JÁTÉKRA FEL!

Kutas-Juhász Viktória: Hangyairtás

A játék neve, címe: Hangyairtás

A játék pedagógiai célja: Ügyesség fejlesztése, reakcióképesség fejlesztése.

A játék jellege: Egyéb

A baleseti kockázat szintje: alacsony

Szükséges biztonsági intézkedések: Felhívom a játékosok figyelmét, hogy a labdával csak deréktól lefelé célozzanak!

Résztvevők száma: 8 főnél kevesebb, 21-30 fő,

Résztvevők életkora: 7 évtől idősebb

Játékidő: 5-10 perc

Helyszín: Elsősorban szabadtéren játszható

Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye

Eszközigény: Játéktér kijelöléséhez szükséges eszközök: bója, kötél és 1 db szivacslabda.

Az előkészítés feladatai: Játéktér kijelölése bójákkal. A játéktéren kívül egy kisebb terület (kórház) kijelölése kötelekkel.

Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc

A résztvevők bevonásának lehetőségei: A Játékhoz nincs szükség semmilyen speciális technikai kellékre.

A játék megnyitása, nyitánya: Ti lesztek a hangyák, a labda lesz a hangyairtó. Akit kidobnak, elszalad a „kórházba”, ott kap gyógyszert: megcsinál öt felülést (vagy guggolást, fekvőtámaszt stb), amitől gyorsan meggyógyul és máris visszaállhat a játékba. Ismertetem a játékszabályokat.

A játék menete, játékszabályok:Bedobom a labdát a bójákkal kijelölt játéktérre. Aki megszerzi a labdát, igyekszik kidobni valamelyik játékostársát. Csak deréktól lefelé lehet célozni és csak a közvetlen találat érvényes. Ha sikerül a felénk érkező labdát elkapni, vagy a talajról pattan vissza, az nem számít találatnak. A játék során bárki kidobhatja a másikat, de a labdával maximum hármat lehet lépni. Nektek hangyáknak az lesz a feladatotok, hogy elszökjetek attól a játékostól, akinél éppen a labda (hangyairtó) van. Ha valakit kidobtak, elszalad a játék elején kötelekkel kijelölt területre (kórházba), ahol azonnal meggyógyul, ha megcsinál öt felülést és ismét játékba állhat. Ha a dobó játékos a társát pl. a fején, hátán, mellkasán találja el, abban az esetben ő megy kórházba.

A játék lezárása: A játék élményéért játszatok, ezért a játéknak a résztvevők visszajelzéseit és a külső körülmények hatásait figyelembe véve én vetek véget.

Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Megdicsérem a játékosokat, megköszönöm a részvételt, megkérdezem, hogy hogyan érezték magukat, milyen tapasztalatokat szereztek, mit tanultak belőle.

Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: o Játszhatják kiesésre, akkor a kidobott játékosok nem állhatnak vissza a játékba. o Kijelölhetünk fogó játékosokat. Ebben az esetben célszerű a játékosok számának kb. tíz százalékának megfelelő számú fogójátékost választani (pl. 20 játékosból 2 fogót választunk).

A játékvezető speciális feladatai: Érdemes a szabályokat fokozatosan ismertetni. Először csak egy utasítást kipróbálni, majd ha már mindenki számára érthető, hogy mit kell tenni, akkor bevezetni a következőt, és így tovább. Folyamatosan figyelni kell a játékosok fizikai és lelki biztonságára is!

Egyéb/megjegyzés: A gyerekeknek nagyon tetszett ez a játék és mivel most játszottuk először, kérték, hogy máskor is játszhassák. 🙂

A játékot lejegyezte: Kutas-Juhász Viktória