JÁTÉKRA FEL!

Medgyesiné Balázs Zsuzsanna: Méhecskék a gyümölcsösben / labdagyűjtögető/

  1. A játék neve, címe: Méhecskék a gyümölcsösben / labdagyűjtögető/
  2. A játék pedagógiai célja: Csapatszellem,együttműködőképesség.gyorsaság.küzdőképesség figyelem, tolerancia fejlesztése.
  3. A játék jellege: Együttműködési
  4. A baleseti kockázat szintje: Közepes
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: Fel kell hívni a figyelmet az esetleges ütközésekre. csúszásokra.
  6. Résztvevők száma: 8-14
  7. Résztvevők életkora: 7+
  8. Játékidő: 5-10 perc
  9. Helyszín: A játék bárhol játszható
  10. Helyigény: Nagyobb kör: Akkora hely, ahol a résztvevők hátra tudnak lépni
  11. Kellékigény: 7-7 db piros-kék szalag ,a résztvevők számának megfelelő tenisz-és kislabda /piros, sárga/ 2db kis kosár A csőszök tehetnek kalapot a fejükre, a méhecskék sárga-fekete kendőt a nyakukba. így látványosabbá tehető a játék.A
  12. Technikai igény: szükség szerint DVD-lejátszó
  13. Az előkészítés feladatai: a játéktér berendezése
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: A játékosok a játéktér berendezésében. ill. a csapatok kialakításában részt vehetnek.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: A gyerekeket két egyenlő létszámú csoportra osztjuk. / max. 7-7 fő / Szétszórunk a játékterületen a gyerekek létszámánál valamivel több gyümölcsöt. A körtéket teniszlabda, az almákat piros kislabda helyettesíti
  17. A játék menete, játékszabályok: A méhecskék és a csőszök állnak egymással szemben. Közöttük a talajon a tornaterem kezdőkörében sok-sok gyümölcs található elszórva. Képzeljétek el, hogy nagyon meleg nyár van! Megérett a körte és az alma a gyümölcsösben. Sok lepotyogott közülük a földre. A finom, édes illat odacsalogatja a méhecskéket, akik meg szeretnék kóstolni a messziről már illatozó almát és körtét. A csőszök feladata, hogy megvédjék a gyümölcsöket a kis betolakodóktól. Vajon a csőszök a fürgébbek, és képesek felszedni a földről a gyümölcsöt, vagy a méhecskék a furfangosabbak és meg tudják szerezni a finom csemegét ? Melyik csapat lesz a gyorsabb? Ki szedett össze több almát, mint körtét? A játékvezető versikét mond. „Finomságot szimatolva, a méhecskék duruzsolnak. A gyümölcsöt megízlelik, ami édes, mind szeretik.” A vers alatt a méhecskék lopakodva járnak, lábujjhegyen, csendesen igyekeznek közel kerülni a gyümölcsökhöz. A csőszök szigorú arccal toporognak a szétszórt gyümölcsök környékén,/ a kezdőkör szélén / de a vers végéig senki sem nyúlhat azokhoz. Az utolsó szó elhangzása után mindenkinek annyi gyümölcsöt kell összegyűjtenie, amennyit csak tud. Amikor már az összes gyümölcsöt összeszedték a gyerekek, akkor meg kell számolni. hogy a csőszök tudtak-e többet megőrizni, vagy méhecskék csentek-e el többet. A játék során még mindenki egyénileg igyekszik eredményes lenni, de már tudják, hogy teljesítményükkel hozzájárulnak a csapat esetleges sikeréhez A területen található gyümölcsök védésében, vagy megszerzésében durva lökés nem megengedhető. A megszerzett gyümölcsöt tilos kivenni a másik játékos kezéből. Pólóba gyűjteni nem szabad! A leesett termést megszerezheti bárki.
  18. A játék lezárása: Az a csapat a győztes, amelyik több gyümölcsöt tud elcsenni, vagy megőrizni.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Beszélgetés arról,megfelelt-e a játék a játékszabályokban elhangzottaknak, ki miben volt ügyes, ki érezte jól magát, hogyan játszanák legközelebb másképpen, milyen döntések vezettek a győzelemhez.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Egyre hosszabbá és intenzívebbé válik a játék, ha növeljük a gyümölcsök számát. A gyerekek elvégezhetik a feladatokat egylábon ugrálva, esetleg pók – vagy rákjárásban is. Ez utóbbi kettő nagy mértékben igénybe veszi a vállizületeket, tehát nem tarthat sokáig a játék, és csak alapos bemelegítést követően kerülhet rá sor. lA játék többször is játszható szerepcserével. A játékot vers nélkül is játszhatjuk, akár sípszó elhangzására , vagy zenére – Maja, a méhecske című filmzenére pl.
  21. A játékvezető speciális feladatai: A versike hangos mondogatása. szükség szerint zene indítása-
  22. Egyéb/megjegyzés: 29 fös osztállyal kipróbálva módosítottam a játékban résztvevők maximális számát az esetleges balesetek kivédésére.A játék két kör mentén is játszható tornateremben, vagy nagyobb játéktéren. Így az egész osztály játszhat akár egyszerre is./ természetesen kétszeres szerfelhasználással/ A gyerekek jól érezték magukat.
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Medgyesiné Balázs Zsuzsanna