JÁTÉKRA FEL!

Bálintné Fisli Annamária: Postásjáték

A játék neve, címe: Postásjáték

A játék pedagógiai célja: Motiváció, együttműködés fejlesztése, figyelem fejlesztése

A játék jellege: Együttműködési

A baleseti kockázat szintje: alacsony

Szükséges biztonsági intézkedések: Megbeszéljük, hogy nem kritizáljuk egymást, az a gyermek, akinek állandó konfliktusa van a többiekkel választhatja a segítő szerepét is.

Résztvevők száma: 8 főnél kevesebb,

Résztvevők életkora: 5 évtől idősebb

Játékidő: 1-5 perc

Helyszín: A játék bárhol játszható

Helyigény: Nagyobb kör: Akkora hely, ahol a résztvevők hátra tudnak lépni

Eszközigény: képek, borítékok, levelek, postaláda

Az előkészítés feladatai: A kellékek elhelyezése

Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc

A résztvevők bevonásának lehetőségei: A játék előtti órán levelet írt minden gyermek nekem arról, hogy melyik játékokat szeretnék újra játszani. Megcímeztük a borítékokat. Beszélgettünk a postások feladatairól, eszközeikről. Elkészítettem egy dobozból a postaládát. A segítőnek elmagyaráztam mi lesz a feladata.

A játék megnyitása, nyitánya: Kerettörténet: A múlt órán levelet írtatok nekem arról, hogy milyen játékokat szeretnétek még fejlesztő foglalkozásokon játszani. Hogy megkapjam a leveleket, ma az ismert postás játék egy módosított változatát fogjuk játszani. Szabályok ismertetése: Nem pénzt fogok feldobni, hogy lássuk indul-e a levél vagy sem, hanem képeket fog a segítőnk az első embereknek mutatni és ha az a kép kapcsolatos a postásokkal, akkor indítjuk a levelet, ha nem akkor nem csinálunk semmit. A sor utolsó emberének nem a plüssöt kell felemelnie, hanem egy üres borítékot. Aki előbb emeli a borítékját, annak a levele kerül bele a postaládába, amiket később el fogok olvasni és a levelekben kért játékok közül fogok válogatni a következő fejlesztő foglalkozásra.

A játék menete, játékszabályok:A csapatok megalkotása: az „a”-sok a „b”-sek ellen játszanak. Az ismert játéktól eltérően nem pénzt fogok feldobni, hogy lássuk indul-e a levél (megszorítják egymás kezét) vagy sem, hanem képeket fog a segítőnk az első embereknek mutatni és ha az a kép kapcsolatos a postásokkal, akkor indítjuk a levelet, ha nem akkor nem csinálunk semmit. A sor utolsó emberének nem a plüssöt kell felemelnie, hanem egy üres borítékot. Aki előbb emeli a borítékját annak a levele kerül bele a postaládába, amiket később el fogok olvasni és a levelekben kért játékok közül fogok válogatni a következő fejlesztő foglalkozásra. Aki bedobta a levelét az kerül a csapatában az első ember helyére és mindenki eggyel arrébb ül. Ha rosszul emelik a levelet, akkor visszafele cserélünk a csapatban.

A játék lezárása: A játék addig tart, amig valamelyik osztály levelei elfogynak, azaz a postaládába kerülnek. Ez idő alatt végig együtt kell működniük és koncentrálniuk kell. Ezzel minden célkitűzésem megvalósul.

Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Megdicsérem az ügyesen dolgozókat és megbeszéljük az esetleges konfliktusokat, amit a versenyhelyzet teremt. Motiválja őket, hogy ezután el fogom olvasni a leveleiket és az ő kívánságaikból fogok játékokat válogatni következő órára.

Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Későbbi nehezítés, hogy olvasás gyakorlásra is használhassuk a játékot, hogy nem képeket és nem pénzt használok, hanem leírt mondatokat. Akkor indul a levél, ha igaz az állítás, amit olvastak. Nem leveleket, hanem különböző színű korongokat dobálnak egy kosárba a végén.

A játékvezető speciális feladatai: A képek figyelemmel kísérése, hogy tényleg indulnia kellett a levélnek vagy sem. Figyelni, hogy ki emeli elsőnek a borítékot. Figyelni, hogy jól cserélnek-e helyet a játékosok egy-egy nyertes vagy vesztes játszma után. Figyelni, hogy elkerüljük a lelki sérüléseket.

Egyéb/megjegyzés: Az alap verziót játszottuk már egyszer. Tetszett a gyerekeknek a játék, de többször kritizálták egymást egy-egy hiba után. Erről beszélgettünk előtte, hogy senkinek sem esik jól. Próbálom rávezetni őket, hogy nem nyerhetnek mindig és nem szép dolog a másikat hibáztatni, hiszen velünk is előfordulhat bármi.

A játékot lejegyezte: Bálintné Fisli Annamária