JÁTÉKRA FEL!

Benkócziné Barkóczy Csilla: Répa, retek, mogyoró

A játék neve, címe: Répa, retek, mogyoró

A játék pedagógiai célja: nagy mozgások fejlesztése, egymásra való odafigyelés, ismerkedés a mozgásformákkal, a térrel

A játék jellege: Bemelegítő, ráhangoló

A baleseti kockázat szintje: alacsony

Szükséges biztonsági intézkedések: a játéktér átnézése, a lehetőségek szerint egyenes talaj keresése a futás miatt. a tornateremben az egyéb eszközök biztonságosan egy sarokba összepakolva legyenek.

Résztvevők száma: 8-14 fő,

Résztvevők életkora: 5 évtől fiatalabb

Játékidő: 5-10 perc

Helyszín: A játék bárhol játszható

Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye

Az előkészítéshez szükséges idő: Nem szükséges előkészület

A résztvevők bevonásának lehetőségei: Őszi termések készítése Mókusos mese, vers hallgatása

A játék megnyitása, nyitánya: A gyerekek a tornateremben az ablak előtt ülnek törökülésben, és úgy hallgatják végig a kerettörténetbe ágyazott játékszabályt. A mókus nagyon szereti a mogyorót, amit az erdőben sétálva próbál keresgetni télire. Amikor rátalál egy termésre, kimondja a nevét, és azzá kell varázsolódni. A répa és a retek annyira nem ízlik neki, így azt nem gyűjti be. Ha mogyoróra lel, akkor azt összegyűjti, bezsákmányolja, majd újabb mókus keresi a télire valót.

A játék menete, játékszabályok:A játékvezető és a gyerekek sétálnak a térben. A játékvezető répát, retket vagy mogyorót mondhat. Ha a gyerekek meghallják, megállnak és felveszik a megfelelő mozgásformát. A répánál zárt állás, magasra tartott kézzel, a reteknél terpesz állás, csípőre tett kézzel, a mogyorónál guggolás, átölelt lábakkal. A répánál és a reteknél jelzésre megy tovább a játék. Ha mogyorót mond a játékvezető, akkor a gyerekek a guggolásból fejsimogatásra állhatnak fel, és egymásba kapaszkodva egy hosszú láncot alkotnak. Ez jelenti a játék végét, amit úgy folytatunk, hogy a lánc felbomlik, egy fogócska keretén belül a játékvezető által elkapott játékos lesz az új mókus, vagy kezdetben a mókus segédje.

A játék lezárása: Ha már elfáradtak a gyerekek, vagy a játék intenzitása csökken, akkor úgy fejezzük be a játékot, hogy az utolsó láncnál megbeszéljük, hogy az erdőben a mókus összegyűjtötte azt a mennyiségű mogyorót, amivel elmehet téli álmot aludni, mi pedig visszaváltozunk gyerekekké úgy, hogy veszünk néhány nagy levegőt lassan az orrunkon és kifújjuk a szánkon, majd leülünk egy beszélgető körbe, ahol mindenki elmondhatja, hogy neki mi tetszett legjobban a játékban.

Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: A játék végén beszélgető körben elmondhatják mi tetszett a legjobban, vagy mi nem tetszett a játék során.

Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Egyre több termés bevezetése, más-más mozgásformákkal

A játékvezető speciális feladatai: A fogócska során az egymásra való odafigyelés, az ütközés és a baleset minimálisra csökkentése.

A játékot lejegyezte: Benkócziné Barkóczy Csilla