JÁTÉKRA FEL!

Baji-Gáll Kamilla Boglárka: Gombolyagháló

A játék neve, címe: Gombolyagháló

A játék pedagógiai célja: Összefoglaló óra elején (angol nyelv), a témakörben tanult szókincs ismétlésére.

A játék jellege: Bemelegítő, ráhangoló

A baleseti kockázat szintje: alacsony

Szükséges biztonsági intézkedések: Hívd fel a játékosok figyelmét, hogy a kezükben tartott fonalszálat ne tekerjék az ujjaikra, csuklójukra, nehogy elszorítsa azt.

Résztvevők száma: 15-20 fő,

Résztvevők életkora: 10 évtől idősebb

Játékidő: 10-15 perc

Helyszín: A játék bárhol játszható

Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni

Eszközigény: Egy pamutgombolyag.

Technikai igény: A játékhoz nincs szükség semmilyen technikai dologra.

Az előkészítés feladatai: A helyszín, üres tér biztosítása (pl. a tanteremben a padok, székek félrehúzása).

Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc

A résztvevők bevonásának lehetőségei: A játék nem igényli a résztvevők bevonását az előkészítésbe.

A játék megnyitása, nyitánya: A játék kezdete előtt oszd meg a résztvevőkkel, hogy a játék közben milyen témakörben kell szavakat felidézniük. Mondd el a játékszabályokat!

A játék menete, játékszabályok:A játékosok körben állnak, Te is beállhatsz közzéjük egyik résztvevőként irányítva a játékot. Nyelvi órán bármilyen szókincs ismétlésére használhatod a játékot. Jelen esetben a melléknév fokozást ismételjük angolul. A játékvezető kezdi. Valamennyit leteker a gombolyagból, megfogja a végét – mond egy alapfokú melléknevet -, s odadobja a gombolyagot az egyik játékosnak, akinek meg kell mondani a melléknév közép fokát. Ez a játékos szintén teker le a gombolyagból, dobja a következő játékosnak, aki megmondja a melléknév felső fokát. A következő játékos mond egy új szót, s azt fokozzák tovább, míg kialakul egy nagy háló. Fontos, hogy mindenkihez jusson el a gombolyag, s indíthatunk új kört akár a gombolyag elfogyásáig. A felépített hálóban megjelenik egy nagy pók (big spider), ami elől meg kell menekülni a játékosoknak. Úgy tudnak megmenekülni, hogy egyesével mondaniuk kell (jelen esetben) egy állat nevet (nem lehet ugyanazt), s akkor elengedhetik a kezükben tartott fonal végét, így mindenki kiszabadul a pókhálóból.

A játék lezárása: A játék célja nem versengés, hanem a tananyag ismétlése játékos formában, sok nevetéssel, így nincsenek győztesek és vesztesek. Nincs az esetleges tévesztésnek következménye, kijavíthatják a játékosok egymást. Amikor mindenki kiszabadult a pókhálóból, véget ér a játék.

Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Köszönd meg a játékosok részvételét és dicsérd meg őket. Kérdezd meg, hogy máskor is játszanak-e szívesen hasonló játékot.

Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Játszhatod a játékot versenyjátékként, kiesésre. Ez esetben a háló építése közben kieshetnek a játékosok, ha nem jut eszükbe a helyes válasz. Ilyenkor át kell adniuk a kezükben tartott fonalat az egyik szomszédjuknak. Nehezíthetjük a játékot a gyorsaság figyelembevételével is, aki nem azonnal reagál, szintén kiesik. Így lényegében az nyer, aki benne marad a hálóban.

A játékvezető speciális feladatai: Egyszerűen levezethető játék. Sokkal szórakoztatóbb, ha Te is részt veszel benne, ne külső segítő légy!

Egyéb/megjegyzés: Az általános iskolás (felsős) korosztály kedveli ezt a játékot.

A játékot lejegyezte: Baji-Gáll Kamilla Boglárka