JÁTÉKRA FEL!

Pálinkásné Horváth Erzsébet: Jégkirály (terpeszfogó)

  1. A játék neve, címe: Jégkirály (terpeszfogó)
  2. A játék pedagógiai célja: Együttműködőképesség fejlesztése. Társas kapcsolatok alakítása, mélyítése. Figyelem, reagálóképesség, gyorsaság, állóképesség fejlesztése.
  3. A játék jellege: Együttműködési
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: Ha megfogott a fogó nagy terpeszbe álljatok, hogy a társatok át tudjon bújni a lábaitok között és csak akkor indulj el, ha már a társad kimászott!
  6. Résztvevők száma: 15-20
  7. Résztvevők életkora: 5+
  8. Játékidő: 5-10 perc
  9. Helyszín: A játék bárhol játszható
  10. Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye
  11. Kellékigény: 1-2 kék színű szalag
  12. Technikai igény: A játékhoz nincs szükség semmilyen speciális technikai kellékre.
  13. Az előkészítés feladatai: A tornaszoba szabaddá tétele, a kék szalagok előkészítése.
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei:
  16. A játék megnyitása, nyitánya: Biztos éreztétek reggel, hogy ma nagyon hidegre ébredtünk. Itt az oviban, nagyon jó meleg van, felmelegedtünk, de vigyázz mert, köztünk a Jégkirály! Ha a Jégkirály megérint jéggé dermedsz! Jégkirály kiválasztása egy mindenki által ismert kiszámolóval. Akit a Jégkirály megérint, terpeszállásba áll, karjait oldalsó középtartása teszi-megdermed! Kiszabadulhatsz a jég fogságából, ha valamelyik társad átbújik a lábaid közt!
  17. A játék menete, játékszabályok: Jégkirály kiválasztása egy mindenki által ismert kiszámolóval. Neki adom a kék színű kendőt. Szaladhatnak a tornaszobában, akit megérint a fogó terpeszállásba áll, karjait oldalsó középtartásba emeli. Mindaddig így marad, míg egy társa át nem bújik a lábai közt.
  18. A játék lezárása: A gyerekek állóképességétől függ, de lehet addig is játszani, amíg a fogó mindenkit megérint, ezáltal mozdulatlanná válik a csoport.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Dicsérettel értékelem a fogót, ha rövid időn belül sok gyereket sikerült megérintenie, azokat akiket nagyon kevésszer érintett meg a fogó, illetve azokat is akik nagyon sok társukat kiszabadítottak. Ezáltal a gyorsaságra, együttműködésre, segítségnyújtásra ösztönzöm őket.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Nehezíthetjük a játékot, ha a Jégkirály mellé, Jégkiálynőt is választunk. Így még gyorsabbnak, még figyelmesebbnek kell lenniük a játékosoknak. Ezáltal a játék még izgalmasabbá válik.
  21. A játékvezető speciális feladatai: Óvodás korú gyermekek esetén célszerű bemutatni, kipróbálni a „megdermedés és felszabadítás” mozdulatait. Folyamatosan figyelemmel kísérni, hogy kit érintett meg a fogó, a konfliktushelyzet elkerülése érdekében.
  22. Egyéb/megjegyzés:
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Pálinkásné Horváth Erzsébet