A játék neve, címe: Csapkodós vármegyék
A játék pedagógiai célja: Az ismerkedős játék alapján a vármegyeszékhelyek berögzítésére használtam.
A játék jellege: Egyéb
A baleseti kockázat szintje: alacsony
Szükséges biztonsági intézkedések: Csak a kézre lehet ütni, vigyázzunk egymás testi épségére.
Résztvevők száma: 8-14 fő,
Résztvevők életkora: 10 évtől idősebb
Játékidő: 1-5 perc
Helyszín: A játék bárhol játszható
Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni
Eszközigény: 1 db. összegöngyölt újságpapír.
Az előkészítés feladatai: Terem esetén a padok átrendezése, szabad hely kialakítása. Mi az udvaron játszottuk.
Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
A résztvevők bevonásának lehetőségei: A bútorok elrendezése után egy új játékkal ismerkedünk meg! (terem esetén)
A játék megnyitása, nyitánya: A játék elkezdése előtt mindenki választ magának egy vármegyét, térképen megmutatja, hol található, mi a vármegyeszékhelye. Második bemutatkozáskor már csak a vármegye nevét és a vármegyeszékhely nevét mondja.
A játék menete, játékszabályok:A játékosok kört alkotnak, és előre kinyújtott kézzel állnak. Egy tanuló a kör közepére áll, kezében az összehajtott újságot tartva. Induláskor, akinek megérintem a vállát, mond egy vármegyeszékhelyet. A kör közepén állónak rá kell ütnie annak a gyereknek a kezére, aki az adott vármegyeszékhelyet választotta magának. Ha ez sikerül, helyet cserélnek. Aki az adott város nevét viseli, gyorsan, még mielőtt rá nem ütnek a kezére, egy másik várost kell mondania, így megmenekül. Innentől kezdve az új városnevet viselő tanuló kezére kell ütnie a kör közepén állónak. Amikor a kör közepéről kijöhet valaki, gyorsan mondania kell egy új várost, különben az ő kezére történő visszacsapással visszakerül középre. Ha valaki elhúzza a kezét az ütés elől, az azonnal helyet cserél a középen álló tanulóval.
A játék lezárása: A játékot elsősorban a játék élményéért, a környezetismeret óra színesebbé tételéért játszottuk. Pár kör lejátszása után befejeztük, így máskor is érdekes lesz esetleg más szavakkal.
Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: A gyerekek nagy jókedvvel, a szabályokat betartva, nagy lendülettel játszottak. Ezért nagyon megdicsértem őket, és megígértem, hogy máskor is szakítunk időt a játékra.
Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Bármivel lehet játszani, állatnevekkel, növényekkel, gyümölcsökkel, esetleg mesehősökkel, történelmi személyekkel……
A játékvezető speciális feladatai: A legelején még instrukciókat kellett adni, hogy mi a következő lépés a játékban, de ez a 2. város elhangzása után már magától ment tovább a játék.
Egyéb/megjegyzés: Nagyon élvezték a gyerekek.
A játékot lejegyezte: Hegyváriné Szabó Erzsébet