JÁTÉKRA FEL!

Hegedűsné Kocsis Ildikó Magdolna: A Minótaurosz labirintusa

  1. A játék neve, címe: A Minótaurosz labirintusa
  2. A játék pedagógiai célja: A koncentráció és az együttműködés fejlesztése, a történelmi ismeretek felelevenítése.
  3. A játék jellege: Együttműködési
  4. A baleseti kockázat szintje: Közepes
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: Felhívom a résztvevő tanulók figyelmét arra, hogy a gyors és váratlan hely- és helyzetváltoztatás közben nagyon ügyeljenek a saját és társaik testi épségére.
  6. Résztvevők száma: 21-30
  7. Résztvevők életkora: 10+
  8. Játékidő: 1-5 perc
  9. Helyszín: A játék bárhol játszható
  10. Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye
  11. Kellékigény: A fogó, a menekülő és az irányító játékost megkülönböztető jelvény: Minótaurosz: bika képe. Thészeusz, athéni király: korona. Ariadné, krétai királylány: fonal
  12. Technikai igény: A játékhoz megfelelő tér és egy biztonságos szék vagy pad szükséges . A keretmese és a játékszabályok ismertetésekor kényelmesebb, ha székeken helyet tudnak a résztvevők foglalni.
  13. Az előkészítés feladatai: Közösen berendezzük a rendelkezésünkre álló közösségi termet. A székeket, asztalokat átrendezzük.
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: A játékhoz illő ötödikes történelmi tananyag ismétlése, képek, illusztrációk megtekintése, történetek elolvasása, a kellékek elkészítése.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: A keretmese ismertetésével ráhangolom a tanulókat a játékra. Kréta szigete a Földközi-tenger keleti medencéjében helyezkedik el, a tengeri kereskedelmi utak találkozásánál. A Kr. e. 3. és 2. évezredben élte itt fénykorát egy kereskedelemből, hajózásból meggazdagodó kultúra. Központja a fényes és pompás Knósszosz városa volt. A monda szerint a nagy hatalmú krétai király, Minósz torzszülött ( bikafejű és ember testű) fiának, Minótaurosznak olyan palotát, labirintust építtetett, amelyből senki emberfia nem talált ki. Az athéni király, Thészeusz megölte a szörnyet, a labirintusból pedig a krétai királylány, Ariadné segítségével tudott kiszabadulni. A keretmese a mondát módosítja némileg; a Minótaurosz elől kell Thészeusznak megmenekülnie Ariadné irányításával.
  17. A játék menete, játékszabályok: Három játékost választunk ki, ők lesznek a főszereplők. A többi résztvevő föláll ötösével egymás mögé ill. egymás mellé, vagyis öt sort és öt oszlopot kell alkotniuk. Így egy négyzethálós alakzatot alkotnak. Ki kell nyújtaniuk a karjukat, és össze kell kapaszkodniuk. Így mérik ki a „labirintus” távolságát. A játékosok egy „Jobbra át!-tal megfordulva újabb távolságot tudnak kimérni karjukkal ismételten összekapaszkodva, vagyis újabb labirintust alkotva. A játék indulásakor Thészeusz, a menekülő a hálózat, vagyis a labirintus közepén áll. Ariadné a széken vagy padon állva irányítja a labirintus mozgását, segít a menekülőnek kijutni. A Minótaurosz, a fogó pedig azon a sarkon kezdi akadályozni a menekülőt, ahol kívül Ariadné áll. A játékosok egyik irányban összekapaszkodva állnak. Az így alkotott soron sem a fogónak, sem a menekülőnek nem szabad áttörnie. A fogó bemegy a sorok közé, és igyekszik elkapni a menekülőt. Az Ariadné szerepét játszó tanuló „Indulj!” vezényszóval indítja a játékot. „Fordulj!” kiáltással tudja irányítani a labirintus sorait alkotó játékosokat, akiknek ilyenkor jobbra kell fordulniuk. Mindig csak jobbra lehet fordulniuk a játékosoknak. Ilyenkor elengedik a mellettük állóknak a kezét, és most az újonnan szomszédságba kerülő játékosnak kell megfogniuk a kezét. A fogó bármennyire is közel volt a menekülőhöz, nem törheti át a falat, hanem további utat kell keresnie. A menekülő játékosnak futás közben meg kell érintenie a labirintust alkotó játékosokat. A labirintus kijárata Ariadné padja előtt található. Nemcsak a fogó és a menekülő játékosnak, hanem az irányítónak és a labirintust alkotó többi játékosnak is nagyon kell figyelnie a vezényszavakra, koncentrálnia kell a reflexeket is fejlesztve ezzel. A következő alkalommal új játékosokat választunk.
  18. A játék lezárása: Ha Thészeusz ki tud szabadulni, akkor ő a győztes, ha a Minótaurosz megakadályozta ellenfele kijutását, akkor ő bizonyult szerencsésebbnek.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Megdicsérem a játékosokat, megköszönöm a részvételüket. A játék után közösen elemezzük a játékban szerzett élményeket és tapasztalatokat. Kitérünk arra, hogy kinek milyen érzés volt a feszült figyelem, a koncentráció, volt-e olyan helyzet, amiben kellemetlenül érezte magát.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Az első játék esetén még nincs időkorlát, de ha jól megy, akkor nehezítésként be lehet korlátozni a játékidőt. Az nyer, aki a megadott időn belül teljesíti a feladatot.
  21. A játékvezető speciális feladatai: Mivel a játék első hallásra bonyolultnak tűnik, gyakoroljuk a szabályokat. Először a kiválasztott játékosok feladatát tisztázzuk, aztán a vezényszavakat és a hozzá tartozó mozgásokat igyekszünk elsajátítani.
  22. Egyéb/megjegyzés: Remélem, hogy ez a játék is elnyeri a gyerekek tetszését.
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Hegedűsné Kocsis Ildikó Magdolna