JÁTÉKRA FEL!

Nagyné Hazenauer Ágnes: Elvesztettem zsebkendőmet

A játék neve, címe: Elvesztettem zsebkendőmet

A játék pedagógiai célja: Nyomtatott, írott nagybetűk felismerése hang,kép alapján.

A játék jellege: Egyéb

A baleseti kockázat szintje: alacsony

Szükséges biztonsági intézkedések: Megbeszélem a gyerekekkel, hogy, amikor a hozzájuk tartozó hangot mondom, akkor óvatosan szaladjanak a zsebkendőért, nehogy összeütközzön a fejük.

Résztvevők száma: 15-20 fő,

Résztvevők életkora: 7 évtől idősebb

Játékidő: 5-10 perc

Helyszín: A játék bárhol játszható

Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye

Eszközigény: Kartonlapok melyen nagy írott és nyomtatott betűk vannak előírva, ill. zsebkendő.

Technikai igény: A Játékhoz nincs szükség semmilyen speciális technikai kellékre.

Az előkészítés feladatai: Az alábbit kérem a gyerekektől: Rendezzétek be a helyszínt, hogy ott két sorban állva, biztonságosan tudjunk játszani!

Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc

A résztvevők bevonásának lehetőségei: A játék megkezdése előtt közös foglalkozáson a gyerekek készíthetik el a betűkártyákat. Akár többféle technikával, lehet festékkel, filccel, ceruzával, papírból kivágva. Lehet fekete és színes is.

A játék megnyitása, nyitánya: A játékosokat két csapatra osztom. A játék előtt mindenkivel külön-külön ismertetem a hangot, amit majd össze kell kötnie a betű írott formájával. Mindkét csapatban ugyanazokat a hangokat adom ki. A csapatok közé a földre egy zsebkendőt teszek.

A játék menete, játékszabályok: A játékosok két sorban (csapatban ) állnak. A játékvezető a csapatok mellett jobb vagy bal oldalon, középen áll. Betűkártyákat mutat fel. Aki össze tudja kötni a megbeszélt hangot, a látott betűvel, az szaladhat a zsebkendőért. Az a csapat kap egy pontot, aki jól felismeri a hozzá tartozó betűt és előbb megszerzi a földön lévő zsebkendőt.

A játék lezárása: Az a csapat nyer, aki adott időre több pontot tud megszerezni.

Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Megdicsérem a játékosokat, megköszönöm a részvételt és megkérdezem hogyan érezték magukat

Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Ezt a játékot akár számokkal műveletekkel is lehet játszani. Számokat mondok a csapat résztvevőinek, majd játékvezetőként műveleteket kezdek diktálni, akik a művelet eredményének a számát kapták, azoknak kell szaladniuk a zsebkendőért. A zsebkendőt bármivel lehet helyettesíteni.

A játékvezető speciális feladatai: A szabályokat folyamatosan ismertetem. Minél jobban megy a játék, annál gyorsabban vezetem a játékot. Folyamatosan figyelem a játékosok fizikai és lelki biztonságát is.

Egyéb/megjegyzés: Az eddigi tapasztalatom alapján a résztvevők szeretik ezt a játékot.

A játékot lejegyezte: Nagyné Hazenauer Ágnes