A játék neve, címe: Do-dó maci! Plüss elkapó!
A játék pedagógiai célja: Figyelem, koncentráció, ügyesség, gyorsaság, fejlesztés
A játék jellege: Együttműködési
A baleseti kockázat szintje: közepes
Szükséges biztonsági intézkedések: A játék hevében csak arra koncentrálnak, hogy övék legyen a plüss mackó, ezért teljes testükkel vetődnek. Az összefejelés lehetőségére, minden lehetséges alkalommal felhívom a figyelmet. Vigyázzanak egymásra!
Résztvevők száma: 8-14 fő,
Résztvevők életkora: 5 évtől idősebb
Játékidő: 1-5 perc
Helyszín: A játék bárhol játszható
Helyigény: Nagyobb kör: Akkora hely, ahol a résztvevők hátra tudnak lépni
Eszközigény: Plüss mackó, kötél.
Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
A résztvevők bevonásának lehetőségei: Do-dó egy maci… énekkel. Elkezdem a dalt, mindenki a szőnyegen gyülekezik és tudják mi fog következni.
A játék megnyitása, nyitánya: Do-dó maci szeretne minden szolmizációs hang segítségével feljutni a fa tetejére, ott várja egy csupor friss méz. Segítsünk neki.
A játék menete, játékszabályok:Az eszközöket (a kötelet, macit) hozzám elérhető helyre teszem. Megkérem a résztvevőket álljanak a szőnyeg 2 szélére egyenlő számban. Én már várom őket középen. A játékteret (jelen esetben a csoportban lévő nagy szőnyeg) a kötél elhelyezésével két térfélre osztom. Nagyon ügyesen már észreveszik hol vannak többen, kinek kell átmenni a másik oldalra, hogy egyenlő számban legyenek. Én mint játékvezető az egyik oldalon álló gyermekeknek mondom te do vagy te ré, mi, fá, szó, lá, ti. A másik oldalon álló gyermekeknek ugyan így teszem. Aki hallja az általam mondott hangot (pl.: mi) próbálja meg felkapni a kötélre eldobott macit. Az a gyermek aki hamarabb falkapta, vissza teszi a macit a kötélre. Újra mondom a következő hangot. Addig játsszuk, míg látom el nem fáradtak, vagy lankad a figyelmük.
A játék lezárása: Nagy odafigyeléssel arra törekszem, hogy Do-dó maci legalább egyszer mindenkihez eljusson. Figyelemhanyatlás és fáradság esetén megkérem őket, a macit tegyük be a barlangba, hogy elfogyaszthassa a jól megérdemelt finom mézet.
Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Megkérdezem, hogy érezték magukat a játék alatt, szeretnék-e, hogy máskor is ezt játsszuk? Leülnek a szőnyegre és pihentető zenehallgatás következik.
Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: A játék továbbfejlesztése során nehezítem a feladatot. Két hangot mondok egymás után pl.: szó, ti. Játszottuk már szolmizációs hangok helyett, hangszerek neveivel, állatnevekkel, óvodai jelekkel. A célom minden esetben megvalósult, hiszen, minden variáció nagyon szórakoztató volt.
Egyéb/megjegyzés: Célcsoportom a zeneovi tehetséggondozó csoport tagjai. Igyekeztem úgy átalakítani a játékot, hogy valamilyen módon kapcsolódjon a zene világához, illetve a keretmesém is e téma köré szőttem. A szabályokat, keretmesét röviden tömören, számukra érthető módon fogalmaztam. Hogy egy gyermek mennyire érzi jól magát, érzelmei arcáról, mozdulatairól leolvasható, mint ahogy ezt az alábbi képsorok bizonyítják!
A játékot lejegyezte: Mázorné Verba Katalin