JÁTÉKRA FEL!

Németh Anikó: Kézre csapó óvodai jelekkel

A játék neve, címe: Kézre csapó óvodai jelekkel

A játék pedagógiai célja: A gyerekek ismerkedjenek egymás jelével. Fejlődjön figyelmük, gyors reagálókészségük,memóriájuk. Oldaliság, térérzékelés. Érezzék jól magukat, vidám, felszabadult hangulat, oldott légkör kialakítása.

A játék jellege: Ismerkedős

A baleseti kockázat szintje: alacsony

Szükséges biztonsági intézkedések: A játék megkezdése előtt felhívom a gyerekek figyelmét arra, hogy figyeljenek egymásra, csak egymás kezére szabad ütni úgy,hogy ne okozzanak fájdalmat egymásnak. (Fejre ütni tilos!)

Résztvevők száma: 8-14 fő,

Résztvevők életkora: 5 évtől idősebb

Játékidő: 10-15 perc

Helyszín: A játék bárhol játszható

Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni

Eszközigény: Egy db összetekert újságpapír, nyakba akasztható jelek.

Az előkészítés feladatai: A csoportszobai szőnyegen a játékhoz szükséges hely, (szabad tér) biztosítása. A szükséges eszközök előkészítése.

Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc

A résztvevők bevonásának lehetőségei: Közös tevékenység alkalmával minden játékban résztvevő gyermeknek nyakba akasztható jelet készítünk,kiszínezik maguknak a jeleket.

A játék megnyitása, nyitánya: A gyerekeket játékba invitálom. Kiosztom a nyakba akasztható jeleiket. Elmondom a játékszabályt.

A játék menete, játékszabályok:A gyerekek a terem közepén körben állnak, jobb karjukat előre nyújtva. Kiválasztunk a kör közepére egy gyermeket, akinél az összetekert újságpapír van. Mindig annak a kezére kell rácsapnia vele, akinek a jelét kimondják. Az első jelet én mondom, utána már értelemszerűen az mond új jelet, aki meghallja a sajátját. A játék lényege az, hogy olyan gyorsan kell kimondania valamelyik társa jelét, hogy ne tudjon rácsapni a középen álló gyermek. Ha nem tud kimondani hirtelen másik jelet és sikerült rácsapnia, akkor azzal helyet cserélnek és ő lesz az új csapó.

A játék lezárása: A játéknak akkor lesz vége, ha már látom a gyerekeken, hogy fáradnak, esetleg lankad a figyelmük, játékkedvük.

Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Megköszönöm a játékot, megdícsérem őket, hogy milyen ügyesek, fürgék, figyelmesek voltak.

Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Játszható állatnevekkel az óvodai jelek helyett. Memóriafejlesztésre kiváló ez a változat. Esetleg nehezíteni, érdekesebbé tenni úgy, hogy a saját jeleiket, illetve állatneveiket is ki kell mondaniuk, mielőtt a másik gyermek jelét, állatnevét kimondják és vicces szóösszetételek jöhetnének ki belőle (pl. „Béka-galamb!” „Galamb-ló!” ”Ló-pók!” „Pók-zebra!” stb)

A játékvezető speciális feladatai: A játékszabályokat érthetően, az óvodás korosztály számára világosan mondom el. Folyamatosan figyelek a gyermekek testi-lelki épségére.

Egyéb/megjegyzés: Ezt a játékot először játszom a gyerekekkel ebben a csoportban.

A játékot lejegyezte: Németh Anikó