JÁTÉKRA FEL!

Bószné Vésztői Valéria: Macskák és egerek

A játék neve, címe: Macskák és egerek

A játék pedagógiai célja: A résztvevő gyerekek együttműködjenek egymással, a gyűjtőfogalmak alá tartozó fogalmakkal ismerkedjenek, ismereteik bővüljenek. Számolási készségük alakuljon.

A játék jellege: Csoport- vagy párképző

A baleseti kockázat szintje: közepes

Szükséges biztonsági intézkedések: Arra kérem a gyerekeket, hogy a menetiránynak megfelelően fussanak körben.

Résztvevők száma: 8-14 fő,

Résztvevők életkora: 5 évtől idősebb

Játékidő: 5-10 perc

Helyszín: A játék bárhol játszható

Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye

Az előkészítéshez szükséges idő: Nem szükséges előkészület

A játék megnyitása, nyitánya: A játék előtt elmondom a kerettörténetet, ami az óvodás korosztálynál nagyon fontos: ” A macskák és az egerek úgy tudnak megmenekülni a gonosz állatok királyától, hogy egymás kezét megfogva együtt legyőzik. Nem tudja őket így legyőzni, elkapni. ”

A játék menete, játékszabályok:A gyerekeket 2 csoportra osztom: macskák-egerek. ( fiúk-lányok) Futás közben, aki a saját állatnevét hallja, az középre fut és megfogja társai kezét, kört alakítva. Így menekülnek meg a gonosz állatok királyától. A másik csoport folyamatosan fut ezalatt. Felváltva mondom a macska- egér nevet, a gyerekek tudják az ehhez tartozó feladatot. Amikor már nagyon jól megy a játék, akkor más állatneveket is mondok. ( Pld. kutya, krokodil…) Figyelniük kell, hogy csak a macska és az egér irányítószóra kell kört alakítva befutni középre.

A játék lezárása: A játék végét a gyerekek fizikai elfáradása jelenti. A folyamatos futás megterheli a szervezetüket, miközben állóképességüket fejleszti. Ebben a játékban nem cél a kiesés, az együttműködés, a gyors reagálás a legfontosabb és a pozitív élmények szerzése.

Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Megköszönöm a részvételt, megdicsérem a játékosokat. Elmondhatják, hogy legközelebb milyen állatot fognak választani.

Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: – Más állatokkal, növényekkel, virágokkal, … különböző a gyűjtőfogalmak alá eső dolgokkal is lehet játszani ezt a játékot, így értelmileg is fejlődnek a gyerekek, szókincsük bővűl. – Jelre ( számok szerint:2-3-4) annyi gyereknek kell összeállni, párt alakítani.

A játékvezető speciális feladatai: A játék szabályainak betartására folyamatosan figyelni kell.

A játékot lejegyezte: Bószné Vésztői Valéria