JÁTÉKRA FEL!

Mihalik Gáborné: „Család” játék

  1. A játék neve, címe: „Család” játék
  2. A játék pedagógiai célja: Jól érezzük magunkat. Ügyesség, gyorsaság, figyelem fejlesztés.
  3. A játék jellege: Bemelegítő, ráhangoló
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: A játékosok helyváltoztatáskor figyeljenek egymásra. Ne lökjék fel a társukat! Ne legyenek durvák!
  6. Résztvevők száma: -8
  7. Résztvevők életkora: 7+
  8. Játékidő: 15+
  9. Helyszín: Elsősorban beltérben játszható
  10. Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni
  11. Kellékigény:
  12. Technikai igény: Gyerekenként egy – egy szék.
  13. Az előkészítés feladatai: Rendezzék be a helyszínt, hogy ott körben állva/ülve biztonságosan tudjanak játszani.
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: A ráhangolódás beszélgetéssel kezdődik a családról. Kik a család tagjai? Kinek, mi a szerepe a családban? Lehet család rajzot is készíteni. A rajzokkal lehet dekorálni az osztálytermet.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: Keretmese: Mi itt az iskolában egy nagycsaládot alkotunk. Sok időt töltünk együtt, sok mindent tudunk egymásról, úgy, mint a család tagjai. De a következő játékban mindenki egy-egy családtag lesz.
  17. A játék menete, játékszabályok: A játékosok körben ülnek. A játékvezető a kör közepén áll és úgy halad körbe, hogy mindenkire rámutat, és közben mondja: anya, apa, gyerekek. Az ülő játékosok megjegyzik, hogy ők melyik családtagok. (A játék előtt le lehet ellenőrizni, hogy mindenki tudja-e a családban a nevét. Emeljék fel a kezüket az anyák! Emeljék fel a kezüket az apák! Emeljék fel a kezüket a gyerekek!) Majd egy széket kiteszünk a játékból és így egy játékosnak nem lesz helye. Ő a kör közepén áll és azt mondja: Cseréljenek helyet az anyák! Ekkor, aki „anya”, az feláll, és másik széket keres magának. De az álló játékos is keres gyorsan magának egy helyet. Mivel eggyel kevesebb szék van a játékban, most is valakinek nem jut hely. A kör közepén álló mondhatja: – Cseréljenek helyet az anyák! – Cseréljenek helyet az apák! – Cseréljenek helyet a gyerekek! – Cseréljen helyet az egész család! – ekkor mindenkinek új helyre kell ülnie. A játékban az – az ügyes, akinek mindig van helye.
  18. A játék lezárása: Mivel ebben a játékban nem esnek ki a gyerekek, ezért a játékot a játékvezető zárhatja le, amikor jónak látja.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Beszélgetés a játékról: Hogyan éreztétek magatok a játék alatt? A játék melyik része tetszett a legjobban?
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Ezt a játékot nem csak a családtagok nevével lehet játszani. Lehet ünnepkörrel játszani,(pl. mikulás, karácsony, szilveszter, ünnepek), lehet állatokkal játszani (pl. kutya, macska, egér, állatok). Itt csak a fantázia szab határt.
  21. A játékvezető speciális feladatai: Érdemes a szabályokat fokozatosan ismertetni. Majd ajánlatos kipróbálni kézfeltartással, hogy mindenki emlékszik-e a nevére.
  22. Egyéb/megjegyzés: A tapasztalatok szerint a gyerekek szeretik ezt a játékot! Páros és páratlan számú csoportban is játszható.
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Mihalik Gáborné