszett-e a játék? Hogyan lehet egymást segíteni? Érezted-e magad közben hasznosnak? Mikor? Ha legközelebb játszanánk, ugyanígy játsszuk, vagy változtassunk rajta valamit?
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Átvihető a játék csoportosból páros, vagy egyéni formába is, ilyenkor nem lepedő a kellék, hanem újságpapír, amit amit hagyhatunk eredeti állapotában is, vagy nehezítésként hajtogathatunk kisebbre. A hajtogatást már a résztvevők végzik. Szintén kiesős a játék. Itt a kiesett pingvin újságpapírja is kiesik a játékból. Az egyszemélyes változatban lehet a pingvin történetet mással helyettesíteni, és zenét használni: pl. vízityúkok a tündérrózsa leveken egyensúlyoznak Ha leáll a zene, mindenkinek rá kell állnia egy újságpapírra. Akinek nem jutott, az kiesik. Mindig egy újságot kiveszünk. A végén csak egy marad.
  21. A játékvezető speciális feladatai: Folyamatos figyelmeztetés a fizikai biztonságra.
  22. Egyéb/megjegyzés: A tapasztalat szerint a résztvevőknek tetszett a játék. Már az elején változtattam a játékon annyiban, hogy a gyerekek kérésére nem azt mondtam, hogy VIHAR KÖZELEDIK!!, hanem a ROZMÁR!!! kiáltás hangzott el. Azt gondolom, ennyi rugalmasság belefér a részemről. Személy szerint mindig szívesen veszem a gyerekek ötleteit, javaslatait.
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Trázsi Erika