JÁTÉKRA FEL!

Gyovai Józsefné: Bumm játék átalakítása. Címe:Incifinci

A játék neve, címe: Bumm játék átalakítása. Címe:Incifinci

A játék pedagógiai célja: A társas kapcsolatok erősítése, derűs légkör megteremtése, szabályok betartásával az élmények biztosítása. Mozgásigény kielégítése,emlékezet, figyelem fejlesztése a játék során.

A játék jellege: Együttműködési

A baleseti kockázat szintje: alacsony

Szükséges biztonsági intézkedések: Figyeljenek egymás testi épségére,az utánzó mozgás végzésekor. Elegendő helyet biztosítok.

Résztvevők száma: 8-14 fő, 15-20 fő,

Résztvevők életkora: 5 évtől idősebb

Játékidő: 10-15 perc

Helyszín: Elsősorban szabadtéren játszható

Helyigény: Nagyobb kör: Akkora hely, ahol a résztvevők hátra tudnak lépni

Technikai igény: Figyeljenek egymás testi épségére,az utánzó mozgás végzésekor. Elegendő helyet biztosítok.

Az előkészítés feladatai: Színes korongok kosárba számolása. Helyszín berendezése,székek elhelyezése biztonságos módon.

Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc

A résztvevők bevonásának lehetőségei: Az óvoda tágas, füves, lombos udvarán sétálva felajánlom a gyerekeknek,válasszák ki ,hol ,melyik területen szeretnének játszani. Amennyiben én is megfelelőnek tartom, odahelyezzük a katica plüsst,mely a csoportunk szimbóluma,ezzel jelezve,hogy a Katica csoport elfoglalta a számára tökéletes játszó helyszínt. Az udvari székek elhozatalában segíthetnek,úgy ,hogy minden gyermek hoz magának az adott helyről.

A játék megnyitása, nyitánya: A csoportszobában elmondom a gyerekeknek hogy nagyon jó az idő odakint,ezért gondoltam, menjünk ki játszani,mert tudok egy nagyon érdekes kis játékot,amit még nem ismernek. Az előre elkészített kosaramból mindenkinek választan kell ki egy bizonyos színű korongot,melyet a kezükben kell tartani,egyelőre. Ezzel kell az udvarra lejönni.(A kosaramban 3 db piros,3 db kék,3 db zöld,3 db lila ….-tehát előre kiszámolom ,hányan vannak épp a csoportban, aszerint válogatom a szín és darabszámot).

A játék menete, játékszabályok:A gyermekek félkörben leteszik a székeket,úgy,hogy segítségemmel kis hármas csoportok alakuljanak,tehát a csoportok között legyen elegendő hely. Miután ez megtörtént,szólítom őket az első székcsoporthoz,pl.:Jöhet ide ,akinek a kezében piros korong van!3 gyermek leül. Jöhetnek a kékek!Újra a 3 gyermek leül. És így tovább,elfoglalják a helyüket. Természetesen,aki leült,bele teszi a dobozomba a korongját. Én középre megyek,és ha rámutatok az egyik csoportra,és azt mondom,hogy Inci-finci,a középső lesz az egér,aki leguggol a széke elé,mert az az egérlyuk. A két mellette lévő cica járással,nyávogva körbekerülik az ő hármas székcsoportjukat. Próbáljuk ki!Bármelyik csoportra mutatok,ez lesz a szabály. Amennyiben elkezdem énekelni a Ha én cica volnék kezdetű dalt,mindenkinek helyet kell változtatni,addig,amíg vége nincs az éneknek. Bárhova ,bármelyik székhez futhatnak. Folytatásként mást is csinálhatunk,pl.:azt mondom repülő,a középső lehasal,a mellette lévő két személy repülözve körbe kerüli 1x a hármas csoportjukat. Próbáljuk ki! Mondhatom most már felváltva,hogy incifinci vagy repülő. Annak a csoportnak kell csinálni továbbra is,amelyikre rámutatok. Még van egy ,amikor azt mondom labda,a középső pattog,ugrál,mint egy labda,a mellette lévők kaput tartanak,felé fordulva. Próba!Az az ügyes csoport,akik rögtön azt csinálják,amit megbeszéltünk. Játék közben többször lehet cserélni helyet,amikor énekelni kezdek.

A játék lezárása: -„Alaposan elfáradtunk,örülök,hogy megismertétek ezt a játékot,majd igyekszünk többször eljátszani,ha szeretnétek.”

Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Megdicsérem a csoportot,ügyesek voltak,a szabályokat szépen betartották,vigyáztak egymásra. Megkérdezésemre,hogyan érezték magukat,mindenki jelezte valamilyen módon,hogy igen nagyon jó volt.(taps,ugrálás,ölelés,szóban kifejezés..)Megköszönöm,hogy velem játszottak.

Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Kiesésre is lehet játszani,aki eltéveszti az adott kérést-másképpen mozdul-az kiesett,tehát mellém leül a fűre,és figyeli a többit,szurkol a benn maradt játékosoknak.Lehet bővíteni a játékot több szóval,pl.:halacska,lepke…Az a csoport győz,aki legtovább ott marad.

A játékvezető speciális feladatai: A szabály elmondása részletekben történik,először csak egy utasítást próbáljanak ki,majd magyarázom tovább,ami ugyan ezen alapul,csak más szituációt kérek tőlük,más mozgást igényel.A gyorsaság is fontos,hiszen ez ad egy érdekességet ,szórakozást a gyerekek számára,ettől lesz a játék élmény dús.

Egyéb/megjegyzés: Többször el fogjuk játszani.

A játékot lejegyezte: Gyovai Józsefné