A játék neve, címe: Szúnyogirtás a mezőn- labdakiütő
A játék pedagógiai célja: A gyerekek figyelmének, gyorsaságának, labdaérzékének, térlátásának, fejlesztése, versenyszellemének, szabálytudatának fejlesztése, közösségi nevelés
A játék jellege: Energetizáló
A baleseti kockázat szintje: közepes
Szükséges biztonsági intézkedések: A játék helyét úgy jelöltem ki, hogy előzetesen meggyőződtem a talaj egyenletességéről, a fű tisztaságáról.
Résztvevők száma: 8-14 fő,
Résztvevők életkora: 5 évtől idősebb
Játékidő: 10-15 perc
Helyszín: Elsősorban szabadtéren játszható
Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye
Eszközigény: 2 db gumilabda, 30-50 db kis bólyák a játékhely kijelöléséhez
Technikai igény: A Játékhoz nincs szükség semmilyen speciális technikai kellékre. Arra figyeltem hogy puhább labdákat válasszak, hogy ne üssön , bár kértem, hogy ne erővel dobják és lábra.
Az előkészítés feladatai: a füves szabad helyen kijelölök egy a gyerekek létszámának, a játéknak megfelelő nagyságú kört, aminek a talaja egyenletes, hogy biztonságosan tudjunk játszani.
Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
A résztvevők bevonásának lehetőségei: 2 nagyobb gyereket bevonok a kis bólyák -kerítés kihelyezésébe a kör térforma kialakításába.
A játék megnyitása, nyitánya: Kimegyünk az óvoda melletti füves helyre, és megmutatom a gyerekeknek, hogy hol fog zajlani a szúnyogriasztó játék. Elmondtam a játékszabályokat.
A játék menete, játékszabályok:Úgy láttam mikor erre jártam, hogy itt sok szemtelen szúnyog van, akik megcsípnek és nagyon tud viszketni. Segítsetek nekem minél több szúnyogot levadászni. Ti lesztek a szúnyogok a mezőn , akik repkednek a kerítés belül ,/bólyák/ és lesz egy szúnyogvadász aki a labdával lecsapja a szúnyogokat . A bólyákon belüli körön lehet futni, szaladni. A bólyákon kívülre nem lehet kiszaladni, mert az kiesek, ha a labda esik ki, akkor, nálam van a következő labda, hozzám szaladjon a szúnyogvadász. Kijelölök egy kiütőt, akinél a labda van, a többiek szaladnak körülötte, akit eltalál a labdával az kiesik, kijön a körből és leül, az a győztes, akit legutoljára ütnek ki, mert az volt a legügyesebb kis szúnyog. Kérem hogy ne erővel dobjátok a labdát és a szúnyogok lábára célozzatok. Mindenki álljon be a körbe, és kezdődhet a játék. Egy kisgyereknek a kezébe adom a labdát. Hangosan mondom a szúnyog vadász nevét, és kiáltom, hogy menekülés szúnyogok.
A játék lezárása: Ha a cél, hogy kiesésre játszunk, hiszen minél tovább játszik a résztvevő, annál nagyobb sikerélménye lesz, és a célban megfogalmazott képességei fejlődnek. A célom a versenyhelyzet fokozása. A játéknak akkor van vége, ha már csak egy résztvevő marad játékban.
Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Az utolsó kis szúnyog megcsípheti kicsit játékból a szúnyogvadászt. A többiek pedig megtapsoljuk a legügyesebb szúnyogot akit nem tudtak levadászni.
Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Két szúnyogvadász lesz, a szabályok ugyanazok. Így több gyerek sorra kerül, mint kiütő, illetve nagyobb figyelmet igényel a gyerekektől. Másik variáció, hogy fél perc alatt melyik vadásznak sikerült a legtöbbet vadászni. Itt arra kell figyelni, hogy két oldalra üljenek a kiütöttek aszerint kiütötte ki őket, hogy a végén megtudjuk számolni.
A játékvezető speciális feladatai: A szabályokat a gyerekek életkorának megfelelő szinten ismertettem. Először csak egy utasítást próbáltunk ki, majd, ha már mindenki számára érthető volt, hogy mit kell tenni, akkor kezdődött a játék. Játszottunk egy próbajátékot. Folyamatosan figyeltem kell mennyire fáradnak a gyerekek és azokra is, akik kiestek a játékból, hogy viselik a kiesét!
Egyéb/megjegyzés: Köszönöm a hasznos oktatást! Tisztelettel: Meszlényiné Hegedűs Judit óvodapedagógus
A játékot lejegyezte: Meszlényiné Hegedűs Judit