A játék neve, címe: Százlábú – Szurkolós (kő- papír- olló)
A játék pedagógiai célja: Oldott, jó hangulat teremtés , ráhangolódás az órára. Tánc és mozgás óra elején játszottuk és jutalomként a végén is.
A játék jellege: Bemelegítő, ráhangoló
A baleseti kockázat szintje: alacsony
Szükséges biztonsági intézkedések: Megfelelő akadálymentes hely biztosítása.
Résztvevők száma: 8-14 fő, 15-20 fő, 21-30 fő,
Résztvevők életkora: 7 évtől idősebb
Játékidő: 5-10 perc
Helyszín: A játék bárhol játszható
Helyigény: Nagyobb kör: Akkora hely, ahol a résztvevők hátra tudnak lépni
Eszközigény: Nincs szükség eszközökre.
Technikai igény: Nincs szükség technikai eszközökre.
Az előkészítés feladatai: Ha vannak akadályt képező kisebb bútorok (székek, asztalok), tárgyak, a gyerekek segítségével félretolni. A játékszabályok tisztázása, bemutató próbajáték pár vállalkozó gyermekkel, az első játék előtt.
Az előkészítéshez szükséges idő: Nem szükséges előkészület
A résztvevők bevonásának lehetőségei: Az osztály többsége nagyon szeret játszani, így már a játék elején lelkesek. Két tanuló kissé nehezebben vonható be, ők először megfigyelik, majd biztatásra általában ők is részt vesznek.
A játék megnyitása, nyitánya: A világ leghosszabb százlábúja egyszer elkezdte számolgatni a lábait, de úgy megbotlott, hogy apró darabjaira esett szét. Egy varázsjáték segítségével újra szép hosszú százlábúvá alakulhat a segítségetekkel.
A játék menete, játékszabályok:Átismételjük a kő – papír-olló játék szabályait. Két vállalkozó tanuló be is mutatja. Az első játéknál kicsit segítettem, kinek hova kell állnia, de nagyon hamar megértették és önállóan játszották. Nem hangos szurkolással játszottuk, hogy a körülöttünk lévő tantermekben ne zavarjuk az órát, de mindenki hangot adott folyamatosan az örömének, érzelmeinek.
A játék lezárása: (Akkor lesz vége a játéknak amikor egy hosszú sorban állnak egymás mögött a gyerekek. ) Most hogy újra ilyen szép hosszú lett, számoljuk meg, hogy hány lába( keze, feje) van a százlábúnknak. Aki vezeti a sor nagy tapsot kap.
Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Aki vezeti a sort, nagy tapsot kap. Közös jutalomként, mindig kérik, hogy többször játsszuk el. 2-3 játék után, megígérem, hogy óra végén még lesz idő egy játékra.
Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Egy alkalommal, aki a sor elejére került, ő kezelhette a zenét a következő szoborjátéknál.
A játékvezető speciális feladatai: Ha már hosszabb a sor, figyelmeztetni őket, nehogy összeakadjanak.
Egyéb/megjegyzés: Nagyon szeretik ezt a játékot. Egyszerű, könnyen érthető és nagyon szórakoztató. Helyettesítés alkalmával 8. osztályosokkal is kipróbáltam. Először nem is akartak játszani, aztán meg nem akarták abbahagyni.
A játékot lejegyezte: Vranesics Mária
[slug vranesics-maria-szazlabu