JÁTÉKRA FEL!

Pászti Mária: Színvirág

  1. A játék neve, címe: Színvirág
  2. A játék pedagógiai célja: Színismeret, térérzékelés, gyors reakciókészség, figyelem, gondoskodás fejlesztése játékos formában.
  3. A játék jellege: Egyéb
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: Felhívom a gyermekek figyelmét, hogy futás közben figyeljenek egymás testi épséségére.
  6. Résztvevők száma: 8-14
  7. Résztvevők életkora: -5,5+
  8. Játékidő: 5-10 perc
  9. Helyszín: Elsősorban beltérben játszható
  10. Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye
  11. Kellékigény: Színes virágok és színkártya / Én saját magam készitettem színes lapokból virágokat, melyeket belamináltam és az aljára csúszásgátlót ragasztottam a biztonságos játék érdekében./
  12. Technikai igény: Nincs szükség a játékhoz semmilyen technikai eszközre.
  13. Az előkészítés feladatai: Ha a csoportszobában játszuk a játékot, a szükséges hely biztositása szabaddá tétele. A virágok földre helyezése össze-vissza.
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: A játékot megelózően a „Három pillangó” cimű mesét meséltem el, hogy a gyerekek ráhangolódjanak a játékra.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: A mese után elmondom, hogy a játék miről szól és hogy mik a játékszabályok. Megmutatom a virágokat és együtt megnevezzük, hogy melyik virágnak milyen szine van.
  17. A játék menete, játékszabályok: Az óvodapedagógus különböző szinű karikákat tesz le szétszórt alakzatban a földre. Egy-egy szinből többet is. A gyerekek  „pillangók”, körbejárnak, kezükkel utánozzák a pillangók repülését. . Figyelniük kell. hogy az óvodapedagógus milyen szint mutat fel, mert olyan szinű „virágra” kell rászállniuk. A játék nem kiesős, nem fogyós játék. Azok a gyerekek, akiknek sikerül előbb megtalálni a virágot és ráállni, azt megdicsérjük, ezzel motiválva azokat, akiknek nem sikerült olyan szinű virágot találni . Fontos, hogy a pedagógus, aki játékvezető, olyan helyre álljon, hogy minden gyermek láthassa.
  18. A játék lezárása: Végül minden gyermek álljon egy tetszőleges virágra és arra kérem őket, hogy amilyen szinű virágon állnak mondjanak hozzá illő hasonlatot: – Piros, mint az alma. – Zöld, mint a fű. Stb. Aki teljesitette a feladatot az felveszi a virágot és átadja a pedagógusnak és megvárja a társait. Akinek szükséges annak segitünk.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Szóbeli jutalmaást alkalmazhok, dicséret formájában. A játék végén mindenkit megdicsérek és megkérdezem, hogy érezték magukat és hogy tetszett a játék.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Ha a gyerekek már jól felismerik a szineket, akkor lehet azzal bőviteni a játkot, hogy olyan szinű virágra nem állhatnak, amilyen szinű kártyalapot mutatok fel, bármelyik más szinűre viszont állhatnak. Vagy egyszerre kettő vagy három kártyalapot muatotk fel /Pl.kéket és piros kártyalapot is mutatok/ és a gyerekek döntik el, hogy a két szin közül melyiket válasszák.
  21. A játékvezető speciális feladatai: Érdemes a játék menete közben elismételni a játékszabályokat, felhivni a gyerekek figyelmét a biztonságos játékra, hogy futás közben figyeljenek egymásra. A játékot csak akkor érdemes neheziteni, ha a szineket jól begyakoroltattuk a gyerekekkel. Az életkorukra tekintettel, egy alkalommal csak egy változatot alkazzunk, de ha csak nagycsoportosok a résztvevők 6 évesek, akkor lehet a játék felétől másik variációt alkalmazni. A játék elejétől a végéig ügyelek és figyelek a gyerekek lelki és testi épségére, hogy a játék jó élményt nyújtson a résztvevőknek és a játékvezetőnek. a
  22. Egyéb/megjegyzés: Számomra tökéletes visszajelzést nyújtott, az amikor a játék végén és még másnap is megkérdezték a gyerekek, hogy mikor játszuk újra a játékot, mert nagyon tetszett nekik. Remélem azoknak is kellő élményt nyújt majd, akik kipróbálják ezt a játékot. A fotókat feltöltöttem a gyermekek személyiségi jogát védve homályositottam őket.
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Pászti Mária, (pasztimaria30@gmail.com)