JÁTÉKRA FEL!

Földiné Láng Julianna: Fakanalas tojáskereső

A játék neve, címe: Fakanalas tojáskereső

A játék pedagógiai célja: Téri tájékozódás fejlesztése az irányok teljesítésével; Auditív percepció fejlesztése az irányítás során; Szociális képesség fejlesztése egymásra figyelés során; Kommunikációs képesség fejlesztése a tiszta, jól érthető beszéddel, a folyamatos irányítással; Szem-kéz koordináció fejlesztése;

A játék jellege: Együttműködési

A baleseti kockázat szintje: alacsony

Szükséges biztonsági intézkedések: A csoport vagy tornaterem kijelölt területén játék, eszköz nem lehet! A kört alkotó játékosok figyelmét fel kell hívnom,hogy ne engedjék ki a körből a tojáskereső játékost- vakon nehogy nekimenjen valaminek! Hanggal (sss) jelezzék, ha túl közel van hozzájuk, így nem tudja megütni őket fakanállal.

Résztvevők száma: 15-20 fő,

Résztvevők életkora: 5 évtől fiatalabb

Játékidő: 1-5 perc

Helyszín: Elsősorban beltérben játszható

Helyigény: Nagyobb kör: Akkora hely, ahol a résztvevők hátra tudnak lépni

Eszközigény: Nyuszifül, fakanál, álarc, kislábas, tojás

Technikai igény: nincs

Az előkészítés feladatai: A csoportszobában a játékok összeszedése a szőnyegről; a játékhoz szükséges eszközök előkészítése.

Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc

A résztvevők bevonásának lehetőségei: Játékszedés a csoportszobában; bemelegítő mozgásos mondókák eljátszása ( Nyuszi fülét hegyezi; Nyuszi ül a fűben).

A játék megnyitása, nyitánya: Játékszabály ismertetése kerettörténetbe szőve( Este nyuszika keresi a tojásokat, hogy meg tudja festeni a gyerekeknek).

A játék menete, játékszabályok:A játékosok arccal befelé körben állnak, egy nyuszis mondókával kiválasztjuk a tojáskereső nyuszit, aki megkapja a nyuszi fület, letakarom a szemét, megforgatom, majd négykézlábra ereszkedik, a kezébe adom a fakanalat. Közben a nyuszi kiválasztja a segítőjét, aki irányítani fogja, de csak irányjelző szavakat használhat ( előre, hátra, jobbra, balra). Én zaj nélkül elhelyezem a kör egy pontján az edényt, és beállok a körbe. Mindannyian leguggolunk, mi leszünk a fák, így guggolva nem engedjük a tojáskeresőt kilépni a körből, aki négykézláb a fakanállal maga előtt ütögetve igyekszik az edényt és a tojásokat megtalálni. A segítő folyamatosan irányítja a játékost. Ha túl közel kerül a gyerekekhez ( fákhoz) sss hanggal jelezhetik, hogy túl közel került hozzájuk ( fújja a fákat a szél).

A játék lezárása: A játéknak akkor van vége, ha a nyuszika megtalálja a tojást. Választunk új játékosokat, akik még nem játszottak. A játék lezárása, ha mindenki volt szereplő, vagy a játékkedv hanyatlóban van.

Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Megdicsérem a játékosokat, hogy ügyes nyuszik vagy irányítók voltak. Megkérdezem, hogy jó utasításokat adott-e az irányító? Esetleg, felhívom a figyelmet, hogy nem mindig sikerült az irányt megtalálni. Remélem mindenki jól érezte magát? Megkérdezem, milyen volt sötétben keresni tojást, féltek-e a sötétségtől? Folyadékpótlás a játék után.

Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Ha már a játékot jól ismerik, más történettel, szereplőkkel is eljátszhatjuk,. Nehezítésként az irányokat más jelzésekre cserélhetjük ( taps, hang).

A játékvezető speciális feladatai: Szabályok betartatása. Balesetmegelőzés a biztonsági intézkedések betartásával. Ha jól megy a játék, nehezítés bevezetése, előzetes megbeszéléssel.

Egyéb/megjegyzés: Nehezen kommunikáló gyermek bevonása a játékba, folyamatos biztatása, erősítése.

A játékot lejegyezte: Földiné Láng Julianna