JÁTÉKRA FEL!

Bárkányiné Bartók Erika: Hol vagy anya?

  1. A játék neve, címe: Hol vagy anya?
  2. A játék pedagógiai célja: Hallási differenciálás és téri tájékozódás fejlesztése
  3. A játék jellege: Együttműködési
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések:
  6. Résztvevők száma: 8-14
  7. Résztvevők életkora: 5+
  8. Játékidő: 5-10 perc
  9. Helyszín: Elsősorban beltérben játszható
  10. Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye
  11. Kellékigény: Kendők a szemek bekötéséhez, állatok és kicsinyeik színes képei.
  12. Technikai igény:
  13. Az előkészítés feladatai: Állatképek előrajzolása, kivágása, a gyerekekkel való kiszíneztetése. Kendők előkészítése. Játéktér ellenőrzése, szabaddá tétele, esetleges balesetforrások kiiktatása.
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: Több mint 5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: A gyerekek kiszínezik az állatképeket, közben beszélgetünk az adott állatokról, utánozzuk a hangjukat.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: -A gyerekek a kirakott állatképekből választanak egyet és a nyakukba akasztják. Akinél anya állatkép van az a tér egyik oldalára, akinél kisállatkép van az a tér másik oldalára az anyákkal szemben helyezkedik el.
  17. A játék menete, játékszabályok: -A kisállatok elmentek a mamájukkal kirándulni az erdőbe, de lemaradtak és eltévedtek. A sűrű erdőben nem látják a mamájukat, csak a hangjukat hallják. -Keresse meg minden kisállat a mamáját, bekötött szemmel, úgy hogy csak a mama hívó hangját követi. -Az „állatszülők” és „kicsinyek” szemben állnak egymással kb. 3-4 méter távolságban. -A „kicsinyeknek” bekötjük a szemét és utána az „anyák” helyet cserélnek, -Az „anyák” jelre utánozzák a nyakukban lévő képen látható állat hangját. – A "kicsinyeknek" bekötött szemmel, csak a saját „anyja” hangját követve kell megtalálniuk a szülőt. -Ha megtalálta, akkor az „anya” átöleli és leveheti a kendőt a "kicsi"szeméről, ha nem akkor elfordítja magától. – A kendőt útközben nem szabad levenni. -Az „anyáknak” folyamatosan kell a hívóhangot mondogatni, mindaddig, míg a „kicsinye” meg nem találta. -Szerepcsere, aki kicsi volt most anya lesz és fordítva.
  18. A játék lezárása: -A játék akkor ér véget, ha minden "kicsi állat" megtalálta a mamáját.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Megdicsértem a gyerekeket és leültünk a helyszínen egy szőnyegre. -Melyik szerepben éreztétek jobban magadat? Miért? -Hogyan éreztétek magatokat bekötött szemmel? – Mi volt számotokra nehéz a játék során? -Szívesen eljátszanátok e még egyszer? -Mi tetszett? -A két kezetek távolításával mutassátok meg mennyire élveztétek a játékot, minél jobban tetszett, annál nagyobbra nyissátok szét a karotokat!
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: -Nagyobb gyerekeknél több szereplővel is lehet játszani, vagy a távolságot növelni a felek között. -Esetleg, főleg nagyobbaknál akadályokat lehet kihelyezni, amiket ki kell kerülni. Tehát terep nehezítés. -Vagy, pl. hangszerek megszólaltatásával, más keretmesével.
  21. A játékvezető speciális feladatai: -Lehet egy párral próbajátékot játszani és a többieknek bemutatni. Én ezt nem tartottam fontosnak a gyerekek értették a feladatot. Más közegben, vagy ha nem ismerem a szereplőket megfontolnám. -Ha valaki nem szívesen vállalná a szeme bekötését nem erőltetném, a másik szerepet választhatja. -Esetleg, ha bizonytalan, felajánlanám, hogy fogom a kezét.
  22. Egyéb/megjegyzés: -A gyerekek úgy láttam élvezték a játékot. Elmondták, hogy az volt a nehéz, hogy a sok hang között, mindig meg tudják tartani a jó irányt. " Nagyon kellett fülelni!"- mondták. -Azért javaslom a zárt teret, mert szabadtéren sok más elterelő hang lehet, illetve "elszáll" a hang.
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Bárkányiné Bartók Erika