A játék neve, címe: Kiborult a gyümölcskosár
A játék pedagógiai célja: Verbális emlékezet fejlesztése
A játék jellege: Csoport- vagy párképző
A baleseti kockázat szintje: alacsony
Szükséges biztonsági intézkedések: Nincs
Résztvevők száma: 8-14 fő,
Résztvevők életkora: 5 évtől idősebb
Játékidő: 10-15 perc
Helyszín: A játék bárhol játszható
Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni
Eszközigény: pléd
Az előkészítés feladatai: Két csapatkapitány plédet tart a játék alatt
Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
A résztvevők bevonásának lehetőségei: Mindenki bemutatkozik többször (gyümölcsnevek), hogy mindenki meg tudja jegyezni a másik nevét.
A játék megnyitása, nyitánya: A gyerekek körbe ülnek, mindenki választ magának egy-egy gyümölcsnevet. Többszöri bemutatkozás, megnevezés után a résztvevők igyekeznek megjegyezni társaik gyümölcsnevét. Ezután egy-egy csapkapitánnyal két csoportot alakítunk. A két csoport egymással szemben ül a földön (8-8 fő), közöttük egy magasra emelt, kifeszített pléd van (2csapatkapitány tartja).
A játék menete, játékszabályok:A két csapatkapitány kiválasztja a játékosait (ugyanannyi legyen egyik és a másik csoportban is). A kapitányok magasra emelik a plédet, majd a szabad kezükkel rámutatással kiválasztják az egyik társukat, aki a pléd közepéhez előre lép (többiek a háta mögött sorban ülnek). A két kiválasztott között amikor lehull a lepel, gyorsan meg kell mondaniuk a szemben álló fél gyümölcsnevét. Aki gyorsabb volt és helyes nevet mondott ,az a győztes…a vesztes fél az ellenség csapatához kerül. Az a csapat lesz a győztes, ahol több gyümölcs, azaz személy került a kosárba a nyolc forduló után.
A játék lezárása: Győztes csapat kihirdetése, eredmények ellenőrzése.
Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: A győztes megtapsolása.
Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Bármilyen nevekkel (zöldség, híres ember, számok,színek stb.) lehetséges, sőt még idegen nyelvű szavakkal is(pl.angol szavak).
A játékvezető speciális feladatai: Koncentráció, az elhangzottak ellenőrzése.
A játékot lejegyezte: Szedlák Sándorné