A játék neve, címe: Keresd a kincset!
A játék pedagógiai célja: Egymásban való megbízás, irányok gyakorlása
A játék jellege: Bizalmi
A baleseti kockázat szintje: közepes
Szükséges biztonsági intézkedések: Játék alap változatban alacsony kockázatú, azonban ha kikerülendő akadályokat is elhelyezünk, akkor közepes lesz. Hívd fel a játékosok figyelmét, hogy figyeljenek egymásra, és a csukott szemmel / bekötött szemmel közlekedő társukat időben figyelmeztessék az akadályra.
Résztvevők száma: 8 főnél kevesebb,
Résztvevők életkora: 5 évtől fiatalabb
Játékidő: 5-10 perc
Helyszín: A játék bárhol játszható
Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye
Eszközigény: Egy tetszőleges tárgy amit kinevezünk kincsnek. Ez lehet pl építőkocka, vagy babzsák, gomb, plüss…stb. Sál vagy kendő szem bekötésre, ha nem csak becsukja a szemét az akit irányítanak.
Az előkészítés feladatai: Könnyített alap játékhoz rendezzétek át a termet/területet úgy, hogy ne legyen akadály a pályán. Ha nehezített játékot játsszátok, akkor természetesen akadályok elhelyezése. Pl székek
Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
A résztvevők bevonásának lehetőségei: Terem/terület közös elrendezése, berendezése.
A játék megnyitása, nyitánya: Kalózok kincsét kell megkeresni egy sötét barlangban. Aki kívül van jól látja a kincset a képzeletbeli varázstérképén. De aki sötétben van, neki segíteni kell, hogy megtalálja azt. Irányok átbeszélése, felidézése ha szükséges.
A játék menete, játékszabályok:A játékosok a pálya szélén állnak kezdésnél. Játékvezető az irányító mellett állva, vagy a pálya szélén oldalról figyeli a játékot, ha szükséges szóban segít. Játékszabály ismertetése. Pár egyik tagja becsukja vagy beköti a szemét, a másik pedig ezután elhelyezi a teremben/pályán a kincset. A pár csukott vagy bekötött szemű tagja, társa utasítása alapján keresi a kincset. Fontos, hogy az utasítások egyértelműek legyenek. Nehezítésként nagyobbaknál elhelyezhetőek akadályok is. Ebben az esetben a baleset elkerülése végett az irányító társ az akadály előtt stop!-ot mond. Utána irány megadásával segíti társát az akadály kikerülésében. Kisebb gyerekek esetén használható jelölés a kéznél, pl hajgumi, szalag. Ilyenkor az irányító mondhatja, hogy a szalagos kezed felé lépjél.
A játék lezárása: A játéknak akkor van vége, ha a csukott/bekötött szemű játékos, társa segítségével megtalálta a kincset. Ekkor a csukott szemű társ kinyithatja a szemét, illetve leveheti a kötést. Ha szeretnének cserélhetnek és még egyszer lejátszhatják.
Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Játékosok megdicsérése.
Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Nagyobb gyerekek esetében a pályára tehető olyan akadály is pl, ami alatt át kell bújni (alagút). Lehet összetett utasítást is adni nagyobb gyerekeknél, pl jobbra 3 lépés, utána előre 1 lépés.
A játékvezető speciális feladatai: Játékosok, és a játék folyamatosan figyelemmel kísérése. Csukott/bekötött szemű játékos figyelmeztetése akadály előtt, ha a társa elfelejti.
A játékot lejegyezte: Farkasné Mondovics Szabina Éva