JÁTÉKRA FEL!

Márton Gyöngyi: Szolmizálós – Plüsselkapó

  1. A játék neve, címe: Szolmizálós – Plüsselkapó
  2. A játék pedagógiai célja: Koncentráció, figyelem fejlesztés. Szolmizációs hangok tudatosítása, rögzítése. Szórakozva tanuljunk! Mozgás, lazítás.
  3. A játék jellege: Bemelegítő, ráhangoló
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: A gyerekek figyelmét felhívtam arra, hogy vigyázzanak egymásra. A játék során ne borítsák fel a társaikat.
  6. Résztvevők száma: 8-14
  7. Résztvevők életkora: 7+
  8. Játékidő: 5-10 perc
  9. Helyszín: A játék bárhol játszható
  10. Helyigény: Nagyobb kör: Akkora hely, ahol a résztvevők hátra tudnak lépni
  11. Kellékigény: Plüssfigura, kötél (ugrókötél)
  12. Technikai igény: A játékhoz nincs szükség semmilyen speciális technikai kellékre.
  13. Az előkészítés feladatai: A teremben a padokat félrehúztuk, és a játék helyszínére kettő – három ugrálókötelet helyeztem le a gyerekek segítségével.
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: A gyerekekkel készültünk elő a játékra. (Teremrendezés, plüss előkészítése, kötelek lerakása)
  16. A játék megnyitása, nyitánya: Két csoportot alakítottunk ki (egyforma létszámunk volt).
  17. A játék menete, játékszabályok: Egy plüss állatot (kacsát) tettem a kötél közepére. Mindkét csapatban egy – egy gyereknek adtam szolmizációs hangokat. (dó – ré – mi – fá – szó – lá – ti – dó’) Ha meghallották (énekeltem) a szolmizációs hangot, akkor annak a gyereknek kellett kifutni a sorból, és elkapni a plüss figurát, akinek a hallott hangot osztottam. Cél: minél többször tudják a csapatok elkapni a plüss állatkát, mert minden elkapás egy pontot ért.
  18. A játék lezárása: A játék végét én (a játékvezető) határoztam meg kb. öt perc volt. A csapatok pontjaikat összeszámolták.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Megdicsértem a gyerekeket, a győztes csapatot "körtapssal" jutalmaztuk. Megkérdeztem a tanulóktól, hogy hogyan érezték magukat a játék ideje alatt. Mindenkitől pozitív választ kaptam. Arra a kérdésemre, hogy mire kell legközelebb jobban figyelni a gyerekek nem adtak választ. Teremrendezéssel zártuk a játékot.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Egyszerre két szolmizációs hangot is lehet énekelni, s akkor mindkét csapatból két – két gyereknek kell kifutni a plüss figuráért. (Ezt is kipróbáltuk.)
  21. A játékvezető speciális feladatai: Egyre gyorsabban énekeltem a szolmizációs hangokat, fokozva ezzel is az izgalmakat.
  22. Egyéb/megjegyzés: A tanulók nagyon jól érezték magukat a kis bemelegítő játékunk alatt. Problémák nem merültek fel.
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Márton Gyöngyi