JÁTÉKRA FEL!

Krizsán Andrea: Családalapítós játék

  1. A játék neve, címe: Családalapítós játék
  2. A játék pedagógiai célja: Kapcsolatteremtő, együttműködő, csoport alakító, koncentrációt segítő játék.
  3. A játék jellege: Csoport vagy párképző
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: Feladatom a játék előtt a terem biztonságossá tétele, az asztalok, székek elpakolása, szellőztetés. A játék előtt felhívom a figyelmet, hogy futáskor ügyeljenek a saját és társaik biztonságára is.
  6. Résztvevők száma: 15-20
  7. Résztvevők életkora: -5,5+
  8. Játékidő: 1-5 perc
  9. Helyszín: A játék bárhol játszható
  10. Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye
  11. Kellékigény: 3 darab nagy kép amin állatok vannak – kakas, -malac, – kecske gyermeklétszámnak megfelelő állatos kártya
  12. Technikai igény: A játékban nincs szükség technikai kellékre.
  13. Az előkészítés feladatai: Biztonságos feltételek teremtése. A nagy képeket megfelelő helyre ragasztom ahol mindenki jól látja, a gyermeklétszámnak megfelelő kártyát pedig képpel lefelé szétszórtan helyezem el a szőnyegen.
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: Akinek szüksége van mosdó használatra menjen ki. Vegyük le a meleg pulóvereket. Rendezzük át a termet, hogy kényelmesen , biztonságosan tudjunk játszani. A gyermekekkel közösen elpakoljuk a székeket a tálalóasztal elé, két asztalt egymás mellé tolunk az ablak előtt a többi asztalt kivisszük a folyosóra.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: Családalapítós játékot fogunk játszani.
  17. A játék menete, játékszabályok: A gyermekek szétszórtan helyezkednek el szőnyegen, a kártyákat kikerülve. Én olyan helyen helyezkedem el ahol mindenkinek látom a szemét. Kisállatok leszünk. Nézzetek szét a teremben milyen állatokkal fogunk játszani? Futkároztok a teremben és amikor meghalljátok, hogy esik az eső akkor a szőnyegről húztok egy kártyát, megnézitek melyik állatcsaládba tartoztok és hazaszaladtok az otthonotokba. "A kisállatok játszadoztak, szaladgáltak a csodaszép napsütésben. Egyszer csak beborult az ég, elkezdett esni az eső. " Keressétek meg a családotokat. Ha mindenki megtalálta öleljétek meg egymást mert nagyon átfáztatok.Utánozzuk a kisállatok hangját. A nagyobb gyermekek számlálják meg hányan laknak a családba. Megbeszéljük melyik családban laknak a legtöbben, legkevesebben. Ha van kedvük újra eljátsszuk a játékot. Akár nehezíthetjük is, így lehetőségük van más kisállat "bőrébe " bújni.
  18. A játék lezárása: Mindenkit megkérek hozza ide a kis kártyáját a kis kosaramba. Álljunk be nagy körbe, engedjük el egymás kezét. Elindítom a „Köszönöm, hogy velem játszottál” simogatást. Nézzetek bele a másik szemébe simogassátok még és adjátok tovább. (Tolerancia, empátia) Segítsetek nekem visszapakolni a terembe az asztalokat és a székeket.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Nagyon ügyesek voltatok, köszönöm, hogy velem játszottatok. Jól éreztétek Magatokat? Melyik része tetszett a játéknak? Volt valakinek rossz élménye?
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Utánozhatjuk az állatok hangját. Sorba állhatnak magasság szerint és megbeszélhetjük melyik "Kakas a legmagasabb, legalacsonyabb. Külső tulajdonságaikat kell a családoknak közösen megbeszélni és elmondani (Mi borítja a testét, hány lába van, mit eszik….) Be lehet mutatni a családtagokat, nevük alapján. Kitalálhatnak egy mesét a családjukról.
  21. A játékvezető speciális feladatai: Nagyon fontosnak tartom a fokozatosság elvét.
  22. Egyéb/megjegyzés: Új játék.
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Krizsán Andrea