A játék neve, címe: Flúgos nyuszi ( A flúgos pingvin húsvéti verziója)
A játék pedagógiai célja: Kapcsolatépítés, örömszerzés.
A játék jellege: Egyéb
A baleseti kockázat szintje: alacsony
Szükséges biztonsági intézkedések: Nagy tér biztonságos kialakítása. Én udvaron játszottam barátok gyermekeivel. A játék előtt összeszedtem a lehullott faágakat, botokat, kavicsokat az udvarban, nehogy futás közben valaki elessen, beleessen ezekbe és sérüléseket okozzon. Természetesen mindent kiiktatni nem tudtam, de igyekeztem minimalizálni az esetleges kockázatot. Ezen kívül a lelkük védelme érdekében először hagytam a gyerekeket szabadon játszani, homokozni, újra összemelegedi, hogy egymásra tudjanak hangolódni, minél kevesebb esélye legyen a sértődésnek, a játék utáni rossz utóíznek.
Résztvevők száma: 8 főnél kevesebb,
Résztvevők életkora: 5 évtől idősebb
Játékidő: 5-10 perc
Helyszín: Elsősorban szabadtéren játszható
Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye
Eszközigény: Rókafarok- Saját készítésű rókafarok textilből, amit fa csipesszel rögzítettem az aktuális kisróka derekán a ruházatára.
Az előkészítés feladatai: Csupán az udvar rendbetétele, a rókafarok elkészítése, előkészítése.
Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
A játék megnyitása, nyitánya: A gyerekek körben álltak.Elmeséltem nekik, hogy húsvét közeledtével a nyuszikák nagy lázban égnek. Már szép lassan készítik elő a tojások festéséhez szükséges eszközöket. Ők is nagyon várják már az ünnepet! Mivel még korai lenne nekiállni ennek, ezért kihasználják az utolsó lehetőséget és kicsit bolondoznak, bohóckodnak. Ezt a dalt énekelik: Fenn a dombon él e flúgos nyuszi nép Boldogan henyél, ha éppen nincs veszély. Megtanultuk a dalt.
A játék menete, játékszabályok:A gyerekek kört alkotnak. Mindenkinek x- szel jelölt helye van a körben. A kisnyuszik éneklik a dalt, majd utasításra jobbra , ill. balra néznak( Jobbra néz, balra néz!), a végén a résztvevők rákérdeznek, hogy: Róka? Ha a válasz: Nincs , akkor különböző vicces mozdulatok kíséretében folytatják a dal éneklését. Pl: Jobb kéz ütögetése a jobb lábhoz. Amíg a válasz a NINCS, addig egyre bonyolultabb mozdulatok, mozdulatsorok bemutatása közben énekelnek a gyerekek. Pl: Jobb kézzel jobb láb ütögetése, bal kézzel bal lábé, jobb lábbal jobbra rúgdosni, bal lábbal balra vagy akár közben forogni… Amint a rókás kérdésre a válasz a VAN, abban a pillanatban felcsatolja a játékvezető egy kigyerekre a rókafarkat és indul a fogócska. Ha a róka elkap valakit, akkor visszaállnak a körbe, folytatódik a játék, csak a róka személye már megváltozott, a farok átkerült az elkapott játékos ruhájára. Ha nem sikerül elkapni senkit, akkor továbbra is ő marad a róka és álruhás nyusziként, farkát elrejtve folyatja a játékot, míg a játékvezető ismét rókát kiállt. A gyerekeknek minden visszaérkezéskor másik x-es helyre kell állniuk, mint ahol voltak.
A játék lezárása: Egy játékszakasz akkor záródik le, amikor valakit elkap a róka. Természetesen tetszőleges számú alkalommal lehet játszani, amíg a gyerekek örömüket lelik benne. A kerettörténet vége: Sajnos szegény xy nyuszi már kisróka lett, így ő nem fog idén pirostojást festeni!
Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: A játék végén kérdezni semmit sem kérdeztem, mivel mindenki végig mosolygott, néha nagyokat kacagott, tehát nyilvánvaló volt számomra, hogy a célomat elértem, az örömszerzés megvolt. A legnagyobb pozitívum számomra az volt, amikor bő 10 perc múlva ismét kérték a rókafarkat és egyedül, kiválasztva egy játékvezetőt, saját maguk játszottak tovább, míg a felnőttek beszélgettek. A legügyesebb kisrókákat, ill. kisnyuszikat is nagyon megdicsértük, sőt meg is tapsoltuk.
Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Ugyanezt akár kiscsibével is el tudnám képzelni és apró kis csibetipegéssel lehetne csupán haladni. Ill. ennél a rókásnál a róka rókamászásban, a nyuszik csak nyusziugrásban haladhatnának. Bár ezt csak egy tornateremben tudnám elképzelni teljesen sima talajon.
A játékot lejegyezte: Takácsné Kemény Barbara