A játék neve, címe: Szófajbumm
A játék pedagógiai célja: Hatodikos osztálynál év végi összefoglalás játékosan
A játék jellege: Egyéb
A baleseti kockázat szintje: alacsony
Szükséges biztonsági intézkedések: Mivel teremben játszottunk, s gyorsan kellett leguggolni, vigyázni kellett arra, hogy ne üssék be magukat a padba a gyerekek.
Résztvevők száma: 8 főnél kevesebb, 15-20 fő, 21-30 fő,
Résztvevők életkora: 10 évtől idősebb
Játékidő: 1-5 perc
Helyszín: A játék bárhol játszható
Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni
Eszközigény: Nincs eszközigénye
Technikai igény: A tábla (iskolai )
Az előkészítés feladatai: Átismételni, s a táblára felírni a tanult szófajokat
Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
A résztvevők bevonásának lehetőségei: A gyerekekkel közösen gyűjtjük össze a szófajokat, s írjuk fel.
A játék megnyitása, nyitánya: A játékvezető elmondja, hogy idén egész évben a szófajokat tanultuk, s a szintfelmérő előtt játékosan is ismétlünk. Ezzel is ráhangolódunk a nehezebb feladatokra.
A játék menete, játékszabályok:A szabályok: kb. 8 fős csapatokat alkotunk, kör alakban állnak a gyerekek. Minden csoport kiválasztja azt a tanulót, akinek legjobban megy a szófajok felismerése, ő áll középre. A játék menete. A középen álló játékos rábök egy gyerekre, aki nagyon gyorsan mond egy szófajt, s leguggol. A mellette álló két tanuló a bumm mozdulattal gyorsan mond rá egy példát. Ha mindketten jót mondtak, s egyszerre, folytatódik a játék. Ha valamelyik lassabb volt, vagy rosszat mondott, vagy nem mondott semmit, kiesett a körből. A középen álló ellenőrzi a jó és rossz válaszokat. Aki kiesett, segít a középen állónak eldönteni a helyes válaszokat. Én a három kör között mozogtam, segítettem a munkát.
A játék lezárása: Az utolsó három tanuló – bennmaradó – győz. Újabb kör játszható, visszavágó.
Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: A jutalmazás: csoportonként a három fő pluszt kapott. Megbeszéltük a kérdéses válaszokat.
Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Ezt a játékot gondoltam, hogy irodalom órán is el tudnánk játszani, az Egri csillagok összefoglalásán pl.
A játékvezető speciális feladatai: A játékvezető – én – a három kör között mozogtam, segítettem, támogattam a feladatmegoldást.
Egyéb/megjegyzés: A tanév végén most tananyaggal kapcsolatos céljaim vannak, ezért lett szófajbumm a játék.
A játékot lejegyezte: Simonné Steigerwald Éva