A játék neve, címe: Vakond-ajándék
A játék pedagógiai célja: Figyelem, téri tájékozódás, lateritás, együttműködési képesség, szociális képességek, türelem, monotóniatűrés fejlesztése, lecsendesítés foglalkozás előtt.
A játék jellege: Együttműködési
A baleseti kockázat szintje: alacsony
Szükséges biztonsági intézkedések: Megfelelő nagyságú tér biztosítása.
Résztvevők száma: 8 főnél kevesebb, 8-14 fő, 15-20 fő, 21-30 fő, 30 főnél több
Résztvevők életkora: 5 évtől idősebb
Játékidő: 5-10 perc
Helyszín: A játék bárhol játszható
Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni
Eszközigény: A résztvevők számától függően 1-5 kislabda vagy babzsák. (Bevezető játékhoz ejtőernyő)
Technikai igény: –
Az előkészítés feladatai: Bevezetőjátékhoz ejtőernyő kiterítése úgy, hogy körbe lehessen ülni vagy állni.
Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
A résztvevők bevonásának lehetőségei: A bevezetőjátékhoz szükséges eszköz közös előkészítése.
A játék megnyitása, nyitánya: Az ejtőernyőt körbeülve beszélgetünk arról, kinek mi jut róla eszébe. Úgy irányítom a beszélgetést, hogy eljussunk a rétig. A rét alatt élnek a vakondok, akik jó barátok, nagyon szeretik egymást. Szívesen játszanak egymással. Bevezető játék: labdatáncoltatás az ernyőn először egy, majd több labdával. A cél, hogy a labdák ne essenek le. 3-4 perc A bevető játék után összeszedjük az ernyőt és kezdődhet a Vakond-ajándék játék, ahol a kis vakondok meglepetést adnak egymásnak.
A játék menete, játékszabályok:A csoport körbe áll, mindenki becsukja a szemét, és előre nyújtja a markát. A játékvezető az egyik játékos kezébe ad egy kislabdát. Ő kinyithatja a szemét, és a tőle jobbra állónak átadja azt. A labda így jár körbe. 2-3 kör után változtatunk a szabályon. A labda helyett kézszorítást adunk körbe néhány körön keresztül. A játékosok körben állva megfogják egymás kezét, a szemét továbbra is mindenki csukva tartja. Akinek a játékvezető megérinti a vállát, megszorítja a tőle jobbra álló társa kezét, aki ezt továbbadja.
A játék lezárása: Az utolsó körbe a játékvezető is beáll játékosnak, ő már nem adja tovább a hozzá beérkezett kézszorításokat, ezzel zárva le a játékot.
Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: A játék végén megbeszélhetjük, hogy közben milyen érzések születtek a játékosokban . Kisebb gyerekek esetén fontos megdicsérni, hogy képesek voltak a szabályok betartására.
Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Nagyobb gyerekek, kamaszok, felnőttek esetében lehetséges változat, hogy az se nyitja ki a szemét, aki továbbítja a labdát. Lehet úgy is játszani, hogy a labda nem körbe jár, hanem aki megkapta, csöndesen odamehet bárkihez, és a kezébe adja, majd visszaáll a helyére, becsukja a szemét, nyújtja a markát.
A játékvezető speciális feladatai: Figyelni kell, hogy ne akadjon meg a játék, elsősorban a kézszorítás továbbadásánál kisebb gyerekek esetén.
A játékot lejegyezte: Bózsó Andrea