JÁTÉKRA FEL!

Márovics Melinda: Csengőszó

A játék neve, címe: Csengőszó

A játék pedagógiai célja: Együttműködési képesség fejlesztése, összetartozás érzésének erősítése, közös játék öröme. Hallási figyelem fejlesztése. Koncentrációs képesség fejlesztése. Téri tájékozódás, gyorsaság, reagálási képesség fejlesztése. Sikerélményhez juttatás.

A játék jellege: Együttműködési

A baleseti kockázat szintje: alacsony

Szükséges biztonsági intézkedések: A kijelölt játszóhelyet akadálymentesítem. Ügyelek arra, hogy a játékban minden játékos szerepet tudjon válalni, a félénkebb, bátortalanabb résztvevőket bíztatom, ösztönzöm, verbálisan, metakommunikációs jelekkel (mosoly, tekintet, kézmozdulat).

Résztvevők száma: 8-14 fő,

Résztvevők életkora: 5 évtől fiatalabb

Játékidő: 10-15 perc

Helyszín: A játék bárhol játszható

Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni

Eszközigény: Kendő, csengő.

Az előkészítés feladatai: Akadályoktól mentes hely biztosítása.

Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc

A résztvevők bevonásának lehetőségei: Felesleges eszközök elpakolása, kellékek előkészítése.

A játék megnyitása, nyitánya: A játék kezdete előtt elmondok egy részletet Benedek Elek :A karácsonyfa című verséből. … Csingilingi szól a csengő arany a csengése aranyosabb, szebb ez, mint a muzsika zengése…

Vagy: Meseország királya kihirdette országában, hogy keresi azt az ügyes és bátor fiút vagy lányt, aki képes meghallani csodacsengőjének hangját. Ki szeretne elsőre jelentkezni?

Játékszabály ismertetése.

A játék menete, játékszabályok:A játékosok kört alakítanak, én is beállok a körbe, majd ismertetem a játék menetét. Jelentkezéses alapon kiválasztok valakit, akinek bekötöm a szemét, ő a kör közepén foglal helyet. A körben álló játékosoknak egy csengőt adok, melyet egymásnak kell körbe adogatni. A bekötött szemű játékos a hang irányába megy, igyekszik megérinteni, megfogni azt akinél a csengő van. Három rövidet csenget az akinél a csengő van, különben a bekötött szemű játékos sohasem tudná célját elérni. Akinél megfogja a csengőt, a következő körben annak kötjük be a szemét.

A játék lezárása: Figyelek a játékosok visszajelzéseire, a külső körülményekre. Ameddig örömforrás a játék, addig játszuk.

Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Megdicsérem a résztvevőket, elmondom nekik, hogy öröm volt számomra, hogy részt vettek a játékban.

Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: -Hangszer megváltoztatása. -Egyidejűleg több hangszer megszólaltatása, s csak a kijelölt hangszert megszólaltató elkapása, megérintése. -A kör közepén három játékos áll bekötött szemmel, a körben állok közül valaki megszólaltatja a csengőt, aki hamarabb odaér a csengőhöz a kör közepén állok közül, az lesz a győztes. -Ritmuszenekar létrehozása a játék végén. -Labirintusjáték, páros játék. Az egyik résztvevő csengőszóval hívja maga felé a labirintuson át, bekötött szemű társát.

A játékvezető speciális feladatai: Ügyeltem arra a játékvezetés során, hogy mindenki aktív részese lehessen. Figyeltem az érdeklődés fenntartására, figyelembe vettem az életkori sajátosságokat, egyéni megnyilvánulásokat. Célom az együttműködést erősítése, sikerélményhez juttatás volt, melyet a buzdítás, dicséret, lelkesítés, ösztönzés, együttjátszás módszerekkel értem el.

Egyéb/megjegyzés: A visszajelzések, megfigyelések alapján tetszett a résztvevőknek a játék, jól érezték magukat.

A játékot lejegyezte: Márovics Melinda